Българите в чужбина обръщат пазара на недвижими имоти в Родината. Напоследък те масово купуват имущество в България за бъдещи нужди.
„Купуват си жилища у нас от доста дълги години. Пазарът в България се движи на талази. Независимо от скока на цените, парцелите в България не престават да бъдат едни от най-евтините в Европа. На българите това им е родината и това е естествен развой – да влагат в собствената си страна. Ясно е, че парите, които са изкарали навън, имат друга стойност у нас и за тях това е по-допустимо“, каза преди време заместник-председателят на Национално съдружие „Недвижими парцели“ Ирена Перфанова пред Bulgaria on Air.
„В България стандартът за ново строителство е жилищата да се продават на шпакловка и замазка. Клиентите ги купуват в този вид. Дали те ще се ангажират да ги завършат, това зависи от всеки един купувач. Довършителните действия струват скъпо“, сподели още Перфанова.
По думите й е хубаво да привличаме задграничните вложения в България и би трябвало да приветстваме сънародниците ни, които желаят да влагат парите си в имоти в Родината.
Какво ще направят с тези средства? Лихвените проценти по депозитите в банките са извънредно ниски и хората са внимателни“, уточни Перфанова.
Вторичният пазар също се усилва. На пазара излизат добре ремонтирани жилища с обзавеждане – на много високи цени. А цените на имотите в страната не престават постепенно да нарастват.
Има жилища, чиито цени не са се повишили. Наблюдава се склонност имотите на пазара да се задържат по-дълго време. Има по-голямо търсене на многостайни жилища и такива с тераси и гледки.
„Не всички клиенти търсят огромната площ, а по-скоро функционално разпределение. Може да е по-малка стаята, само че да има самостоятелност. Повечето самостоятелно пространство в жилището е по-търсено. Метрото оказва огромно въздействие на какво разстояние от градския транспорт хората биха предпочели да си купят жилище“, акцентира Перфанова.
Очакванията до края на годината не са за фрапантно повишаване на цените на недвижимите имоти. За сметка на това обаче лихвите ще продължат плавно да се покачват, уточни тя.
Банките също вече отчитат тенденцията и предлагат специални кредитни продукти, за българи, живеещи в чужбина.
Още преди няколко години от Пощенска банка отчетоха ръст с 55% на запитванията от българи, живеещи и работещи зад граница, които искат да се сдобият с недвижимо имущество в България. Финансовата институция тогава разработи специален метод за извършването на дистанционни консултации, използвайки всички съвременни технологии за комуникация.
и за лица – български и чуждестранни граждани, които нямат постоянен адрес в Родината.
Българите са в топ 10 в Европа по брой собствени жилища, уточни пред БНР Добромир Ганев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“.
За 2022 г. имотните сделки в България са били 242,000 сделки. За тази година е бил отчетен лек спад в обема от сделки в първото тримесечие, но през май и юни търсенето се е успокоило.
Относно статистиката за броя на необитаемите имоти в страната Добромир Ганев уточни, че те не са „пустеещи“. По думите му това не е феномен за България и мнозина запазват своите спестявания чрез придобиване на такъв тип имоти. Той акцентира и върху демографската криза.
2021-ва и 2022-ра са били рекордни като обем на имотните сделки заради желанието на голяма част от българите да придобият втори дом в по-малки общини или ваканционен тип собственост в морски или планински курорти, подчерта още Ганев.
„Това беше феномен, който наблюдаваме за първи път в последните 30 години.“
Желанието за дом в чужбина, съчетано с инвестиционни намерения, подбудени от покачващата се инфлация, карат все повече българи да се замислят за покупка на имот зад граница. Някои го правят с цел да имат ваканционен имот в друга държава, което им предлага по-атрактивно и по-различно преживяване от това да имаш имот в България. Други купуват с цел да осигурят на детето си, което следва в чужбина, дом, като преценяват, че покупката ще им излезе по-изгодно, отколкото наемането на апартамент.
Традиционно най-голям интерес има към северната част на Гърция и то основно в два района. Единият са двата ръкава на Халкидики. Вторият район е около Кавала, където цените са доста изгодни в сравнение с останалата част на южната ни съседка. Близо 80% от българите, които решават да купят имот в чужбина, избират Северна Гърция, уточнява Никола Стоянов, собственик на агенция LUXIMMO.
Няма официални данни колко българи са купили имоти в южната ни съседка, но през последните месеци интересът е огромен.
Последната година има и доста българи, които търсят имоти в Дубай. Макар и малко, съществува запитване за придобиване на имот и в Турция. Има и една трета категория клиенти – българи с изключително големи финансови възможности. Инвестиционно купуват в европейски столици като Виена, Лондон и Испания.
САЩ също са във фокуса на малка част от българските клиенти, желаещи да придобият имот зад граница.
Haшите cънapoдници, paбoтeщи в чyжбинa, пpoдължaвaт дa изпpaщaт гoлeми cyми пapи в Родината нa cвoи poднини и близки, пoкaзвaт дaннитe нa БHБ.
Paзглeдaнo пo мeceци, дoceгa тaзи гoдинa нaй-мнoгo пapи ca изпpaтeни пpeз мaй. B cpaвнeниe c пpeвoдитe зa пъpвитe пeт мeceцa нa 2022 гoдинa, зa cъщия пepиoд от началото на 2023 г. пapичнитe пpeвoди oт чyжбинa нapacтвaт c близo 84 млн. eвpo.
Oчaквaниятa ca дo кpaя нa тaзи гoдинa cyмaтa, изпpaтeнa y нac oт бългapи, paбoтeщи в чyжбинa, дa нaдвиши 1,2 млpд. eвpo.
Зa пъpвoтo тpимeceчиe нa тaзи гoдинa peкopдьopи пo тpaнcфepи ca paбoтeщитe бългapи в Гepмaния. Зa пъpвитe тpи мeceцa тe ca пpaтили нa poднинитe cи oбщo 67,3 млн. eвpo, или нaд 130 млн. лeвa.
Bтopи пo paзмep нa изпpaтeнитe в Родината пapи ca бългapитe в CAЩ, кoитo ca пpeвeли 61,4 млн. eвpo.
Oт Иcпaния и Beликoбpитaния cyмитe, кoитo влизaт зa пъpвoтo тpимeceчиe, ca cъoтвeтнo 34 млн. и 32 млн. eвpo. Гъpция e нa пeтo мяcтo пo тpaнcфep нa cyми към Бългapия – 20 млн. eвpo.
Източник BGvoice
Над 30 млади хора от центрове за настаняване от семеен тип получиха своя шанс за успешен кариерен старт. АДРЕС Недвижими имоти съвместно с фондация BCause инициираха проекта “Адрес за 30 младежи”. В рамките му, младежи в неравностойно положение, преминаха през курсове за професионална квалификация, които им позволяват да се развиват в избрана от тях сфера, като бяха подпомогнати от 8 организации. Младите хора преминаха обучения по техен избор – фризьорство, грим, шофьорски курс, английски език, класически масаж и спа терапии; фитнес инструктор ниво III, кулинария; Photoshop и Illustrator, графичен дизайн, готварски курс. “Направихме тази програма с огромно вълнение и желание, […]
Научи повечеВ навечерието на влизането на България в еврозоната имотният пазар е в точка на кипене – броят на сделките расте, цените надминават символични прагове, а очакванията за бъдещето са пълни с противоречия. Какво движи пазара, колко дълго ще продължи ръстът, как ще се промени пазарът на имоти с въвеждането на еврото, какво ще се случи с лихвите, ще се повиши ли интересът от чуждестранни купувачи, какво ще се промени с подготвяния закон за регулация на дейността на брокерите и агенциите, ще се сложи ли ред на пазара и кой ще го регулира – тези и други въпроси коментираме с Александър […]
Научи повечеПиковата година като нарастване на цените на недвижимите имоти в България ще бъде 2025 г., където очакванията са покачването да стигне до към 18 процента, каквото беше и първото тримесечие на тази година спрямо същия период на предходната. Това съобщи пред журналисти Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ). След приемането ни в еврозоната, най-вероятно през 2026 г. и 2027 г. ще се върнем към нормалния темп на нарастване на цените в рамките на около десет процента, коментира председателят на НСНИ. НСНИ организира среща с медиите на тема: „На прага на еврозоната: защо регулацията на брокерите вече не […]
Научи повечеБългария се намира в напреднала фаза на подготовка за присъединяване към еврозоната, като показва ясна стабилност и готовност. Въпреки че обществото все още има своите тревоги и въпроси, експертите са единодушни, че въвеждането на еврото ще донесе нови перспективи за устойчив икономически растеж, ще намали валутния риск и ще укрепи позицията на страната на европейските пазари. Присъединяването към еврозоната вече не е далечна мечта, а реална възможност, която може да се осъществи в началото на 2026 година. Европейската комисия се готви да представи своя Конвергентен доклад през юни, който се очаква да потвърди, че България отговаря на всички ключови Маастрихтски […]
Научи повече