Пренасят по-бързо решенията на ЕЦБ
БНБ взе ключово решение, което цели свиване на отпусканите от банките кредити и повишаване на лихвите в страната. Управителният съвет на Българската народна банка реши считано от 1 юни минималните задължителни резерви по привлечените от банките средства от чужбина да нараснат от 5 на 10 процента. А от 1 юли задължителните минимални резерви по привлечените от банките средства от страната и от чужбина се увеличават от 10 на 12 процента.
Текущата макроикономическа ситуация се характеризира с ускорено нарастване на цените, висок растеж на заплатите в частния сектор, силно потребителско търсене и запазващ се висок растеж на кредитите за домакинствата. Продължаването на тези тенденции създава потенциални рискове по отношение на устойчивостта на банковата система и по отношение на изпълнението на основната цел на БНБ за поддържане на ценова стабилност, гласи официалното съобщение на централната банка.
В условията на значителен приток на привлечени ресурси в банките, висока ликвидност и конкуренция в банковия сектор се наблюдава слаба и бавна трансмисия от повишаването на основните лихвени проценти в еврозоната към лихвените проценти по депозитите и кредитите в България. „При отчитане на бавната и слаба степен на пренасяне на промените в паричната политика на Европейската централна банка и на ограничените ефекти от предприетите от БНБ увеличения на антицикличния капиталов буфер върху кредитната активност, повишаването на задължителните минимални резерви има за цел затягане на монетарните условия в страната. Мярката ще изтегли част от текущата свръхликвидност в банковата система и ще допринесе за намаляване на свободните ресурси, с които банките могат да кредитират, създавайки стимули за по-бързо и значително пренасяне на повишените лихвени проценти на паричната политика в еврозоната в цената на кредитите“, посочват от БНБ.
Забавянето на кредитната активност би спомогнало за постепенно намаляване на темповете на инфлацията чрез влиянието върху потреблението, финансирано със заеми. В допълнение, понижаването на темповете на растеж на кредита ще допринесе за намаляване на кредитния риск в банковата система, пише в официалното съобщение на БНБ.
Печалбата на банките в страната за 2022 г. е 2,1 млрд. лв., което е със 733 млн. лв. (+54.6%) повече спрямо печалбата за предходната 2021 г., пише в периодичното издание на БНБ „Банките в България“. Възвръщаемостта на собствения капитал на банките нараства до 12%. Нетният лихвен доход на банките (разликата между получени доходи от лихви и направени разходи за лихви) през миналата година се увеличи с 467 млн. лв. (+16,9%) до 3,2 млрд. лв. Нетният доход на банките от такси и комисиони се увеличи със 185 млн. лв. (+14,9%) и през миналата година достигна 1,4 млрд. лв.
Макар в непосредствен план бързото нарастване на кредитите да се отразява положително върху доходността на банковия сектор, продължителните периоди на висок кредитен растеж създават предпоставки за увеличение на задлъжнялостта и акумулиране на кредитен риск в баланса на банковата система, посочват от БНБ.
През четвъртото тримесечие на 2022 г. обемът на необслужваните заеми се понижи в резултат на отписвания на кредити за домакинства. Въпреки това, в текущите условия кредитният риск е изострен, пишат от БНБ. Предвид колебанията на енергийните цени, рисковете от проблеми във веригите за доставки и очаквано забавяне на външното търсене способността за обслужване на задълженията може да отслабне, което да доведе до нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки. В допълнение, върху финансовото състояние на кредитополучателите ще повлияе протичащият глобален процес на повишение на лихвените проценти, чието пренасяне върху лихвите в страната ще се ускори през следващите месеци, пише в анализа на БНБ.
Източник Trud.bg
Само в девет държави от Европейския съюз са се увеличили разрешителните за строеж през 2022 г. в сравнение с 2021 г. Сред тях е и България, става ясно от данни на Евростат. Отчетеното увеличение в България е с 12%, което е и едно от най-големите. Останалите страни, в които европейската статистика отчита ръст в разрешителните за строеж (по отношение на полезната застроена площ) са Малта (+29%), Испания (+28%), Хърватия (+21%), Словения (+17%) ), Италия (+8%), Унгария (+7%), Португалия (+3%) и Франция (+2%). Като цяло през изминалата 2022 г. разрешителните за строеж са намалели с почти 5% в ЕС до 386.7 […]
Научи повечеНационално сдужение Недвижими имоти изпрати Поздравителен адрес до проф. д-р Евгени Станимиров по случай преизбирането му за ректор на Икономически университет – Варна, дългогодишен асоцииран академичен член на Сдружението. НСНИ високо оценява партньорството с едно от най-авторитетните учебни заведения в страната, чиито образователни програми са сред най-иновативните в сферата на икономиката. ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС
Научи повечеСпоред данни на националната статистика Започна изграждането на 6597 апартаменти и къщи в страната Правят 1272 кооперации и еднофамилни сгради Строителството на нови жилища се увеличава в редица области на страната. Това се дължи на нарастващото търсене на апартаменти и къщи в много големи и по-малки населени места. А строителните предприемачи с изгражданите от тях сгради се опитват да удовлетворят желанията на клиентите. През първото тримесечие на годината в област Варна е започнало строителството на 934 апартаменти и еднофамилни къщи, което е ръст с близо 24% на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. За същия период на миналата […]
Научи повечеПрез първите три месеца на годината са въведени в експлоатация 1289 жилищни сгради с 4427 жилища в тях. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт. Спрямо първото тримесечие на 2022 г. сградите са с 18 повече, или с 1.4%, а жилищата в тях намаляват със 153, или с 3.3%. По данни на агенциите за недвижими имоти въпреки непрекъснатия ръст в цените на жилищата търсенето на такива в новопостроени или строящи се сгради продължава да надхвърля предлагането. Очаквано най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в най-големия град. По области с разрешение за обитаване най-много са сградите в: София (столица) […]
Научи повече