Новите жилища у нас са предимно двустайни, със средна площ от 85 квадратни метра и са изградени от стоманобетон. Близо 5 500 са новопостроените жилища за 2023 г. в България. Малко по-голям е броят им в сравнение с 2022 г., но пък много повече от 2021 г., когато са били построени по-малко и от 4000 жилищни сгради. В този период обаче пандемията от коронавирус все още беше активна, а строителството – един от най-силно засегнатите сектори. Като част от годината, времето през което обичайно се регистрират най-много нови домове, са последните три месеца.
Въпреки че през последните години броят на новите жилища расте непрестанно, през 2024 г., оказва се, има лек спад. Това поне сочат предварителните данни на Националната статистика. За първите 6 месеца на годината новопостроените жилищни сгради са с 22% по-малко от построените през същия период на миналата година. Като вид се строят най-много къщи – над 1500 от началото на годината до сега. Следват жилищните блокове и кооперации – близо 300 и вилите, които са 100. С малко по-малко са сградите от смесен тип, регистрирано е и 1 новопостроено общежитие.
Въведените в експлоатация нови жилищни сгради от април до юни 2024 г. са малко над 1000, а жилищата в тях – над 5 хиляди. Като вид конструкция преобладават тези, изградени от стоманобетон – близо 80%, а тухлените са едва една пета. Все още се строят и панелни жилищни сгради, но те вече са под 1% от всички новопостроени жилища.
Новите жилища най-често са двустайни – близо 40% от тях. Следват тристайните, които са една трета. Средната площ на един новопостроен дом, е 85 квадратни метра. Най-големите жилища откриваме в областите Ловеч и Русе, където квадратурата е двойно по-голяма от средната. Най-натясно пък живеят във Видин. Последното място е за тази област със средна жилищна площ от 63 квадрата. Предпоследното място се заема от столицата със 71 квадратни метра.
Къде се строи най-много? Въпреки своите близо милион и 300 хиляди жители, София-град е изместена от първата позиция, при това от цели 4 области, които са подредени така – Пловдив, Бургас, Варна и София-област. И докато броят на въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради в Бургас и Варна се движи около 130 за последните три месеца, в първата в класацията област Пловдив, те са над 160. Непосредствено след столицата пък, която е пета, се нарежда Благоевград, като броят на новите жилищни сгради в двата града е почти равен.
Важно е да направим разлика между брой сгради и брой на жилищата в тези сгради. Така ще разберем, че макар новопостроените сгради да са най-многобройни в Пловдив, очевидно става въпрос за по-малки кооперации и къщи, защото жилищата в тях са малко над 600. Най-много нови жилища – над 1000, са въведени в експлоатация в област Бургас, където въпреки че сградите са по-малко на брой, явно са по-големи. Същото важи и за столицата, която следва Бургас. Единствената област, в която за три месеца има само един нов жилищен строеж, е Видин. Там за този период от време е била построена само една къща. При последното национално преброяване бяха регистрирани над милион и 600 хиляди необитавани жилища у нас, което към 2021 г. представляваше 39% от българските домове.
Източник: NOVA
Над 30 млади хора от центрове за настаняване от семеен тип получиха своя шанс за успешен кариерен старт. АДРЕС Недвижими имоти съвместно с фондация BCause инициираха проекта “Адрес за 30 младежи”. В рамките му, младежи в неравностойно положение, преминаха през курсове за професионална квалификация, които им позволяват да се развиват в избрана от тях сфера, като бяха подпомогнати от 8 организации. Младите хора преминаха обучения по техен избор – фризьорство, грим, шофьорски курс, английски език, класически масаж и спа терапии; фитнес инструктор ниво III, кулинария; Photoshop и Illustrator, графичен дизайн, готварски курс. “Направихме тази програма с огромно вълнение и желание, […]
Научи повечеВ навечерието на влизането на България в еврозоната имотният пазар е в точка на кипене – броят на сделките расте, цените надминават символични прагове, а очакванията за бъдещето са пълни с противоречия. Какво движи пазара, колко дълго ще продължи ръстът, как ще се промени пазарът на имоти с въвеждането на еврото, какво ще се случи с лихвите, ще се повиши ли интересът от чуждестранни купувачи, какво ще се промени с подготвяния закон за регулация на дейността на брокерите и агенциите, ще се сложи ли ред на пазара и кой ще го регулира – тези и други въпроси коментираме с Александър […]
Научи повечеПиковата година като нарастване на цените на недвижимите имоти в България ще бъде 2025 г., където очакванията са покачването да стигне до към 18 процента, каквото беше и първото тримесечие на тази година спрямо същия период на предходната. Това съобщи пред журналисти Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ). След приемането ни в еврозоната, най-вероятно през 2026 г. и 2027 г. ще се върнем към нормалния темп на нарастване на цените в рамките на около десет процента, коментира председателят на НСНИ. НСНИ организира среща с медиите на тема: „На прага на еврозоната: защо регулацията на брокерите вече не […]
Научи повечеБългария се намира в напреднала фаза на подготовка за присъединяване към еврозоната, като показва ясна стабилност и готовност. Въпреки че обществото все още има своите тревоги и въпроси, експертите са единодушни, че въвеждането на еврото ще донесе нови перспективи за устойчив икономически растеж, ще намали валутния риск и ще укрепи позицията на страната на европейските пазари. Присъединяването към еврозоната вече не е далечна мечта, а реална възможност, която може да се осъществи в началото на 2026 година. Европейската комисия се готви да представи своя Конвергентен доклад през юни, който се очаква да потвърди, че България отговаря на всички ключови Маастрихтски […]
Научи повече