Пандемията, войната, инфлацията и политическата несигурност направиха хората свръхпредпазливи и затова все по-често предпочитат да сключват договори за покупка на строящи се жилища на етап Акт 14, тоест когато вече е налице грубият строеж. Това коментираха брокери на конференция през седмицата.
Други участници на пазара не виждат такава тенденция, а мнозинството потвърждават, че продажбите „на зелено“ отново са в ход след като през миналото лято редица предприемачи спраяха да продават заради високата инфлация, а купувачи се отказаха заради високите цени.
Интересът към покупка на ново жилище винаги е бил актуален заради възможността да се живее в модерен дом и също да се купи по-евтино, когато още строителството не е започнало.
Още през лятото на 2022 година станахме свидетели на рязка промяна на първичния пазар на предлагане на имоти в строеж от строители и инвеститори. Тогава рязкото поскъпване на енергоносителите, прекъснатите вериги на доставки и шокът от войната рязко повишиха цените на строителните материали, след което цените на труда също се повишиха и като цяло нарасна строителната себестойност, припомня Антон Андонов, изп. директор на „Ера“.
Тогава несигурността принуди инвеститорите да преосмислят проекти, да отложат началото на други, да спрат продажбите на вече започнали, да повишат цените на непродадените имоти, а в по-редки случаи да повишат цените по вече сключени договори с купувачи, за да избегнат загуби от реализирани ранни продажби на цени под новата строителна себестойност. Така припомня ситуацията от лятото.
От началото на 2023 година обаче е налице бавен процес на възстановяване на доверието към покупка „на зелено“, което според Андонов се дължи на две причини:
– продължаващия недостиг на завършени имоти
– стабилизирането на цените на строителните материали.
Последното позволява на предприемачите да планират проектите си в условията на значително по-малко неизвестни.
Наличието на висока инфлация тласка купувачите, разполагащи със спестявания, да купуват имоти, а не обратното. Войната в Украйна е сериозен дестабилизиращ фактор за региона, но след падане цените на енергоносителите няма директни послания към клиентите, които да ги карат да отлагат допълнително вече отложените решения за покупка, анализира Андонов. Според него единственият рисков фактор за икономиката е политическата нестабилност.
Но хората привикнаха и на това говорене и тежестта на този фактор при взимане на решения от купувачите отслабна.
Такава теза защитава и Николай Ставрев от „Ню истейтс“, който на конференция наскоро обяви, че предвид ситуацията, в която налице са война, висока инфлация и политическа нестабилност, много хора предпочитат да купуват строящи се жилища едва при Акт 14. Според него на този етап клиентите се чувстват по-сигурни, защото искат да видят, че „нещо от сградата е налице“.
През последната 1 година голяма част от клиентите изпитаха недоверие към проектите в процес на строителство, а в София имаше и индексация на цените по вече сключени сделки, коментира и Димитър Христов от „Явлена“. Допълни, че в момента в строеж купуват хората, които могат да изчакат 2 г.
При нас не се наблюдава такава тенденция, казва Георги Шопов, собственик на строителната фирма „Тобо“ и председател на Националната асоциация на строителните предприемачи.
Той посочва, без да може да се ангажира с точни данни, че повечето предприемачи вече активно продават „на зелено“. Има и изключения от това, защото съответните предприемачи могат сами да финансират строителните работи и едва после да продават.
Според него няма логика да се чака тъкмо издаването на Акт 14 на сградата, защото тогава всичко е също толкова несигурно както и преди него – нито е готов обектът, нито може да се живее в него, нито да се дава под наем. Посочи, че разликата ценово за квадратен метър площ е 20% при подписване на договор „на зелено“ и след издаването на Акт 16. Това е и причината всеки предприемач, който има възможност да финансира целия строеж, да продава едва накрая, за да получи повече пари за жилищата в него.
3-тата годишна конференция за строителство и инвестиции на списание „Мениджър“ отново събра над 300 души, представители на строителния сектор в България. Модератор на дискусиите беше Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI. НСНИ беше партньор на събитието. Програмата стартира с откриваща презентация на Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика на тема „Икономически прогнози за 2025 г. и влиянието им върху бизнес средата“. Той изрази мнение, че липсата на стабилно правителство в България води до липса на институционална предвидимост и много от големите проекти, особено в инфраструктурата, буквално изчакват политическа воля и подреждане […]
Научи повече– Какви са вашите наблюдения за жилищния пазар в София към края на третото тримесечие? – Жилищният пазар в София в момента е пазар на продавача, тъй като липсват добри оферти, а купувачите са повече от продавачите. След като търсенето е по-голямо от предлагането, е логично и цените да поемат леко нагоре. Това положение на пазара към момента изключва наличието на балон, който възниква при несъответствие между цените и платежоспособното търсене на населението. Сега липсва такова несъответствие. Цените на жилищата се повишават, но се усеща забавяне на темпа на нарастването им. Пазарът достига плато, т.е. състояние на равновесие. В статистиката […]
Научи повечеПреглед на Кредитланд, съвместно с MoitePari.bg на изискванията и ефектът им върху пазара. На 11.09.2024 г., на свое редовно заседание, Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на жилищни кредити. Те са в 3 основни направления (максимално финансиране, максимален срок на кредита, максимален размер на задължението по кредита) и влизат в сила от 01.10.2024 г. Важно уточнение е, че заложените от БНБ задължителни изисквания (посочени по-долу) ще се прилагат за договори, сключени след 01.10.2024 г., т.е. няма да се прилагат за вече съществуващи такива. Как е сега и как ще бъде […]
Научи повечеНа 19 септември 2024 г. в гр.Бургас се проведе третата по ред, след гр.Пловдив и гр.Варна, отворена среща дискусия „Етиката мостът между нас“ под надслов „РАБОТИМ СЪВМЕСТНО – УСПЯВАМЕ ЗАЕДНО”. Участие взеха над 80 колеги, членове на регионалната структура на НСНИ – Бургас. На събитието бяха поканени и ученици от Професионална Гимназия по Строителство, Архитектура и Геодезия “Кольо Фичето” – Бургас и техни преподаватели. Участници в първия панел бяха членовете на КПЕ към НСНИ, а модератор бе Председателят на НСНИ – Александър Бочев. Дискутирани бяха основни теми на пазара на недвижими имоти като етиката в маркетимнга, етиката между брокерите, защо […]
Научи повече