Строителството на жилища в България расте с невиждан от десетилетие темп

Жилищата в процес на изграждане се увеличават с една трета към октомври, разрешенията за нови къщи и апартаменти – с две трети на годишна база

Жилищното строителство в България набира още по-голяма скорост. През третото тримесечие на годината, по данни на НСИ, в страната е започнало изграждането на 8823 нови жилища с над 1 млн. кв. м разгъната застроена площ (РЗП). Това е 35% ръст при броя на жилищата и 32.5% в площта им спрямо същия период година по-рано. Обемите ново строителство са най-големите от 2010 г. насам, посочват представители на сектора. Този разцвет е регистриран точно в тримесечието, в което Агенцията по вписванията отчете първи спад в покупко-продажбите на имоти на годишна база – със 7% в национален мащаб. Накратко – предлагането расте бурно, а търсенето изглежда разколебано или отложено.

Ръстът в новото строителство може да бъде отдаден поне на два фактора. Силен стимул за него е рязкото нарастването на цените на жилищата през последната година. НСИ все още не е обявил индекса за цените на жилищата за третото тримесечие. Като ориентир, по данни на ocenime.bg в края на септември средните офертни цени на жилищата в София на кв. м са били с 34% по-високи в сравнение със същия месец на предишната година. Ръстът в Пловдив е 20%, във Варна – 24%, а в Бургас – 23%.

Друга възможна причина е, че поскъпването на строителството свива маржа на предприемачите и те се опитват да компенсират с по-големи обеми, както обясняват професионалисти от сектора пред специалното издание „Имоти и инвестиции“ на „Капитал“, което е на пазара от 11 ноември.

Експертните очаквания са, че започнатите строежи все пак ще бъдат завършени, макар и за по-дълги от първоначално обявените срокове. Прогнозите са, че през втората половина на 2023 г. ще се стигне до насищане на пазара на ново строителство, което вероятно ще бъде придружено със спад на цените. През периода не са изключени и замразявания на проекти, а продажбите на зелено ще бъдат трудни.

Какво показва статистиката

Започнатите жилища през третото тримесечие са с 22.5% повече в сравнение с второто, а площта им е със 17% по-голяма. Това подсказва, че след като пандемията създаде търсене на по-просторни домове, ръстът на цените последната година е направил по-актуални по-маломерните жилища.

Сумарно за деветте месеца на 2022 г. в страната са започнати 23 682 нови жилища с 2.8 млн. кв. м площ. Ръстът на годишна база е 33% при жилищата и 24% при квадратурата. Това са по-високи нива дори от догонващите през 2021 г. спрямо пандемичната 2020 г., когато ръстовете за деветмесечието са от порядъка на 18% при жилищата и 20% при площта им, по данни на НСИ.

Бум на започнатото строителство има в областите и на четирите основни града в страната. На големите пазари в София и Пловдив увеличенията са сравнително по-умерени. В столицата започнатите жилища са с почти 29% повече, спрямо година по-рано, а площта им – с 36%. В пловдивска област ръстът при жилищата е 39%, а на площта им – със 72%.

В черноморските области Варна и Бургас строителството е в апогея си и то е на по-маломерни домове. Във Варна за започнати 2.4 пъти повече жилища, отколкото година по-рано, като ръстът в площта им е само 73%. В Бургас жилищата са повече 2.3 пъти, докато тяхната РЗП – със 129%.

За сравнение през същото тримесечие Агенцията по вписванията отчита 15% по-малко сделки в София, 14% спад в Бургас, 10% в Пловдив и 8% във Варна.

За предприемачите, купили терени и получили строителни разрешения, е по-трудно да замразят или отложат проектите си, въпреки „облаците на хоризонта“. Статистиката обаче показва, че и плановете за бъдещо строителство продължават да са мащабни. През третото тримесечие местните администрации са издали разрешителни за строеж на още 14 708 жилища и 1.65 млн. кв. м площ. Спрямо същия период на 2021 г. това са с 65.7% повече жилища и 55.5% по-голяма РЗП. Както обясняват строителни предприемачи, те също имат притеснения, че ако не вложат приходите си от продажби на апартаменти в покупка на нов терен или в проект, рискуват инфлацията да ги обезцени. Като известен белег за охлаждане може да се тълкува слабият ръст на издадените разрешителни през третото тримесечие спрямо второто – едва 6.5% повече жилища и само 2.3% по-голяма РЗП.

„И още веднъж: Това няма да свърши никак добре за купувачи, инвеститори, строители и банки – след вече започнал процес на агресивно покачване на лихвите от ФЕД и ЕЦБ, пазарът на жилища в България и особено в София раздува още балона“, коментира по повод ръста в строителните разрешения във Facebook профила си главният икономист на Института по пазарна икономика Лъчезар Богданов.

В София през третото тримесечие са разрешени с 26.5% повече жилища с 33% по-голяма РЗП спрямо година по-рано. В област Пловдив обаче жилищата са пет пъти повече, а площта им четири пъти повече на годишна база. В област Варна зелена светлина са получили два пъти повече жилища с 55% по-голяма РЗП. А в област Бургас ръстът е в рамките на 53% при жилищата и 63% на площта им.

Източник Capital.bg

Сродни статии

02-юни-2023
02-юни-2023 Строителството в България тече с пълна сила за разлика от ЕС

Само в девет държави от Европейския съюз са се увеличили разрешителните за строеж през 2022 г. в сравнение с 2021 г. Сред тях е и България, става ясно от данни на Евростат. Отчетеното увеличение в България е с 12%, което е и едно от най-големите. Останалите страни, в които европейската статистика отчита ръст в разрешителните за строеж (по отношение на полезната застроена площ) са Малта (+29%), Испания (+28%), Хърватия (+21%), Словения (+17%) ), Италия (+8%), Унгария (+7%), Португалия (+3%) и Франция (+2%). Като цяло през изминалата 2022 г. разрешителните за строеж са намалели с почти 5% в ЕС до 386.7 […]

Научи повече
01-юни-2023
01-юни-2023 НСНИ поздрави проф. д-р Евгени Станимиров по случай преизбирането му за ректор на ИУ-Варна

Национално сдужение Недвижими имоти изпрати Поздравителен адрес до проф. д-р Евгени Станимиров по случай преизбирането му за ректор на Икономически университет – Варна, дългогодишен асоцииран академичен член на Сдружението. НСНИ високо оценява партньорството с едно от най-авторитетните учебни заведения в страната, чиито образователни програми са сред най-иновативните в сферата на икономиката. ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС

Научи повече
31-май-2023
31-май-2023 Строежът на жилища във Варна нарасна с 24%

Според данни на националната статистика Започна изграждането на 6597 апартаменти и къщи в страната Правят 1272 кооперации и еднофамилни сгради Строителството на нови жилища се увеличава в редица области на страната. Това се дължи на нарастващото търсене на апартаменти и къщи в много големи и по-малки населени места. А строителните предприемачи с изгражданите от тях сгради се опитват да удовлетворят желанията на клиентите. През първото тримесечие на годината в област Варна е започнало строителството на 934 апартаменти и еднофамилни къщи, което е ръст с близо 24% на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. За същия период на миналата […]

Научи повече
26-май-2023
26-май-2023 Строят се повече сгради с по-малко жилища

През първите три месеца на годината са въведени в експлоатация 1289 жилищни сгради с 4427 жилища в тях. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт. Спрямо първото тримесечие на 2022 г. сградите са с 18 повече, или с 1.4%, а жилищата в тях намаляват със 153, или с 3.3%. По данни на агенциите за недвижими имоти въпреки непрекъснатия ръст в цените на жилищата търсенето на такива в новопостроени или строящи се сгради продължава да надхвърля предлагането. Очаквано най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в най-големия град. По области с разрешение за обитаване най-много са сградите в: София (столица) […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: