Строителството на жилища в България расте с невиждан от десетилетие темп

Жилищата в процес на изграждане се увеличават с една трета към октомври, разрешенията за нови къщи и апартаменти – с две трети на годишна база

Жилищното строителство в България набира още по-голяма скорост. През третото тримесечие на годината, по данни на НСИ, в страната е започнало изграждането на 8823 нови жилища с над 1 млн. кв. м разгъната застроена площ (РЗП). Това е 35% ръст при броя на жилищата и 32.5% в площта им спрямо същия период година по-рано. Обемите ново строителство са най-големите от 2010 г. насам, посочват представители на сектора. Този разцвет е регистриран точно в тримесечието, в което Агенцията по вписванията отчете първи спад в покупко-продажбите на имоти на годишна база – със 7% в национален мащаб. Накратко – предлагането расте бурно, а търсенето изглежда разколебано или отложено.

Ръстът в новото строителство може да бъде отдаден поне на два фактора. Силен стимул за него е рязкото нарастването на цените на жилищата през последната година. НСИ все още не е обявил индекса за цените на жилищата за третото тримесечие. Като ориентир, по данни на ocenime.bg в края на септември средните офертни цени на жилищата в София на кв. м са били с 34% по-високи в сравнение със същия месец на предишната година. Ръстът в Пловдив е 20%, във Варна – 24%, а в Бургас – 23%.

Друга възможна причина е, че поскъпването на строителството свива маржа на предприемачите и те се опитват да компенсират с по-големи обеми, както обясняват професионалисти от сектора пред специалното издание „Имоти и инвестиции“ на „Капитал“, което е на пазара от 11 ноември.

Експертните очаквания са, че започнатите строежи все пак ще бъдат завършени, макар и за по-дълги от първоначално обявените срокове. Прогнозите са, че през втората половина на 2023 г. ще се стигне до насищане на пазара на ново строителство, което вероятно ще бъде придружено със спад на цените. През периода не са изключени и замразявания на проекти, а продажбите на зелено ще бъдат трудни.

Какво показва статистиката

Започнатите жилища през третото тримесечие са с 22.5% повече в сравнение с второто, а площта им е със 17% по-голяма. Това подсказва, че след като пандемията създаде търсене на по-просторни домове, ръстът на цените последната година е направил по-актуални по-маломерните жилища.

Сумарно за деветте месеца на 2022 г. в страната са започнати 23 682 нови жилища с 2.8 млн. кв. м площ. Ръстът на годишна база е 33% при жилищата и 24% при квадратурата. Това са по-високи нива дори от догонващите през 2021 г. спрямо пандемичната 2020 г., когато ръстовете за деветмесечието са от порядъка на 18% при жилищата и 20% при площта им, по данни на НСИ.

Бум на започнатото строителство има в областите и на четирите основни града в страната. На големите пазари в София и Пловдив увеличенията са сравнително по-умерени. В столицата започнатите жилища са с почти 29% повече, спрямо година по-рано, а площта им – с 36%. В пловдивска област ръстът при жилищата е 39%, а на площта им – със 72%.

В черноморските области Варна и Бургас строителството е в апогея си и то е на по-маломерни домове. Във Варна за започнати 2.4 пъти повече жилища, отколкото година по-рано, като ръстът в площта им е само 73%. В Бургас жилищата са повече 2.3 пъти, докато тяхната РЗП – със 129%.

За сравнение през същото тримесечие Агенцията по вписванията отчита 15% по-малко сделки в София, 14% спад в Бургас, 10% в Пловдив и 8% във Варна.

За предприемачите, купили терени и получили строителни разрешения, е по-трудно да замразят или отложат проектите си, въпреки „облаците на хоризонта“. Статистиката обаче показва, че и плановете за бъдещо строителство продължават да са мащабни. През третото тримесечие местните администрации са издали разрешителни за строеж на още 14 708 жилища и 1.65 млн. кв. м площ. Спрямо същия период на 2021 г. това са с 65.7% повече жилища и 55.5% по-голяма РЗП. Както обясняват строителни предприемачи, те също имат притеснения, че ако не вложат приходите си от продажби на апартаменти в покупка на нов терен или в проект, рискуват инфлацията да ги обезцени. Като известен белег за охлаждане може да се тълкува слабият ръст на издадените разрешителни през третото тримесечие спрямо второто – едва 6.5% повече жилища и само 2.3% по-голяма РЗП.

„И още веднъж: Това няма да свърши никак добре за купувачи, инвеститори, строители и банки – след вече започнал процес на агресивно покачване на лихвите от ФЕД и ЕЦБ, пазарът на жилища в България и особено в София раздува още балона“, коментира по повод ръста в строителните разрешения във Facebook профила си главният икономист на Института по пазарна икономика Лъчезар Богданов.

В София през третото тримесечие са разрешени с 26.5% повече жилища с 33% по-голяма РЗП спрямо година по-рано. В област Пловдив обаче жилищата са пет пъти повече, а площта им четири пъти повече на годишна база. В област Варна зелена светлина са получили два пъти повече жилища с 55% по-голяма РЗП. А в област Бургас ръстът е в рамките на 53% при жилищата и 63% на площта им.

Източник Capital.bg

Сродни статии

23-ян.-2025
23-ян.-2025 ДА на ПРОФЕСИОНАЛИЗМА и ЕТИКАТА в бранша НЕДВИЖИМИ ИМОТИ!

ДА на ПРОФЕСИОНАЛИЗМА и ЕТИКАТА в бранша НЕДВИЖИМИ ИМОТИ! НЕ на ЖЕЛАНИЕТО ЗА СЪЗДАВАНЕ НА КАРТЕЛ СРЕЩУ МАЛКИТЕ и СРЕДНИ ФИРМИ! НЕ на ЗАЩИТАТА НА ЛОШИТЕ ПРАКТИКИ В БРАНША! Ние, членовете на Национално сдружение Недвижими имоти, Искаме посредническата дейност при сделки с недвижими имоти да се регламентира със закон в интерес и защита на потребителите и на професионалните брокери и агенти, извършващи посреднически услуги при сделки с недвижими имоти. Вече за всички в бранша е ясно, че срещу този подход яростно се съпротивлява група лица, зад които прозират силните интереси на лица и фирми, желаещи да утвърдят дългосрочен монопол на пазара. Тези лица и […]

Научи повече
22-ян.-2025
22-ян.-2025 Обучение SEO Marketing Masterclas

За поредна година НСНИ  е инстуционален партньор на организаторите на SEO Marketing Masterclass. Обучението ще се проведе на  12.02.2025 г. и е предназначено за малка група хора и дава възможност за индивидуална работа с всеки от курсистите. Оптимизацията за търсачки, или SEO, се разви скоростно през последните 18 месеца с появата на генеративния изкуствен интелект и все по-честото използване на социалните платформи като търсачки. Технологията не отменя необходимостта от възприемане на надеждна и актуална SEO стратегия, с която да привличате органичен трафик към сайта при търсене. Изкуственият интелект (AI) също е гореща тенденция, като променя напълно ефективността и прецизността на […]

Научи повече
21-ян.-2025
21-ян.-2025 Ще се вдигнат ли цените на имотите заради готвени промени в Закона за ДДС?

Интервю на председателя на НСНИ Александър Бочев в предаването „Гласът на столицата“ по БНР. 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Александър Бочев обясни, че и в момента Законът за ДДС задължава физически лица, при определени условия, да се регистрират по ДДС. „Тук водещото е дали сте задължено лице, а не дали сте юридическо или физическо […]

Научи повече
13-ян.-2025
13-ян.-2025 Тенденциите на пазара на имоти през 2025 и промените в етичния кодекс на НСНИ, свързани с обявите за частни лица

Национално сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ) организира през ноември 2024 г. Десетата национална конференция Inspire to Higher 2024 по случай празника на професионалните брокери в България. Събитието се проведе в Пловдив под надслов „Бъдещето на имотите. Очаквайте неочакваното!“. Основни теми на форума бяха тенденциите на жилищния пазар в страната и факторите, които оказват влияние върху развитието му – макроикономически показатели, банкови политики, мерки на БНБ за намаляване на риска в системата. По този повод Александър Бочев, председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“, гостува в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов. За тенденциите на пазара на имоти през 2025 и важните промени […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: