Брокери излизат в защита на закон, който да регулира бранша

На 4 декември под заглавието „Битка за контрола върху 20 хил. брокери на имоти“ „Труд news” публикува петиция на „Национално сдружение брокери на имоти“, с която от браншовата организация искат да бъде отхвърлен законопроект за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти, който е внесен в парламента на 10 ноември 2023 г. от група народни представители. С тази петиция от организацията се противопоставят на създаването, както те посочват, на „Камара на брокерите, на която държавата да отстъпи изключителни права (монопол) по издаване на удостоверения за правоспособност на брокерите в България“.

Сега представяме позицията на „Национално сдружение Недвижими имоти“, браншова организация, в която членуват 342 агенции, която настоява за приемането на внесения в парламента законопроект.

В законопроекта за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти, входиран от група депутати в Народното събрание, има ясни критерии за професионална грамотност и компетентност, както и високи стандарти за етика от лицата, заети в бранша, посочват от „Национално сдружение Недвижими имоти“ (НСНИ).

„Целите на една регулация са създаването на лоялна професионална среда както към потребителите, така и между професионалните участници на пазара. Справедливата регулация е всеки да има достъп до професията, като я упражнява компетентно, отговорно, прозрачно и по утвърдени стандарти и етични норми“, посочват от НСНИ.

Желанието на бранша за създаването на регистър, съхраняван и воден от държавен орган, в годините е било отхвърляно от държавата като възможност, поради липсата на финансов и кадрови ресурс. Създаването му, когато държавата не откликва, остава в ръцете на бранша и по-специално на общата на всички браншова камара, заявяват от НСНИ.

Създаването на Професионална браншова камара – учредена като юридическо лице с нестопанска цел, има публичноправни функции и няма как да е „частна“, както манипулативно се твърди, пише в позицията на НСНИ. Тя е част от цялата концепция, която дава възможност на всички, вписани в професионалния регистър, да участват активно в процеса на демократично управление на сектора. Още при самото учредяване на камарата няма ограничение за броя на лицата, които да участват – има минимален брой, но няма максимален. След учредяването на браншовата камара, всеки в гилдията ще може да участва в органите и комисиите на камарата, като бъде демократично избиран с мандат от три години. Когато има професионална камара, има орган, който да защитава и представлява интересите на бранша пред държавата, посочват от НСНИ.

Ние сме против това една регулация на бранша да обхване само създаването на регистър, защото това няма да реши много от проблемите в бранша, заявяват от НСНИ. Освен регистър трябва да бъдат наложени ясни правила и отговорности за всеки участник на пазара, единни критерии за образователен ценз, ниво на знания, умения и компетенции, да бъде гарантирано високото качество на брокерските услуги, както и да бъде създаден единен Етичен Професионален Кодекс, чиито стандарти да бъдат спазвани от всички лица и да бъдат в основата на развитието на сектора, смятат от сдружението.

На всички, които си задават въпроса защо подкрепяме учредяването на професионална браншова камара, от НСНИ отговарят така:
– Защото в този бизнес участваме предимно микро, малки и средни фирми. Ние познаваме най-добре нашите проблеми. Никой извън колегията не може да брани нашите интереси по-добре от самите нас – професионалистите на пазара.
– Защото бъдещото развитие на брокерската професия и целия бранш, както и определянето на стратегическите цели, създаването на етични правила и контрола при спазването им и предоставянето на висококачествени услуги ще бъде в ръцете на всички нас, хората, които упражняват брокерската професия.
– Защото участието в създаването/учредяването на професионална браншова  камара  ще бъде открито за всеки, който упражнява тази професия.
– Защото всеки ще може да участва със своя глас в създаването на Устав и Етичен кодекс на браншовата Камара.
– Защото след първоначалното създаване на Камарата всеки ще може да дава предложения за развитието на бранша, да избира, да бъде избиран в органите на Камарата.
– Защото никой по-добре от професионалната гилдия не знае от какво има нужда една професия.
– Защото в случай на възникнали спорове по решения, взети от Камарата, всеки ще може да се обърне към компетентния български съд или да ползва възможностите на медиацията и арбитражните производства.
– Защото всички сродни браншове в България от много години използват точно професионалната браншова Камара като инструмент за регулация (Камара на строителите в България, Камара на архитектите в България, Нотариална камара, Камара на независимите оценители в България и др.).

Внесеният законопроект за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти, входиран от група депутати в Народното събрание, не изключва прилагането на действащото законодателство в страната. Камарата няма да бъде последната инстанция. Тя създава условия за доброволно разрешаване на спорове на браншово ниво, но когато това се окаже невъзможно, в проекта е предвидено да се премине към решаването им от компетентния съд.

Законопроект за посредническите услуги при сделки с недвижими имоти няма ограничаващ характер, а регулативен. Той е свързан именно с това – да дефинира професията, тя да се упражнява от грамотни лица, които получават първоначална професионална подготовка, спазват общоприет етичен кодекс и професионални стандарти. Регламентира отговорностите, които всеки да носи за предоставяната от него услуга, посочват от НСНИ.

Хората и агенциите, заети в бранша, ще бъдат включени в единен професионален регистър и ще упражняват дейност при наличието на застраховка за професионална отговорност. Агенциите за недвижими имоти ще трябва да се управляват задължително от брокер, а не от хора, които нямат професионален опит.

От друга страна, хората, които не са вписани в професионалния регистър, но извършват дейност, определена като услуга на регулираната професия, да носят съответната отговорност за това, т.е. минимализиране на сивия сектор. Което на практика означава, че чрез приемането на проектозакона, не само няма „да се извличат огромни печалби за сметка на заетите в бранша“, както отново манипулативно и популистки се твърди, а и ще се увеличат приходите за държавата, ограничавайки нерегламентираното упражняване на професията, заявяват от НСНИ.

Законопроектът няма за цел да даде възможност на някой да „монополизира“ бранша, чрез налагане на ограничения било то за упражняване на професията или за подготовката на кадрите за нея. Както няма и за цел налагането на фиксиран размер на комисионната, което е в разрез със свободния пазар. Напротив, проектозаконът осигурява на всеки възможността за достъп до професията при ясни правила и задължения, посочват от НСНИ.

Източник Trud.bg

Сродни статии

11-дек.-2024
11-дек.-2024 Новите рестрикции на БНБ – влияние върху жилищното кредитиране и прогнози за 2025 г.

Както вече стана ясно, рестрикциите на БНБ се очаква да доведат до спад в темпа на кредитиране. Според Георги Канайков, Директор консултантска мрежа в Кредитланд, това ще е с около 10-15% за последното тримесечие на 2024 г., както и през 2025 г. Жилищното кредитиране у нас продължава да расте, при това с особено високи темпове.  Новоотпуснатите кредити постоянно нарастват, като ниските лихви и растящите доходи поддържат този ръст. Достъпът до финансиране е сравнително лесен и все повече българи успяват да се възползват. На фона на всичко това, считано от 01.10.2024 г., БНБ въведе нови изисквания към търговските банки. Какви бяха те […]

Научи повече
06-дек.-2024
06-дек.-2024 НСНИ и АКПБ празнуваха заедно в предколедно настроение

Под звуците на латиноритми, шумни наздравици и много веселие, гостите на партито “Коледни сделки в празничен синхрон” отпразнуваха предстоящите коледни и новогодишни празници. Домакини на събитието бяха Регионалната структура на НСНИ град София и Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ), които се бяха погрижили подобаващо за доброто настроение на всички присъстващи. Събитието бе повод и създаде възможности за нови запознанства и бизнес контакти сред представителите на двата бранша. В поздравителното си слово г-н Александър Бочев, председател на Национално сдружение Недвижими имоти приветства всички гости и отправи благопожелания за предстоящата 2025 година. Чрез мероприятието бе осъществена и благотворителна кампания в […]

Научи повече
05-дек.-2024
05-дек.-2024 В очакване на еврото. Какво ще се промени?

 – Как присъединяване към еврозоната и въвеждането на еврото ще се отрази на банките?  Приемането на еврото в България може да бъде разгледано през поне 2 различни призми – от една страна са потребителите, за които реално почти нищо не се променя, просто от една валута минават към друга, при ясно фиксиран курс от 1.95583, като, разбира се, ще има съпътстващи процеси, които по един или друг начин ще влияят на този преход, с последващите от тях ефекти, но като цяло за хората няма да има нищо драматично – всички цени и наличности по сметки ще се конвертират автоматично в […]

Научи повече
03-дек.-2024
03-дек.-2024 Как кредитният посредник ще повиши доверието на клиента във вашата брокерска услуга?

Доверието винаги е било една от най-ценните валути. За да изградите успешни и дългосрочни взаимоотношения с клиентите, е от съществено значение да демонстрирате отношение и професионализъм, експертиза в детайлите на всеки етап от процеса на покупка на имот. Представете си Брокер на недвижими имоти, който е достатъчно подготвен или работи тясно с опитен кредитен консултант!? Тази му подготовка или пряка консултация му дава огромното предимство да знае какви са реалните възможности (бюджет) и респективно да търси и предложи на клиентите си точно онези имоти, за които може да са гарантира покупката! Всичко различно ще е огромна и неоправдана загуба на […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: