Брокери излизат в защита на закон, който да регулира бранша

На 4 декември под заглавието „Битка за контрола върху 20 хил. брокери на имоти“ „Труд news” публикува петиция на „Национално сдружение брокери на имоти“, с която от браншовата организация искат да бъде отхвърлен законопроект за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти, който е внесен в парламента на 10 ноември 2023 г. от група народни представители. С тази петиция от организацията се противопоставят на създаването, както те посочват, на „Камара на брокерите, на която държавата да отстъпи изключителни права (монопол) по издаване на удостоверения за правоспособност на брокерите в България“.

Сега представяме позицията на „Национално сдружение Недвижими имоти“, браншова организация, в която членуват 342 агенции, която настоява за приемането на внесения в парламента законопроект.

В законопроекта за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти, входиран от група депутати в Народното събрание, има ясни критерии за професионална грамотност и компетентност, както и високи стандарти за етика от лицата, заети в бранша, посочват от „Национално сдружение Недвижими имоти“ (НСНИ).

„Целите на една регулация са създаването на лоялна професионална среда както към потребителите, така и между професионалните участници на пазара. Справедливата регулация е всеки да има достъп до професията, като я упражнява компетентно, отговорно, прозрачно и по утвърдени стандарти и етични норми“, посочват от НСНИ.

Желанието на бранша за създаването на регистър, съхраняван и воден от държавен орган, в годините е било отхвърляно от държавата като възможност, поради липсата на финансов и кадрови ресурс. Създаването му, когато държавата не откликва, остава в ръцете на бранша и по-специално на общата на всички браншова камара, заявяват от НСНИ.

Създаването на Професионална браншова камара – учредена като юридическо лице с нестопанска цел, има публичноправни функции и няма как да е „частна“, както манипулативно се твърди, пише в позицията на НСНИ. Тя е част от цялата концепция, която дава възможност на всички, вписани в професионалния регистър, да участват активно в процеса на демократично управление на сектора. Още при самото учредяване на камарата няма ограничение за броя на лицата, които да участват – има минимален брой, но няма максимален. След учредяването на браншовата камара, всеки в гилдията ще може да участва в органите и комисиите на камарата, като бъде демократично избиран с мандат от три години. Когато има професионална камара, има орган, който да защитава и представлява интересите на бранша пред държавата, посочват от НСНИ.

Ние сме против това една регулация на бранша да обхване само създаването на регистър, защото това няма да реши много от проблемите в бранша, заявяват от НСНИ. Освен регистър трябва да бъдат наложени ясни правила и отговорности за всеки участник на пазара, единни критерии за образователен ценз, ниво на знания, умения и компетенции, да бъде гарантирано високото качество на брокерските услуги, както и да бъде създаден единен Етичен Професионален Кодекс, чиито стандарти да бъдат спазвани от всички лица и да бъдат в основата на развитието на сектора, смятат от сдружението.

На всички, които си задават въпроса защо подкрепяме учредяването на професионална браншова камара, от НСНИ отговарят така:
– Защото в този бизнес участваме предимно микро, малки и средни фирми. Ние познаваме най-добре нашите проблеми. Никой извън колегията не може да брани нашите интереси по-добре от самите нас – професионалистите на пазара.
– Защото бъдещото развитие на брокерската професия и целия бранш, както и определянето на стратегическите цели, създаването на етични правила и контрола при спазването им и предоставянето на висококачествени услуги ще бъде в ръцете на всички нас, хората, които упражняват брокерската професия.
– Защото участието в създаването/учредяването на професионална браншова  камара  ще бъде открито за всеки, който упражнява тази професия.
– Защото всеки ще може да участва със своя глас в създаването на Устав и Етичен кодекс на браншовата Камара.
– Защото след първоначалното създаване на Камарата всеки ще може да дава предложения за развитието на бранша, да избира, да бъде избиран в органите на Камарата.
– Защото никой по-добре от професионалната гилдия не знае от какво има нужда една професия.
– Защото в случай на възникнали спорове по решения, взети от Камарата, всеки ще може да се обърне към компетентния български съд или да ползва възможностите на медиацията и арбитражните производства.
– Защото всички сродни браншове в България от много години използват точно професионалната браншова Камара като инструмент за регулация (Камара на строителите в България, Камара на архитектите в България, Нотариална камара, Камара на независимите оценители в България и др.).

Внесеният законопроект за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти, входиран от група депутати в Народното събрание, не изключва прилагането на действащото законодателство в страната. Камарата няма да бъде последната инстанция. Тя създава условия за доброволно разрешаване на спорове на браншово ниво, но когато това се окаже невъзможно, в проекта е предвидено да се премине към решаването им от компетентния съд.

Законопроект за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти няма ограничаващ характер, а регулативен. Той е свързан именно с това – да дефинира професията, тя да се упражнява от грамотни лица, които получават първоначална професионална подготовка, спазват общоприет етичен кодекс и професионални стандарти. Регламентира отговорностите, които всеки да носи за предоставяната от него услуга, посочват от НСНИ.

Хората и агенциите, заети в бранша, ще бъдат включени в единен професионален регистър и ще упражняват дейност при наличието на застраховка за професионална отговорност. Агенциите за недвижими имоти ще трябва да се управляват задължително от брокер, а не от хора, които нямат професионален опит.

От друга страна, хората, които не са вписани в професионалния регистър, но извършват дейност, определена като услуга на регулираната професия, да носят съответната отговорност за това, т.е. минимализиране на сивия сектор. Което на практика означава, че чрез приемането на проектозакона, не само няма „да се извличат огромни печалби за сметка на заетите в бранша“, както отново манипулативно и популистки се твърди, а и ще се увеличат приходите за държавата, ограничавайки нерегламентираното упражняване на професията, заявяват от НСНИ.

Законопроектът няма за цел да даде възможност на някой да „монополизира“ бранша, чрез налагане на ограничения било то за упражняване на професията или за подготовката на кадрите за нея. Както няма и за цел налагането на фиксиран размер на комисионната, което е в разрез със свободния пазар. Напротив, проектозаконът осигурява на всеки възможността за достъп до професията при ясни правила и задължения, посочват от НСНИ.

Източник Trud.bg

Сродни статии

09-апр.-2025
09-апр.-2025 EXPO MOITEPARI се завръща в Бургас с актуални теми за инвестиции, имоти и управление на лични финанси

 На 26 април в Международен конгресен център – Бургас ще се проведе събитието за инвестиции, лични финанси, недвижими имоти и кредитиране – EXPO MOITEPARI. НСНИ е традиционен партньор на събитието. След силния интерес през последните години, EXPO-то се завръща край морето с изцяло обновена програма, насочена към инвестиции, недвижими имоти и ефективно управление на личните финанси. Събитието ще събере на едно място водещи експерти от финансовия сектор, които ще представят практически съвети и актуални възможности за спестяване и инвестиране през 2025 г. Посетителите ще имат възможност да присъстват на практически работилници, панелни дискусии и специални сесии, насочени към всеки, който […]

Научи повече
03-апр.-2025
03-апр.-2025 София и Бургас започват годината с исторически връх на сделките с имоти

 Изповяданите сделки с имоти в София и Бургас през първото тримесечие на тази година са на най-високото си ниво за периода поне от 20 години насам, докогато са налични данни на сайта на Агенцията по вписванията. В София те преминават прага от 8000 сделки за първото тримесечие едва за втори път от 2005 г. насам. За първи път това се случи през 2008 г., която беше последвана от срив на имотния пазар. Миналата година сделките с имоти в големите градове в страната, както и в морските и планинските курорти преобладаващо нарастваха след около година и половина на спад, докато на […]

Научи повече
03-апр.-2025
03-апр.-2025 Residential Expo Пролет 2025 представя най-доброто от жилищния пазар

На 11 и 12 април 2025 г. в Paradise center (SEC – етаж 3) ще се проведе пролетното издание на изложението за жилищни имоти. Входът е свободен, а посетителите ще имат възможност за директен контакт с представители на най-новите и качествени жилищни проекти на пазара. Участие ще вземат над 40 водещи компании от сектора, които ще представят над 120 актуални жилищни проекта. Residential Expo Пролет ’25 се организира от „Градът Медиа Груп“ – водещата медийна група в сферата на недвижимите имоти. Входът е свободен и всички заинтересовани ще получат възможността да бъдат част от събитието. Посетителите ще имат на разположение […]

Научи повече
27-мар.-2025
27-мар.-2025 НСИ: Жилищата поскъпнали с близо 20 на сто за година, нагоре вървят и наемите

През четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година. Цените на жилищата в България са се увеличили с 2,7 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие (трето тримесечие на 2024 година), съобщава Националният статистически институт (НСИ). Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе – 8 на сто, следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). Пазарът на недвижими имоти в България продължава своя възходящ тренд и през 2025 г., отчитат  платформите […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: