Както вече стана ясно, рестрикциите на БНБ се очаква да доведат до спад в темпа на кредитиране. Според Георги Канайков, Директор консултантска мрежа в Кредитланд, това ще е с около 10-15% за последното тримесечие на 2024 г., както и през 2025 г.
Жилищното кредитиране у нас продължава да расте, при това с особено високи темпове. Новоотпуснатите кредити постоянно нарастват, като ниските лихви и растящите доходи поддържат този ръст. Достъпът до финансиране е сравнително лесен и все повече българи успяват да се възползват. На фона на всичко това, считано от 01.10.2024 г., БНБ въведе нови изисквания към търговските банки. Какви бяха те и как ще се отразят върху кредитоискателите и ипотечното кредитиране като цяло, разкри Георги Канайков, Директор консултантска мрежа в Кредитланд по време на EXPO MOITEPARI 2024. Той презентира темата „Как ще се променят условията по жилищните кредити при новите регулации на БНБ?“
Кредитирането през 2024 г.
Своята презентация Георги Канайков започна с кратък анализ на актуалното състояние на кредитния пазар от началото на годината. Според данните, които изнесе, новоотпуснатите жилищни кредити в България са нараснали с 36%. Общият обем на кредитите, обезпечени с недвижими имоти, от своя страна, се увеличават с 24% за последната година. Жилищното кредитиране се реализира при средна лихва по нови кредити в лева на ниво от 2.52% през август 2024 г. Тези лихвени нива остават ниски за пазара, което стимулира допълнително търсенето. В същото време, банковите депозити също продължават да растат, въпреки минималните лихви, които предлагат банките за тях.
Рестрикциите на БНБ
В момент на силен ръст на кредитирането, БНБ въведе три ключови ограничения върху жилищните кредити. Тяхната основна цел е да ограничат свръхзадлъжняването и да предпазят банковия сектор от прекомерни рискове. Ето и изискванията:
Според Георги Канайков тази мярка ще засегне около 6% от новите кредити. Това ограничение може да доведе до намаляване на максималната сума, която може да бъде отпусната на кредитоискателите. В противен случай това би означавало по-високи месечни вноски, които да са непосилни за част от желаещите ипотечен кредит.
Второто ограничение би могло да засегне около 16% от ипотечните кредити. То ще затрудни хората, които нямат достатъчно спестявания за самоучастие.
Третото ограничение би имало най-силно отражение върху ипотечното кредитиране. Най-съществено то би засегнало кредитополучатели с по-ниски официални доходи, тъй като ще се намали максималния размер на вноската, която могат да си позволят. По този начин биха се засегнали около 23% от новите кредити, които доскоро се отпускаха при съотношение дълг/доход над 50%.
Изискванията на БНБ вече са в сила около месец. Това все още е твърде кратък период, за да търсим видими ефекти от тях. Такива, обаче, ще има със сигурност и те бъдат по-изявени през следващата година.
Ефекти от мерките на БНБ и прогнози за 2025 г.
Както вече стана ясно, рестрикциите на БНБ се очаква да доведат до спад в темпа на кредитиране. Според Георги Канайков това ще е с около 10-15% за последното тримесечие на 2024 г., както и през 2025 г. В краткосрочен план също така тези мерки ще намалят достъпа до кредити на най-рисковите клиенти. Това са такива, които нямат самоучастие, клиенти с ниски или пък неофициални доходи.
Ако очакванията на БНБ не се реализират, тя може да въведе още по-строги мерки. Сред тях са още по-нисък процент на финансиране (например до 80%) и допълнително намаляване на допустимото съотношение дълг/доход (например до 45%).
Материалът е предоставен от Creditland
На 26 април в Международен конгресен център – Бургас ще се проведе събитието за инвестиции, лични финанси, недвижими имоти и кредитиране – EXPO MOITEPARI. НСНИ е традиционен партньор на събитието. След силния интерес през последните години, EXPO-то се завръща край морето с изцяло обновена програма, насочена към инвестиции, недвижими имоти и ефективно управление на личните финанси. Събитието ще събере на едно място водещи експерти от финансовия сектор, които ще представят практически съвети и актуални възможности за спестяване и инвестиране през 2025 г. Посетителите ще имат възможност да присъстват на практически работилници, панелни дискусии и специални сесии, насочени към всеки, който […]
Научи повечеИзповяданите сделки с имоти в София и Бургас през първото тримесечие на тази година са на най-високото си ниво за периода поне от 20 години насам, докогато са налични данни на сайта на Агенцията по вписванията. В София те преминават прага от 8000 сделки за първото тримесечие едва за втори път от 2005 г. насам. За първи път това се случи през 2008 г., която беше последвана от срив на имотния пазар. Миналата година сделките с имоти в големите градове в страната, както и в морските и планинските курорти преобладаващо нарастваха след около година и половина на спад, докато на […]
Научи повечеНа 11 и 12 април 2025 г. в Paradise center (SEC – етаж 3) ще се проведе пролетното издание на изложението за жилищни имоти. Входът е свободен, а посетителите ще имат възможност за директен контакт с представители на най-новите и качествени жилищни проекти на пазара. Участие ще вземат над 40 водещи компании от сектора, които ще представят над 120 актуални жилищни проекта. Residential Expo Пролет ’25 се организира от „Градът Медиа Груп“ – водещата медийна група в сферата на недвижимите имоти. Входът е свободен и всички заинтересовани ще получат възможността да бъдат част от събитието. Посетителите ще имат на разположение […]
Научи повечеПрез четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година. Цените на жилищата в България са се увеличили с 2,7 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие (трето тримесечие на 2024 година), съобщава Националният статистически институт (НСИ). Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе – 8 на сто, следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). Пазарът на недвижими имоти в България продължава своя възходящ тренд и през 2025 г., отчитат платформите […]
Научи повече