Към април банковото кредитиране продължава да се ускорява

Годишният ръст при ипотечните заеми вече е близо 24%, а само за месеца покачването е с рекордните 463 млн. лв.

Дни след като БНБ официално съобщи, че на този етап  не вижда „прегряване“ на ипотечния пазар, новите данни от паричната статистика за април показват, че по никакъв начин не може да се говори и за охлаждане. Ръстът при портфейлите от жилищни заеми продължава да се ускорява и на годишна база той вече е 23.85%. Това е нов най-бърз темп на покачване от 2009 г. насам, като само за април скокът е с 463 млн. лв. до почти 21.4 млрд. лв. – и двете представляват рекорди в номинално изражение.

Причината за ипотечния бум продължава да е изобилната ликвидност на банковия сектор, въпреки че вече няколко месеца кредитирането расте по-бързо от привлечения ресурс. Заради нея лихвите и по депозити, и по кредити се задържат изключителни ниски в европейски план. Ефектът от затягането на паричната политика на ЕЦБ практически не се усеща на българския ритейл пазар, а мерките на БНБ по покачване на задължителните минимални резерви от 10 на 12% миналата година също не успяха да изтеглят достатъчно ликвидност, че да предизвикат ефект.

Пролетни жеги

Засиленото търсене на жилищни заеми не е изненадващо при силно отрицателните реални лихви в последните години заради високата инфлация. Само от началото на годината ипотечните портфейли на банките се покачват с близо 1.5 млрд. лв., а за последните 12 месеца – с над 4 млрд. лв.

Макар жилищното кредитиране да е подчертан фокус на анализаторите и регулаторите, ускорението е повсеместно. При потребителските заеми годишният ръст се връща над 14% – стойност, която беше докосната през ноември 2022 г., последвана от плавно охлаждане до около 10.5%. Погледнато само за април, покачването е с над 300 млн. лв. (до 17.7 млрд. лв.), което е най-висок ръст от 2018 г. насам, когато обаче данните бяха повлияни от включването в статистиката на клона на BNP Paribas Personal Finance.

При фирмените заеми също има ускорение на годишна база до 8.6%, а сумата им достига 45.5 млрд. лв. На месечна база покачването е с 462 млн. лв. Прави впечатление и че след успокояването през 2023 г. отново има отчетлив ръст при овърдрафта, който достига 16 млрд. лв. Тук влиза предимно оборотно финансиране, като нуждата от него може да е движена от различни фактори – трупане на запаси от суровини, ценови скокове, но и от забавяне на пласирането на готова продукция.

Благодарение на това и общо ръстът на кредитирането се връща над 13%, като при още няколко силни месеца може да бъдат надскочени нивата от лятото на 2022 г. около 13.5%.

Засега без специални мерки

Централната банка също отчита бързия ръст, като основните й аргументи засега да не предприема мерки са, че следените от нея показатели за обезпеченост и задлъжнялост не са тревожно завишени. Също така кредитната експанзия се съпътства от аналогичен ръст в доходите, а и не генерира просрочия.

По данните към април делът на лоши и преструктурирани заеми леко спада – от 4.35% на на 4.25%. Подобрение има както при фирмите, така и при домакинствата, но реално по-същественият ефект идва от ръста на кредитирането, докато проблемните заеми се свиват за месеца с едва 26.4 млн. лв., почти изцяло в корпоративния сегмент.

А ако се гледа на годишна база, има трети месец на покачване на лошите и преструктурирани заеми, като ръстът достига 4.1%. Все още обаче обемите са ниски и няма как да предизвикат притеснения на фона на солидната капиталова позиция и продължаващите ръстове в печалбата на сектора.

Източник Capital.bg

 

 

Сродни статии

09-апр.-2025
09-апр.-2025 EXPO MOITEPARI се завръща в Бургас с актуални теми за инвестиции, имоти и управление на лични финанси

 На 26 април в Международен конгресен център – Бургас ще се проведе събитието за инвестиции, лични финанси, недвижими имоти и кредитиране – EXPO MOITEPARI. НСНИ е традиционен партньор на събитието. След силния интерес през последните години, EXPO-то се завръща край морето с изцяло обновена програма, насочена към инвестиции, недвижими имоти и ефективно управление на личните финанси. Събитието ще събере на едно място водещи експерти от финансовия сектор, които ще представят практически съвети и актуални възможности за спестяване и инвестиране през 2025 г. Посетителите ще имат възможност да присъстват на практически работилници, панелни дискусии и специални сесии, насочени към всеки, който […]

Научи повече
03-апр.-2025
03-апр.-2025 София и Бургас започват годината с исторически връх на сделките с имоти

 Изповяданите сделки с имоти в София и Бургас през първото тримесечие на тази година са на най-високото си ниво за периода поне от 20 години насам, докогато са налични данни на сайта на Агенцията по вписванията. В София те преминават прага от 8000 сделки за първото тримесечие едва за втори път от 2005 г. насам. За първи път това се случи през 2008 г., която беше последвана от срив на имотния пазар. Миналата година сделките с имоти в големите градове в страната, както и в морските и планинските курорти преобладаващо нарастваха след около година и половина на спад, докато на […]

Научи повече
03-апр.-2025
03-апр.-2025 Residential Expo Пролет 2025 представя най-доброто от жилищния пазар

На 11 и 12 април 2025 г. в Paradise center (SEC – етаж 3) ще се проведе пролетното издание на изложението за жилищни имоти. Входът е свободен, а посетителите ще имат възможност за директен контакт с представители на най-новите и качествени жилищни проекти на пазара. Участие ще вземат над 40 водещи компании от сектора, които ще представят над 120 актуални жилищни проекта. Residential Expo Пролет ’25 се организира от „Градът Медиа Груп“ – водещата медийна група в сферата на недвижимите имоти. Входът е свободен и всички заинтересовани ще получат възможността да бъдат част от събитието. Посетителите ще имат на разположение […]

Научи повече
27-мар.-2025
27-мар.-2025 НСИ: Жилищата поскъпнали с близо 20 на сто за година, нагоре вървят и наемите

През четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година. Цените на жилищата в България са се увеличили с 2,7 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие (трето тримесечие на 2024 година), съобщава Националният статистически институт (НСИ). Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе – 8 на сто, следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). Пазарът на недвижими имоти в България продължава своя възходящ тренд и през 2025 г., отчитат  платформите […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: