Най-големите предизвикателства пред строителните фирми и строително-предприемаческите компании тази година са свързани с драстично намалялата активност на жилищния пазар в някои европейски страни. Минахме през период, в който имотният пазар се балонизира в резултат на ниските лихви, нулевите лихви, дори отрицателните лихви. Както и в резултат на силното търсене, породено от ниските лихви и желанието на хората да си запазят спестяванията. В Германия преди две години лихвите бяха малко над 1%, сега са близо 5%. Това докара жилищния пазар до точка на замръзване, а в момента той е спрял. Някой ден пазарът ще се възстанови, защото хората винаги ще търсят възможност за настаняване. Преди 15 години ситуацията не беше по-различна, но все още имаше жилищна активност. Това заяви Хелмут Ланг, изпълнителен директор на „Линднер Груп“ пред телевизия „Блумбърг“.
„Луди времена бяха последните 10 години в Германия, както и в други европейски държави, в Обединеното Кралство. Сега ситуацията е коренно различна – в Германия лихвите по жилищни кредити доближават 5 процента, в комбинация с все още висока инфлация. Ако гледаме сградното строителство, там инфлацията е още по-висока.“
Така от една страна имаме драстично повишени разходи за жилищно строителство, а от друга – много по-високи лихви. В момента пазарът е просто спрял, отбеляза Ланг.
По отношение на България обаче ситуацията е различна и лихвите все още са приемливи.
„Цените се покачват, но не със същото темпо. Това ни дава възможност като базирана в Германия компания да правим в момента по-добър бизнес тук, в България, отколкото в родината ни.“
Ланг очаква активността на жилищния пазар в най-големите български градове да остане висока по отношение на броя сделки. Все още отчитат добри продажби в България – няма рязък спад, какъвто има в Германия. Там „Линднер“ не оперират в жилищния сектор, но това, което чуват от компании в този сектор е, че тяхната дейност е напълно спряла.
Ако погледнем Германия или Франция, въпросът е колко устойчива ще бъде тази политика на високи лихви. Очевидно няма други опции за справяне с инфлацията, но от друга страна това „убива“ голяма част от икономиката. На практика в Германия и Великобритания може да се види как високите лихви „повалят“ целия сектор, посочи Ланг.
„Смятам, че недвижимите имоти в момента са добър, стабилен бизнес – особено жилищното строителство. Но към момента не може да се говори за балонизиране.“
За строителството на офис сгради Ланг отбеляза, че пазарът вече не е в полза на големите офис проекти. Според него тенденцията за работа от разстояние е много опасна. Трябва да се вземат предвид и ефектите от дигитализацията – това ще доведе до по-малко заети хора и съответно до нужда от по-малко офис площи.
По отношение на търговските площи Ланг подчерта, че моловете трябва да се трансформират много бързо.
„Това, което трябва да направите и което ние правим засега успешно е да трансформирате моловете в смесени обекти, предлагащи различни видове забавления и функции. И само малка част от площите да останат за класически магазини. Само този микс ще ви осигури добро бъдеще.“
Във връзка с новите инвестиции на „Линднер“ в България в образователна среда и технологичен парк Ланг разказа за първата копка на друга важна част от проекта на компанията в Лозен, където основен акцент ще бъде училище за 600 ученици. Друга ключова част от проекта ще бъде технологичният парк. Тя ще представлява основно офис парк, но той подчерта, че ще бъде насочен само към технологични компании, в това число големи компании с R&D центрове и стартъпи. Ще наподобява кампусите на Google, в които се събират хора с напредничаво мислене и обменят мисли и знания от различни области.
Целия коментар гледайте във видеото.
Източник: телевизия „Блумбърг“*
* Със съкращения от НСНИ
Както вече стана ясно, рестрикциите на БНБ се очаква да доведат до спад в темпа на кредитиране. Според Георги Канайков, Директор консултантска мрежа в Кредитланд, това ще е с около 10-15% за последното тримесечие на 2024 г., както и през 2025 г. Жилищното кредитиране у нас продължава да расте, при това с особено високи темпове. Новоотпуснатите кредити постоянно нарастват, като ниските лихви и растящите доходи поддържат този ръст. Достъпът до финансиране е сравнително лесен и все повече българи успяват да се възползват. На фона на всичко това, считано от 01.10.2024 г., БНБ въведе нови изисквания към търговските банки. Какви бяха те […]
Научи повечеПод звуците на латиноритми, шумни наздравици и много веселие, гостите на партито “Коледни сделки в празничен синхрон” отпразнуваха предстоящите коледни и новогодишни празници. Домакини на събитието бяха Регионалната структура на НСНИ град София и Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ), които се бяха погрижили подобаващо за доброто настроение на всички присъстващи. Събитието бе повод и създаде възможности за нови запознанства и бизнес контакти сред представителите на двата бранша. В поздравителното си слово г-н Александър Бочев, председател на Национално сдружение Недвижими имоти приветства всички гости и отправи благопожелания за предстоящата 2025 година. Чрез мероприятието бе осъществена и благотворителна кампания в […]
Научи повече– Как присъединяване към еврозоната и въвеждането на еврото ще се отрази на банките? Приемането на еврото в България може да бъде разгледано през поне 2 различни призми – от една страна са потребителите, за които реално почти нищо не се променя, просто от една валута минават към друга, при ясно фиксиран курс от 1.95583, като, разбира се, ще има съпътстващи процеси, които по един или друг начин ще влияят на този преход, с последващите от тях ефекти, но като цяло за хората няма да има нищо драматично – всички цени и наличности по сметки ще се конвертират автоматично в […]
Научи повечеДоверието винаги е било една от най-ценните валути. За да изградите успешни и дългосрочни взаимоотношения с клиентите, е от съществено значение да демонстрирате отношение и професионализъм, експертиза в детайлите на всеки етап от процеса на покупка на имот. Представете си Брокер на недвижими имоти, който е достатъчно подготвен или работи тясно с опитен кредитен консултант!? Тази му подготовка или пряка консултация му дава огромното предимство да знае какви са реалните възможности (бюджет) и респективно да търси и предложи на клиентите си точно онези имоти, за които може да са гарантира покупката! Всичко различно ще е огромна и неоправдана загуба на […]
Научи повече