Жилищното кредитиране на спира да расте въпреки рекордно високите цени на имотите и достигнатия пик на пазара. Така към края на първото полугодие на тази година, жилищните заеми вече оформят приблизително 20% от всички банкови кредити на неправителствения сектор у нас, сочат данните на БНБ.
Жилищните кредити нарастват с 18.2% на годишна база към края на месец юни, като за първи път преминават границата от 15 млрд. лева. Темпът на растеж отчита минимално забавяне от 0.01 процентни пункта спрямо предходния месец май (+18.3%), като общият обем на всички активни заеми за жилища у нас достига 15.149 млрд. лева. За сравнение, преди 12 месеца сумата в този сегмент възлизаше на 12.81 млрд. лева.
Общата размер на кредитите за неправителствения сектор в България нараства с 12.6% на годишна база до 75.85 млрд. лева към края на март. Така към средата на настоящата година, заемите за жилище представляват 19.97% от всички кредити за неправителствения сектор.
Преди година делът е възлизал на 19.01% от всички заеми, а към края на първото полугодие на 2020 година делът на ипотечните кредити е бил 17.8%. Към средата на предепидемичната 2019 година заемите за жилище са оформяли 18.7% от кредитите за неправителствения сектор.
Рекордното нарастване на жилищното кредитиране се случва на фона на две последователни тримесечие на забавяне в темпа на растеж на вписаните сделки с недвижими имоти у нас, става ясно от данните на Агенцията по вписванията. Последното предполага охлаждане на имотния пазар поради достигане на пик в активността. Друга причина за свиване на годишния растеж може да се търси в рекордно високите цени на жилищата.
Липсата на спад в покупко-продажбите на имоти у нас изглежда се поддържа от все още горещия пазар на жилищното кредитиране, който се характеризира с рекордно ниски лихви през последните години.
През второто тримесечие на тази година, вписаните сделки с имоти в България нарастват с едва 4.3% на годишна база. На най-големия имотен пазар у нас, този в София, годишното увеличение достига скромните 0.27% спрямо същия период на миналата 2021 година.
Само в девет държави от Европейския съюз са се увеличили разрешителните за строеж през 2022 г. в сравнение с 2021 г. Сред тях е и България, става ясно от данни на Евростат. Отчетеното увеличение в България е с 12%, което е и едно от най-големите. Останалите страни, в които европейската статистика отчита ръст в разрешителните за строеж (по отношение на полезната застроена площ) са Малта (+29%), Испания (+28%), Хърватия (+21%), Словения (+17%) ), Италия (+8%), Унгария (+7%), Португалия (+3%) и Франция (+2%). Като цяло през изминалата 2022 г. разрешителните за строеж са намалели с почти 5% в ЕС до 386.7 […]
Научи повечеНационално сдужение Недвижими имоти изпрати Поздравителен адрес до проф. д-р Евгени Станимиров по случай преизбирането му за ректор на Икономически университет – Варна, дългогодишен асоцииран академичен член на Сдружението. НСНИ високо оценява партньорството с едно от най-авторитетните учебни заведения в страната, чиито образователни програми са сред най-иновативните в сферата на икономиката. ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС
Научи повечеСпоред данни на националната статистика Започна изграждането на 6597 апартаменти и къщи в страната Правят 1272 кооперации и еднофамилни сгради Строителството на нови жилища се увеличава в редица области на страната. Това се дължи на нарастващото търсене на апартаменти и къщи в много големи и по-малки населени места. А строителните предприемачи с изгражданите от тях сгради се опитват да удовлетворят желанията на клиентите. През първото тримесечие на годината в област Варна е започнало строителството на 934 апартаменти и еднофамилни къщи, което е ръст с близо 24% на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. За същия период на миналата […]
Научи повечеПрез първите три месеца на годината са въведени в експлоатация 1289 жилищни сгради с 4427 жилища в тях. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт. Спрямо първото тримесечие на 2022 г. сградите са с 18 повече, или с 1.4%, а жилищата в тях намаляват със 153, или с 3.3%. По данни на агенциите за недвижими имоти въпреки непрекъснатия ръст в цените на жилищата търсенето на такива в новопостроени или строящи се сгради продължава да надхвърля предлагането. Очаквано най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в най-големия град. По области с разрешение за обитаване най-много са сградите в: София (столица) […]
Научи повече