Над 95% от жилищата у нас са обитавани от едно домакинство, а в едно жилище живеят средно 2,5 души, сочат данни от Преброяването на населението на Националния статистически институт (НСИ).
За десет години населеността на жилищата у нас е намаляла – през 2011 г. в едно жилище са живели средно 2,8 души. Само в 3,8% от жилищата у нас живеят по две домакинства, а в 0,8 на сто – по три и повече домакинства.
В градовете в едно жилище живеят средно 2,4 души, а в селата – 2,5. Най-населени са жилищата в областите Пловдив и Благоевград – там в едно обитавано жилище живеят по средно по 2,8 лица. В София в едно жилище живеят средно 2,4 души. На обратния полюс, най-слабо населени са жилищата в област Габрово – 2,2 души.
98,7% от обитаваните жилища у нас са свързани с общественото водоснабдяване, като в градовете това важи за почти всички (99,5%), а в селата – за 96,5 на сто. Без източник на вода са 0,2% от жилищата в градовете и 0,7 на сто в селата.
Почти 95% от обитаваните жилища в градовете са свързани с обществената канализация, докато в селата това важи за едва 27,7 на сто от тях. Основният вид канализация в селата е попивната яма – 37,3% от обитаваните жилища. Без канализация са 1,8% от обитаваните жилища в селата и 0,3% в градовете.
Баня в жилището имат 93,1 на сто от обитаваните жилища в страната, а при 1,9% банята е в сградата, но извън жилището. В 2,8% от жилищата банята е извън сградата, а 2,2 на сто изобщо нямат баня. В градовете 97,3% от обитаваните жилища имат баня вътре в жилището, докато в селата това важи само за 81 на сто от домовете. Без баня са 0,8% от обитаваните жилища в градовете и 6,3 на сто в селата.
Тоалетна в жилището имат 88,5% от обитаваните жилища у нас, а в 3% от домовете тоалетната е в сградата, но извън жилището. Извън сградата е тоалетната в 7,9% от обитаваните домове, а 0,7% нямат тоалетна. 96,3% от жилищата в градовете имат тоалетна вътре в дома, а в селата това важи само за 65,6% от обитаваните жилища. Без тоалетна са 0,4% от жилищата в градовете и 1,5% в селата.
Почти всички обитавани жилища у нас (91,6%) имат хладилник и/или фризер, 84,7% разполагат с автоматична пералня. По тези показатели почти няма разлика между домовете в градовете и селата у нас.
По-съществени различия има при наличието на някои предмети и устройства за дълготрайна употреба. Така например 68,2% от жилищата в градовете имат мобилни устройства (таблет, смартфон), а в селата това важи за малко над половината от домовете. С компютър разполагат 53,2% от жилищата в градовете и само 25,4 на сто в селата. Климатик има в почти половината от жилищата в градовете, но само в 21,8% от жилищата в селата.
Една от по-новите тенденции на имотния пазар у нас са т. нар. „умни домове“, разполагащи с устройства и уреди за автоматизиране на дома. За момента обаче тя не е силно застъпена – само 5,9% от обитаваните жилища в страната отговарят на определението „умни“, като в градовете те са 7,2%, а в селата – само 2,1 на сто.
Едва малко над половината от жилищата у нас разполагат с фиксиран достъп до интернет, а с мобилен достъп до интернет разполагат 52,2% от тях. Кабелна телевизия има в 55,6% от обитаваните жилища, а сателитна – в 22,5%. Домакинствата в близо 70% от обитаваните домове разполагат с мобилен телефон, а фиксирана телефонна услуга ползват 10,1 на сто.
Почти половината от обитаваните жилища у нас (47,7%) се отопляват с електричество, а 36,3 на сто – с дърва. С парно са 13,3 на сто от жилищата в страната, а 4,8% се отопляват с въглища. На пелети са 4,1 на сто от домовете, а 2,5% се отопляват с природен газ от централен източник.
Източник Investor.bg
На 26 април в Международен конгресен център – Бургас ще се проведе събитието за инвестиции, лични финанси, недвижими имоти и кредитиране – EXPO MOITEPARI. НСНИ е традиционен партньор на събитието. След силния интерес през последните години, EXPO-то се завръща край морето с изцяло обновена програма, насочена към инвестиции, недвижими имоти и ефективно управление на личните финанси. Събитието ще събере на едно място водещи експерти от финансовия сектор, които ще представят практически съвети и актуални възможности за спестяване и инвестиране през 2025 г. Посетителите ще имат възможност да присъстват на практически работилници, панелни дискусии и специални сесии, насочени към всеки, който […]
Научи повечеИзповяданите сделки с имоти в София и Бургас през първото тримесечие на тази година са на най-високото си ниво за периода поне от 20 години насам, докогато са налични данни на сайта на Агенцията по вписванията. В София те преминават прага от 8000 сделки за първото тримесечие едва за втори път от 2005 г. насам. За първи път това се случи през 2008 г., която беше последвана от срив на имотния пазар. Миналата година сделките с имоти в големите градове в страната, както и в морските и планинските курорти преобладаващо нарастваха след около година и половина на спад, докато на […]
Научи повечеНа 11 и 12 април 2025 г. в Paradise center (SEC – етаж 3) ще се проведе пролетното издание на изложението за жилищни имоти. Входът е свободен, а посетителите ще имат възможност за директен контакт с представители на най-новите и качествени жилищни проекти на пазара. Участие ще вземат над 40 водещи компании от сектора, които ще представят над 120 актуални жилищни проекта. Residential Expo Пролет ’25 се организира от „Градът Медиа Груп“ – водещата медийна група в сферата на недвижимите имоти. Входът е свободен и всички заинтересовани ще получат възможността да бъдат част от събитието. Посетителите ще имат на разположение […]
Научи повечеПрез четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година. Цените на жилищата в България са се увеличили с 2,7 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие (трето тримесечие на 2024 година), съобщава Националният статистически институт (НСИ). Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе – 8 на сто, следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). Пазарът на недвижими имоти в България продължава своя възходящ тренд и през 2025 г., отчитат платформите […]
Научи повече