Решение на БНБ свива заемите и вдига лихвите

Пренасят по-бързо решенията на ЕЦБ

БНБ взе ключово решение, което цели свиване на отпусканите от банките кредити и повишаване на лихвите в страната. Управителният съвет на Българската народна банка реши считано от 1 юни минималните задължителни резерви по привлечените от банките средства от чужбина да нараснат от 5 на 10 процента. А от 1 юли задължителните минимални резерви по привлечените от банките средства от страната и от чужбина се увеличават от 10 на 12 процента.

Текущата макроикономическа ситуация се характеризира с ускорено нарастване на цените, висок растеж на заплатите в частния сектор, силно потребителско търсене и запазващ се висок растеж на кредитите за домакинствата. Продължаването на тези тенденции създава потенциални рискове по отношение на устойчивостта на банковата система и по отношение на изпълнението на основната цел на БНБ за поддържане на ценова стабилност, гласи официалното съобщение на централната банка.

В условията на значителен приток на привлечени ресурси в банките, висока ликвидност и конкуренция в банковия сектор се наблюдава слаба и бавна трансмисия от повишаването на основните лихвени проценти в еврозоната към лихвените проценти по депозитите и кредитите в България. „При отчитане на бавната и слаба степен на пренасяне на промените в паричната политика на Европейската централна банка и на ограничените ефекти от предприетите от БНБ увеличения на антицикличния капиталов буфер върху кредитната активност, повишаването на задължителните минимални резерви има за цел затягане на монетарните условия в страната. Мярката ще изтегли част от текущата свръхликвидност в банковата система и ще допринесе за намаляване на свободните ресурси, с които банките могат да кредитират, създавайки стимули за по-бързо и значително пренасяне на повишените лихвени проценти на паричната политика в еврозоната в цената на кредитите“, посочват от БНБ.

Забавянето на кредитната активност би спомогнало за постепенно намаляване на темповете на инфлацията чрез влиянието върху потреблението, финансирано със заеми. В допълнение, понижаването на темповете на растеж на кредита ще допринесе за намаляване на кредитния риск в банковата система, пише в официалното съобщение на БНБ.

Печалбата на банките в страната за 2022 г. е 2,1 млрд. лв., което е със 733 млн. лв. (+54.6%) повече спрямо печалбата за предходната 2021 г., пише в периодичното издание на БНБ „Банките в България“. Възвръщаемостта на собствения капитал на банките нараства до 12%. Нетният лихвен доход на банките (разликата между получени доходи от лихви и направени разходи за лихви) през миналата година се увеличи с 467 млн. лв. (+16,9%) до 3,2 млрд. лв. Нетният доход на банките от такси и комисиони се увеличи със 185 млн. лв. (+14,9%) и през миналата година достигна 1,4 млрд. лв.

Макар в непосредствен план бързото нарастване на кредитите да се отразява положително върху доходността на банковия сектор, продължителните периоди на висок кредитен растеж създават предпоставки за увеличение на задлъжнялостта и акумулиране на кредитен риск в баланса на банковата система, посочват от БНБ.

През четвъртото тримесечие на 2022 г. обемът на необслужваните заеми се понижи в резултат на отписвания на кредити за домакинства. Въпреки това, в текущите условия кредитният риск е изострен, пишат от БНБ. Предвид колебанията на енергийните цени, рисковете от проблеми във веригите за доставки и очаквано забавяне на външното търсене способността за обслужване на задълженията може да отслабне, което да доведе до нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки. В допълнение, върху финансовото състояние на кредитополучателите ще повлияе протичащият глобален процес на повишение на лихвените проценти, чието пренасяне върху лихвите в страната ще се ускори през следващите месеци, пише в анализа на БНБ.

 Източник Trud.bg

Сродни статии

11-сеп.-2024
11-сеп.-2024 БНБ: Максималният срок на договор за ипотечен кредит у нас става 30 г.

БНБ реши максималният срок на договор за ипотечен кредит да е 30 г. Решението влиза в сила от 1 октомври тази година. Днес на свое редовно заседание Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти (ЖНИ). Изискванията обхващат сектор „Домакинства“ и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти, намиращи се на територията на Република България, и се спазват както на индивидуална, така и на консолидирана основа, пишат от Централната банка. Съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане (LTV-O) следва […]

Научи повече
11-сеп.-2024
11-сеп.-2024 Водещи експерти консултират столичани по въпроси за недвижимите имоти, в празничния месец на София

 На 30-ти септември, в обновената историческа сграда на ЦЕНТРАЛНИ ХАЛИ, Национално сдружение НЕДВИЖИМИ ИМОТИ (НСНИ) организира събитие под надслов „ИМОТИТЕ НА СОФИЯ: Безплатни консултации за Вашите имотни казуси“. То е посветено на празника на столицата, който се отбелязва с активности целия месец септември, и има за цел да предостави на гражданите на София възможността за индивидуална консултация от изявени професионалисти с дългогодишен опит в сферата на недвижимите имоти. Събитието е насочено към всеки столичанин, имащ конкретни въпроси или свой личен казус, свързан с недвижим имот в София. Посетителите ще имат възможност да зададат своите въпроси на едни от най-добрите експерти […]

Научи повече
09-сеп.-2024
09-сеп.-2024 Безплатни консултации за имотни казуси в София

Националното Сдружение недвижими имоти (НСНИ) организира събитие под надслов „Имотите на София: Безплатни консултации за Вашите имотни казуси“. То е посветено на празника на столицата, който се отбелязва с активности целия месец септември, и има за цел да предостави на гражданите на София възможността за индивидуална консултация от изявени професионалисти с дългогодишен опит в сферата на недвижимите имоти. Събитието е насочено към всеки столичанин, имащ конкретни въпроси или свой личен казус, свързан с недвижим имот в София. Посетителите ще имат възможност да зададат своите въпроси на едни от най-добрите експерти в областта, както за процеса на покупко-продажба на недвижимите имоти, […]

Научи повече
02-сеп.-2024
02-сеп.-2024 Какво ще стане с лихвата по ипотечен кредит с приемане на еврото?

Лихвите по ипотечен кредит у нас продължават да са много ниски и все повече домакинства финансират покупката на имоти със заеми. Броят жилищни кредити в банковата система за последните 5 години се е увеличил с около 48 хиляди. Статистиката на БНБ за месец юли показва средна лихва по нов левов жилищен кредит от едва 2.53%. В същото време този показател в Еврозоната е средно 3.73%. От юли 2022 г. до септември 2023 г. със серия от увеличения Европейската Централна Банка рязко вдигна основната си лихва с цели 4.5 процентни пункта в борбата си с високата инфлация. И макар и през […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: