*Източник: БНБ
Тази тенденция на поскъпване на депозитите не е изненада за никого и предвид високата инфлация от последните години, дори идва с известно закъснение. Вече растат и лихвите по изтеглените кредити. Първите увеличения започнаха през миналата година и продължават през тази, но те са несъществени и в повечето случаи са в рамките на 0.10-0.20%. Някои кредитополучатели все още не са повлияни, тъй като в някои банки има предвидена минимална стъпка на промяна на лихвата по конкретния договор за кредит, която е поне 0.25, 0.30 или 0.50 процентни пункта и такова увеличение на референтния лихвен процент все още не се е акумулирало. Други банки, които са избрали по-различни индикатори за РЛП по своите кредити (като ОЛП или Euribor например) изкуствено отлагат по-големи увеличения, тъй като при липсата на такси за предсрочно погасяване след първата година по ипотечен кредит и в условията на силно конкурентен кредитен пазар, едно рязко увеличение вероятно ще доведе до отлив на клиенти, които биха могли да рефинансират кредитите си в други банки по всяко време без съществени транзакционни разходи.
Така или иначе тенденцията на плавен ръст на лихвите по депозитите вече е ясно изразена и увеличения в лихвите по кредитите със сигурност очакват клиентите на някои от най-големите банки през септември 2024 или януари 2025 г. Този тренд ще продължи през 2025 и 2026 г.., със или без да сме приели еврото.
Какво обаче ще се промени с левовите жилищни и потребителски кредити, ако влезем в Еврозоната?
На първо място: всички дължими суми ще се превалутират по фиксирания от повече от 20 години курс: 1 евро = 1.95583 лева. Тук не бива да има каквото и да е съмнение: кредитополучателите няма да осъмнат нито повече, нито по-малко задлъжнели от преди това.
На второ място: българският лев ще изчезне като валута и съответно БНБ ще спре да изчислява и публикува статистика за лихви по левови депозити и за Основен Лихвен Процент (ОЛП), който по същество е средната лихва по междубанковите безсрочни депозити (ЛЕОНИА Плюс). Съответно референтните лихвени проценти на почти всички банки ще трябва да се променят, тъй като са обвързани с лихви по левови депозити на домакинства и/или на фирми от статистиката на БНБ или пък с ОЛП.
Тук възниква и един неоснователен страх, който се експлоатира от противниците на единната валута: че понеже действащите РЛП на банките в България в момента са близки до 0% (например РЛП в лева на Банка ДСК е 0.24% до 15.01.2025 г., а РЛП в лева на Обединена Българска Банка е 0.24% до 01.03.2025 г.), а в същото време Euribor индексите са на нива от около 3.40%, то след като приемем еврото кредитите ще минат на Euribor и лихвите автоматично ще се увеличат с 3.0-3.5 процентни пункта. Такъв сценарий звучи кошмарно, но е напълно грешен и подвеждащ.
В ЗПК и ЗКНИП има текстове, които регламентират какво се случва, когато бенчмарк, ползван за РЛП се промени съществено или спре да се изготвя. Банката трябва да информира потребителите за промените и новия РЛП, който ще се използва, като „новият лихвен процент по договора за кредит не може да е по-висок от размера на лихвения процент по договора преди този момент“. С други думи, ако към момента на влизане в Еврозоната новият РЛП, който банката е избрала е с по-висока стойност от стария, то фиксираната надбавка в договора за кредит ще се измени в обратна посока, така че общият лихвен процент, който се начислява по договора за кредит трябва да е същият или по-нисък от този, който се е начислявал в деня преди приемането на еврото.
Нека не си правим илюзии – надали ще има банка, която доброволно ще избере новият лихвен процент по договора ни за кредит да е по-нисък, но няма и как той да бъде по-висок.
Например, ако приемаме еврото на 01.07.2025 г. и в договора ни за кредит лихвеният процент се формира като РЛП с актуална стойност от 0.50% към 30.06.2025 г. + фиксирана надбавка 2.50% = 3.00% и ако банката избере от РЛП да бъде 6-месечният EURIBOR, чиято стойност хипотетично е 2.80% към края на юни 2025 г., то от 01.07.2025 г. фиксираната надбавка автоматично ще се измени на 0.20%, така, че новият лихвен процент, който се начислява ще бъде пак 3.00%, но вече с променен РЛП и коригирана надбавка. В случай, че новият РЛП е по-висок като стойност от текущо начислявания лихвен процент по договора за кредит, то фиксираната надбавка може да стане и отрицателна велична, т.е. да има отбив вместо надбавка.
Всъщност тази предвидена в законите защита на потребителите на кредити при отпадане на бенчмаркове вече веднъж се активира, когато от 1 юли 2018 г. БНБ спря да изчислява и публикува данни за СОФИБОР. Банките, които до средата на 2018 г. обвързваха лихвите по кредитите си с такъв бенчмарк преминаха към други референтни лихвени проценти, но лихвата по никой договор за кредит на потребител не беше завишена в следствие на тази промяна.
А трябва ли задължително с приемане на еврото всички кредити да минат на РЛП обвързан с Euribor?
Най-често използваният бенчмарк индекс при определяне на плаваща лихва в Еврозоната действително е Euribor. Въпреки това, няма нормативно изискване на ЕЦБ променливите лихвени проценти в държавите използващи единната валута да бъдат обвързани точно с Euribor индекс.
Банките в Република Хърватия, където еврото беше прието на 01.01.2023 г., масово са избрали Euribor за референтен лихвен процент, който да замени старите променливи свързани с лихви по депозити в куни, с местния Основен лихвен процент или пък с лихви по ДЦК на страната в куни. В закона, с който е прието еврото в Хърватия, също като в българските ЗПК и ЗКНИП, е предвидено, че новият лихвен процент по кредитите след замяната на бенчмарк индикатора не бива да е по-висок от стария преди приемането на единната валута. Преминаването към Euribor, обаче се случва точно в разгара цикъла на увеличение на основната лихва от ЕЦБ, която от февруари до септември 2023 г. бива повишена с цели 2.00 процентни пункта и респективно Euribor индексите нарастват рязко през същия период. Резултатът е увеличение на лихвените проценти по вече изтеглени кредити в Хърватия и активен процес на предоговаряне на кредити от плаваща на фиксирана лихва, както и почти ексклузивно отпускане на нови кредити през 2023 г. в Хърватия с фиксиран лихвен процент… Основателно ли е обаче да се притесняваме, че същото ще сполети и българския кредитен пазар?
Цикълът на увеличение на основната лихва на ЕЦБ приключи през 2023 г. Инфлацията в Еврозоната вече е 2.6%, близо до дългосрочно таргетираните 2.0%, а икономическият ръст e близък до нула. В тази ситуация икономистите очакват плавно разхлабване на монетарната политика и на 12.06.2024 г. станахме свидетели на първото от очаквана серия плавни намаления на основната лихва на ЕЦБ, които вероятно ще продължат през следващите 2 години. Следователно, ако българските банки изберат новите референтни лихвени проценти да се обвържат с Euribor, те доброволно ще прихванат плаващите лихви по вече отпуснатите от тях кредити с показател, който е с тенденция да намалява (Euribor), докато в момента те са обвързани с показател с тенденция да расте (лихви по депозити на домакинства и фирми).
Сценарият банките в България да изберат обвързване на плаващите лихви с Euribor и доброволно да ограничат лихвените си приходи, които и без това са сред най-ниските в Европа, е много малко вероятен. Доста по-логично е да очакваме лихвите, които до приемане на еврото са били обвързани със средни лихви по депозити в лева за банковата система просто да се обвържат със средни лихви по аналогични депозити в евро! БНБ и към момента публикува регулярна лихвена статистика, която включва лихвени проценти и по еврови кредити и по еврови депозити. Лихвените проценти по еврови депозити постепенно растат аналогично с лихвите и по левови депозити. Така че най-вероятно новите РЛП-та на банките масово ще са обвързани с лихви по еврови депозити от статистиката на БНБ за банковата система и това няма да доведе до нищо по-различно – ръст се очаква и по левовите, и по евровите депозитни лихвени проценти.
Добре, от нормативна гледна точка няма как да очакваме автоматично увеличение на лихвите при влизане на България в Еврозоната… Но нали, когато приемем еврото, нашите банки ще имат пряк достъп до ЕЦБ и ще могат да вложат свободните си средства на депозит в ЕЦБ, който към днешна дата е с лихва от 3.75%? И какъв ще е интересът им да кредитират населението при лихви от 2.50% да кажем, при условие, че могат напълно безрисково и с по-ниски транзакционни разходи да инвестират при по-висока доходност? Чисто пазарно има логика лихвите у нас да се увеличат при приемане на еврото…
Нека все пак разгледаме този аргумент по-внимателно…
На първо място, приемането на еврото в България би станало най-рано на 01.07.2025 г., а възможни дата е и 01.01.2026 г. Дотогава лихвите по кредитите у нас постепенно ще нарастват заради започналия ръст на лихвите по депозитите, а паралелно с това основната лихва на ЕЦБ постепенно ще намалява, за да не се задушава икономическия ръст в Еврозоната… Така че ножицата между лихви по кредити у нас и депозитна лихва на ЕЦБ със сигурност няма да е толкова голяма…
На второ място, над 60% от жилищните кредити в България са отпуснати от банки, които имат банки-майки в страни от Еврозоната. Имаме активни на кредитния пазар банки с италианска, белгийска, немска и гръцка собственост… И тези банки биха могли да прехвърлят свободни средства към банките си майки и косвено имат достъп до депозит в ЕЦБ на висока лихва… Но защо продължават активно да кредитират на лихви около 2.50% и дори по-ниски, при възможност за депозит в ЕЦБ, който до неотдавна беше на 4.00%, а в момента е на 3.75%?
Защото жилищните кредити са дългосрочна инвестиция за банката! Теглят се средно за около 25-годишен срок и клиентът в годините изплаща не само лихви, но става клиент на банката и ползва редица други продукти и услуги, които носят и нелихвени приходи за банката. Докато депозитът в ЕЦБ е безсрочен и, ако миналият месец беше на 4.00% годишна лихва, този месец вложените средства вече са на 3.75%.. След 2-3 месеца може и да е с по-ниска лихва, а догодина със сигурност ще е още по-ниска… И нашите банки предпочитат да са активни, и да не губят позиции на нашия силно конкурентен кредитен пазар, докато има високо търсене на този продукт – ипотечен кредит, вместо да вложат средствата си краткосрочно, макар и с временно по-висока доходност.
В началото на този материал посочих, че лихвите по жилищните кредити в България са най-ниски в Европа. Това не е изцяло вярно… Ако в страните от ЕС със собствени валути и плаващи валутни курсове като Румъния, Чехия, Полша и Унгария и др. лихвите са значително по-високи, то има една малка страна в Еврозоната, където лихвените проценти по ипотечен кредит са дори по-ниски и от нашите… Средният лихвен процент по нов жилищен кредит в Малта за юни 2024 г. е 1.97%! Ето една държава приела еврото, където банкерите са решили да предложат ипотечен кредит с под 2% лихва, вместо да депозират свободните си средства в ЕЦБ на 3.75% лихва…