Данък сгради и такса смет ще се повишат в много общини още от началото на следващата година заради увеличение на данъчните оценки на имотите. В някои градове скокът ще е с до 30%, ако бъдат приети предложените от правителството и Националното сдружение на общините (НСОРБ) промени в Закона за местните данъци и такси. Целият пакет данъчни закони вече е на сайта на парламента, като очакванията са депутатите да започнат да ги гласуват до края на седмицата. А новото там е, че се предлага заведенията да запазят ДДС привилегията си още една година.
С промените в ЗМДТ се предлага размерът на данък сгради да може да се диференцира от общините по населени места, по зони в тях или по вид на имотите. Второ – общините да могат да променят данъчните оценки на жилищата на всеки две години в зависимост от състоянието на пазара на имоти.
Връзването със статистиката ще доведе до по-високи данък сгради и такса смет в големите и курортните градове, където през последните години цените на имотите вървяха нагоре, а данъчната им оценка стои непокътната и в много случаи е в пъти по-ниска от продажната. Освен това ще се увеличат и разходите при покупко-продажба на имоти в случаите, в които сделките се изповядват на данъчна оценка, за да се спести дължимият данък.
В момента на много места данъчните оценки са в пъти по-ниски от пазарната цена. Затова при сделки с жилища често се декларира данъчната оценка вместо пазарната цена, за да се спестят данъци и такси. Общините обаче рядко променят оценките, за да не разгневят данъкоплатците. Сега те ще имат свобода да ги актуализират, като за да няма шокове, местните власти могат да намалят промилите за данък сгради и такса смет.