Спадът на жилищните цени в света затихва, очаква се ръст на повечето пазари през 2024 г.

Спадът на цените на жилищата в света напоследък до голяма степен е приключил, като очакванията са средните жилищни цени на големите пазари да намалеят по-слабо от прогнозите в началото на годината и да нараснат през 2024 г., сочи допитване на Ройтерс сред имотни анализатори.

Двуцифрените понижения на цените, които анализаторите прогнозираха по-рано тази година заради растящите лихви по ипотечните кредити, не са се сбъднали напълно, тъй като по-високите спестявания на домакинствата, ограниченото предлагане и растящата имиграция са ограничили спадовете.

Значително по-високите лихви по ипотечните кредити в резултат на над едногодишно вдигане на лихвите от ключови централни банки не са засегнали всички хора.

Много собственици на жилища, които са взели евтини ипотечни кредити в дългия период на почти нулеви лихви, особено тези в САЩ, са решили да останат в дома си. Това ограничава предлагането и активността на жилищния пазар.

Но това е лоша новина за купувачите на първо жилище, които от години остават встрани от пазара заради затегнатото предлагане и бяха изключени от него заради силния ръст на цените по време на пандемията от COVID-19, когато собственици на съществуващи жилища предлагаха по-високи от техните оферти и тласнаха цените на жилищата до двуцифрен годишен ръст.

Резултатите от новото допитване, особено за икономиките с най-бързия ръст на цените на жилищата през последните години като САЩ, Канада, Нова Зеландия и Австралия, поставят под въпрос допускането, че следващият ход на повечето централни банки ще бъде да понижат лихвите.

Голяма част от оптимизма около неочакваното ранно стабилизиране на тези пазари всъщност произтича от предположението, че лихвите са достигнали връхната си точка и че още през първото полугодие на следващата година те отново ще тръгнат надолу.

„Вероятно през последните два месеца има малко прекалено оптимистично мислене за последиците от сценарий, че лихвите са достигнали връхна точка. Мисля, че не сме усетили пълните последици от по-високите лихви. Заради ипотечните кредити с фиксирана лихва много собственици на имоти са предпазени от последиците“, коментира Лиъм Бейли, ръководител на отдела за анализи в консултантската компания Knight Frank.

„Смятам, че в действителност имаме много ниско предлагане и обеми на жилищно строителство на повечето пазари заради породените от COVID нарушения на дейността и на веригите за доставка… Освен това имаме доста силно търсене на повечето западни пазари. Фундаменталният елемент е, че силно търсене среща слабо предлагане“, допълва той.

Това вече беше сериозно предизвикателство на световните жилищни пазари преди пандемията, което не се отнасяше за малко пазари като Индия.

Допитването на Ройтерс, проведено между 14 и 31 август сред 130 жилищни анализатори и обхващащо имотните пазари в САЩ, Великобритания, Германия, Австралия, Нова Зеландия и Индия, показва, че мнозинството анализатори повишават прогнозите си за тази и следващата година. Китай е ярко изключение от оптимизма.

Според прогнозите средните цени на жилищата в САЩ ще останат непроменени през тази и следващата година. В допитванията от май и март очакванията бяха цените на жилищата през 2023 г. да намалеят съответно с 2,8% и 4,5%.

Цените на жилищата в Нова Зеландия и Канада, които нараснаха с 40% – 50% по време на пандемията, се очаква да намалеят с около 5% тази година и отново да се увеличат съответно с 5% и 2% през 2024 г. В предишното допитване анализаторите очакваха спад с 8% – 9% през 2023 г. и ръст с 2% – 3,4% догодина.

В Индия, където нямаше пандемичен бум, цените на жилищата се очаква да растат стабилно през идните години.

Средните цени на жилищата на германския пазар се очаква да намалеят с 5,6% тази година и да останат непроменени през 2024 г. Цените на жилищата във Великобритания ще спаднат със скромните 4% тази година и няма да постигнат растеж догодина, сочи допитването.

Достъпността ще остане проблем в световен план. Мнозинството анкетирани, 55 от 103, които са отговорили на отделен въпрос, са заявили, че достъпността на покупките за купувачите на първо жилище ще се влоши през идната година. Останалите 48 са заявили, че тя ще се подобри.

„Лихвите по ипотечните кредити продължават да растат и това подлага на засилен натиск достъпността. Обемът на продажбите е нисък, а това не дава ясна представа какъв точно е натискът върху цените на жилищата“, отбелязва Брад Хънтър от Hunter Housing Economics.

Но търсенето на жилища превишава предлагането и очакванията са средните наеми да нараснат, а достъпността на наемите да се влоши.

Близо две трети от анализаторите, 65 от 101, които са отговорили на допълнителен въпрос, са заявили, че достъпността на наемите ще се влоши догодина. Останалите 36 са на мнение, че ще се подобри.

Източник Investor.bg

Сродни статии

09-апр.-2025
09-апр.-2025 EXPO MOITEPARI се завръща в Бургас с актуални теми за инвестиции, имоти и управление на лични финанси

 На 26 април в Международен конгресен център – Бургас ще се проведе събитието за инвестиции, лични финанси, недвижими имоти и кредитиране – EXPO MOITEPARI. НСНИ е традиционен партньор на събитието. След силния интерес през последните години, EXPO-то се завръща край морето с изцяло обновена програма, насочена към инвестиции, недвижими имоти и ефективно управление на личните финанси. Събитието ще събере на едно място водещи експерти от финансовия сектор, които ще представят практически съвети и актуални възможности за спестяване и инвестиране през 2025 г. Посетителите ще имат възможност да присъстват на практически работилници, панелни дискусии и специални сесии, насочени към всеки, който […]

Научи повече
03-апр.-2025
03-апр.-2025 София и Бургас започват годината с исторически връх на сделките с имоти

 Изповяданите сделки с имоти в София и Бургас през първото тримесечие на тази година са на най-високото си ниво за периода поне от 20 години насам, докогато са налични данни на сайта на Агенцията по вписванията. В София те преминават прага от 8000 сделки за първото тримесечие едва за втори път от 2005 г. насам. За първи път това се случи през 2008 г., която беше последвана от срив на имотния пазар. Миналата година сделките с имоти в големите градове в страната, както и в морските и планинските курорти преобладаващо нарастваха след около година и половина на спад, докато на […]

Научи повече
03-апр.-2025
03-апр.-2025 Residential Expo Пролет 2025 представя най-доброто от жилищния пазар

На 11 и 12 април 2025 г. в Paradise center (SEC – етаж 3) ще се проведе пролетното издание на изложението за жилищни имоти. Входът е свободен, а посетителите ще имат възможност за директен контакт с представители на най-новите и качествени жилищни проекти на пазара. Участие ще вземат над 40 водещи компании от сектора, които ще представят над 120 актуални жилищни проекта. Residential Expo Пролет ’25 се организира от „Градът Медиа Груп“ – водещата медийна група в сферата на недвижимите имоти. Входът е свободен и всички заинтересовани ще получат възможността да бъдат част от събитието. Посетителите ще имат на разположение […]

Научи повече
27-мар.-2025
27-мар.-2025 НСИ: Жилищата поскъпнали с близо 20 на сто за година, нагоре вървят и наемите

През четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година. Цените на жилищата в България са се увеличили с 2,7 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие (трето тримесечие на 2024 година), съобщава Националният статистически институт (НСИ). Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе – 8 на сто, следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). Пазарът на недвижими имоти в България продължава своя възходящ тренд и през 2025 г., отчитат  платформите […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: