Когато става въпрос за покупка на имот, много хора се фокусират първо върху избора на подходящо жилище. Обсъждат желанията си с близки и роднини, ангажират брокери, разглеждат различни оферти и събират мнения за различните квартали и строители. Въпреки че всичко това е важно и харесването на бъдещото семейно “огнище” е не лека задача – има нещо, което трябва да се случи преди всичко това: определянето на бюджета на сделката или както ние го наричаме, „бюджетиране на сделка за покупка на имота“.
Терминът „бюджетиране на сделка за покупка на имот“ може да Ви звучи ново и дори странно, но това е защото е създаден именно с цел да подчертае важността и отговорността на една критична стъпка в процеса на покупка на имот. В същността си този термин означава определяне на “здравословния” максимум – сумата, която може даден клиент да си позволи като ипотечен кредит, в зависимост от възможния срок и доказуеми доходи, без това да води до драстична промяна в начина му на живот. Важно е да се разбере, че това трябва да е първото нещо, което трябва да се направи, за да си спестим много неприятности, разочарования и доста често финансови загуби!
Защо това е толкова важно? Защото, преди всеки да се впусне в обсъждания, планове и ангажименти към трети страни (брокери, подписване на предварителни договори и др.), е от съществено значение да знае какво може да си “позволи”. Това дава ясна представа за финансови възможности на всеки клиент и помага да се избегнат потенциални разочарования по-късно в процеса. Бюджетирането на сделката е добре да се направи с независим кредитен посредник и да включва различни сценарии, които посредникът може да предложи, базирайки се на текущите доказуеми доходи и кредитни задължения на клиента. Тези сценарии ще покажат каква максимална сума може да бъде ползвана като ипотечен кредит, какви ще бъдат месечните вноски и за какъв период от време ще трябва да бъдат изплащани.
По време на тази първоначална консултация клиентът ще получи информация за основните практики на ипотечния пазар, както и всички банкови практики и термини, които ще срещне в кредитния процес, а разбирането на процеса е в основата на безпроблемната сделка!
Например, посредникът ще обясни какво представлява Годишният процент на разходите (ГПР) – показател, който обхваща всички разходи, свързани с кредита, включително лихви, такси и застраховки. Не по-малко важно е как се образува лихвата по ипотечния кредит и какви са факторите, които ѝ влияят. Всичко това е от съществено значение за информираното вземане на решение от страна на клиента и за гарантирането на успешна сделка.
За много хора идеята за ипотечен кредит може да бъде плашеща. Това е дългосрочен финансов ангажимент, който, ако се ползва самоцелно, може да окаже значително влияние върху техния начин на живот. Затова е критично важно да направите този първи, подготвителен етап – да си бюджетирате сделката. То ще даде увереност и сигурност, че клиентът може да бъде финансиран и е в състояние да поеме точно този ангажимент.
Правилното бюджетиране ще ви помогне да се фокусирате върху точно онези имоти, които са в рамките на възможностите Ви, и няма да губите време, емоции и енергия върху предложения, които предварително е ясно, че не са приемливи, адекватни и достъпни в момента.
В заключение, “бюджетиране” на сделката за покупка на имот е критична стъпка. Всичко друго трябва да е в следствие на него, за да имате една гарантирана, лесна и дори приятна сделка! Тя ви дава ясна представа за финансовите ви възможности, точно сега, точно за вас и точно спрямо сегашните условия и принципи на ипотечно кредитиране. А това е единствената гаранция да избегнете бъдещи проблеми и ще ви подготви за една успешна сделка.
Всичко това важи със същата отговорност и важност за брокерите на недвижими имоти. Тяхна е грижата за целия процес от бюджетирането, намирането на подходящия имот и успешното и безпроблемно приключване на сделката. Това е единствения начин на работа, който е в основата на успешни взаимоотношения и довереност с вашите клиенти. Така трябва и ще бъдете Главното действащо лице в сбъдването на мечтата за собствен дом. Какво по-хубаво от това да си “герой” в мечтата на някого! Ние от ФинСити ООД задължително ще Ви покажем как да бюджетирате клиентите си и ще сме зад вас при всяка нужда от съдействие. Нека заедно изработим нови Стандарти в начина на работа в сферата на недвижимите имоти и поставим името “Брокер на недвижими имоти” в началото на Кръга на Доверие!
Източник ФинСити
3-тата годишна конференция за строителство и инвестиции на списание „Мениджър“ отново събра над 300 души, представители на строителния сектор в България. Модератор на дискусиите беше Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI. НСНИ беше партньор на събитието. Програмата стартира с откриваща презентация на Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика на тема „Икономически прогнози за 2025 г. и влиянието им върху бизнес средата“. Той изрази мнение, че липсата на стабилно правителство в България води до липса на институционална предвидимост и много от големите проекти, особено в инфраструктурата, буквално изчакват политическа воля и подреждане […]
Научи повече– Какви са вашите наблюдения за жилищния пазар в София към края на третото тримесечие? – Жилищният пазар в София в момента е пазар на продавача, тъй като липсват добри оферти, а купувачите са повече от продавачите. След като търсенето е по-голямо от предлагането, е логично и цените да поемат леко нагоре. Това положение на пазара към момента изключва наличието на балон, който възниква при несъответствие между цените и платежоспособното търсене на населението. Сега липсва такова несъответствие. Цените на жилищата се повишават, но се усеща забавяне на темпа на нарастването им. Пазарът достига плато, т.е. състояние на равновесие. В статистиката […]
Научи повечеПреглед на Кредитланд, съвместно с MoitePari.bg на изискванията и ефектът им върху пазара. На 11.09.2024 г., на свое редовно заседание, Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на жилищни кредити. Те са в 3 основни направления (максимално финансиране, максимален срок на кредита, максимален размер на задължението по кредита) и влизат в сила от 01.10.2024 г. Важно уточнение е, че заложените от БНБ задължителни изисквания (посочени по-долу) ще се прилагат за договори, сключени след 01.10.2024 г., т.е. няма да се прилагат за вече съществуващи такива. Как е сега и как ще бъде […]
Научи повечеНа 19 септември 2024 г. в гр.Бургас се проведе третата по ред, след гр.Пловдив и гр.Варна, отворена среща дискусия „Етиката мостът между нас“ под надслов „РАБОТИМ СЪВМЕСТНО – УСПЯВАМЕ ЗАЕДНО”. Участие взеха над 80 колеги, членове на регионалната структура на НСНИ – Бургас. На събитието бяха поканени и ученици от Професионална Гимназия по Строителство, Архитектура и Геодезия “Кольо Фичето” – Бургас и техни преподаватели. Участници в първия панел бяха членовете на КПЕ към НСНИ, а модератор бе Председателят на НСНИ – Александър Бочев. Дискутирани бяха основни теми на пазара на недвижими имоти като етиката в маркетимнга, етиката между брокерите, защо […]
Научи повече