Защо все още няма Камара на брокерите в България? Има ли някой интерес да няма закон, който да регулира тази дейност и достатъчна ли е саморегулацията на сектора?
В момента дейността на брокерите се регулира от Търговския закон и от Закона за задълженията и договорите.
Задължително е да има някаква регулация, която да бъде гарантирана от държавата, смята Добромир Ганев от Националното сдружение „Недвижими имоти“.
Националното сдружение има етичен кодекс повече от 20 години, над 300 компании са се съгласили с тези правила, но останалите, „които не са никак малко на пазара“, нямат изисквания за спазване на такива правила, даде пример Ганев.
„Не сме се вторачили в задължителна регулация, но последните 30 години показаха, че това е единственият път за гарантиране на правата на потребителите, за създаване на честна конкурентна среда, която да потвърждава добрите практики, които се прилагат в този сектор, ако щете и интересът на фиска, на държавните институции.“
Опитахме саморегулация, опитахме създаването на доброволен регистър в електронен вариант, посочи Добромир Ганев.
„Интересът към показването на тези физически и юридически лица не е голям.“
250-300 фирми максимум са се вписали доброволно в регистъра, уточни Ганев.
По думите му е наложително „създаването на либерална, минимална регулаторна рамка„.
Според Ганев следва да бъзе разписана имуществена отговорност, както и да има минимални изисквания за ценз и стаж в този бизнес и постоянно обучение.
Тъй като тази услуга се ползва много рядко, повечето граждани не знаят какво трябва да бъде качеството, допълни Добромир Ганев.
Той отбеляза, че е изготвен наръчник на сайта на Националното сдружение „Недвижими имоти“, който дава напътствия при избор на брокер.
Дълги години проблемът за регулацията остава нерешен, потвърждава и Антон Андонов от голяма агенция за недвижими имоти.
„Дали сме в състояние да саморегулираме средата, така че всички да се чувстват спокойни по отношение на своите спестявания, на своето имущество? По-скоро отговорът е „не“. Не успяваме към днешна дата да създадем подходяща пазарна среда, в която всички участници да се чувстват сигурни“, коментира той в предаването „Хоризонт до обед“.
Има готов проектозакон, около който браншът е обединен, но си чака „мястото в дългата поредица от закони, които трябва да бъдат приети“. Законопроектът е внесен в предходното Народно събрание преди разпускането му, обясни Андонов.
„Щем, не щем 30 и няколко години се движим по пътя на саморегулацията. Ние като фирма (имаме 40 и няколко офиса) се опитваме да налагаме собствени вътрешни стандарти. На нас ни трябват строги правила, за да функционираме правилно и да бъдем добре приети от нашите клиенти“, разказа още Антон Андонов пред БНР.
Според него взаимоотношенията клиент – брокер в момента са поставени единствено на основата на размера на комисионната, а разговорът трябва да се води на ниво „какво бих получил като клиент“, тогава ще има качествена промяна в средата и избягване на нелоялните практики.
Той съветва потребителите трябва да проверяват „каква е компанията и лицето срещу тях, имат ли възможност да съберат публична информация„.
Поради спецификата на работата на брокерите, те не получават заплати, а комисионни, напомни Антон Андонов.
„Разчитаме на случайността дали ще попаднем на етичен брокер. Затова проверката кой е срещу вас е от най-важните.“
Източник Програма Хоризонт на БНР
Над 30 млади хора от центрове за настаняване от семеен тип получиха своя шанс за успешен кариерен старт. АДРЕС Недвижими имоти съвместно с фондация BCause инициираха проекта “Адрес за 30 младежи”. В рамките му, младежи в неравностойно положение, преминаха през курсове за професионална квалификация, които им позволяват да се развиват в избрана от тях сфера, като бяха подпомогнати от 8 организации. Младите хора преминаха обучения по техен избор – фризьорство, грим, шофьорски курс, английски език, класически масаж и спа терапии; фитнес инструктор ниво III, кулинария; Photoshop и Illustrator, графичен дизайн, готварски курс. “Направихме тази програма с огромно вълнение и желание, […]
Научи повечеВ навечерието на влизането на България в еврозоната имотният пазар е в точка на кипене – броят на сделките расте, цените надминават символични прагове, а очакванията за бъдещето са пълни с противоречия. Какво движи пазара, колко дълго ще продължи ръстът, как ще се промени пазарът на имоти с въвеждането на еврото, какво ще се случи с лихвите, ще се повиши ли интересът от чуждестранни купувачи, какво ще се промени с подготвяния закон за регулация на дейността на брокерите и агенциите, ще се сложи ли ред на пазара и кой ще го регулира – тези и други въпроси коментираме с Александър […]
Научи повечеПиковата година като нарастване на цените на недвижимите имоти в България ще бъде 2025 г., където очакванията са покачването да стигне до към 18 процента, каквото беше и първото тримесечие на тази година спрямо същия период на предходната. Това съобщи пред журналисти Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ). След приемането ни в еврозоната, най-вероятно през 2026 г. и 2027 г. ще се върнем към нормалния темп на нарастване на цените в рамките на около десет процента, коментира председателят на НСНИ. НСНИ организира среща с медиите на тема: „На прага на еврозоната: защо регулацията на брокерите вече не […]
Научи повечеБългария се намира в напреднала фаза на подготовка за присъединяване към еврозоната, като показва ясна стабилност и готовност. Въпреки че обществото все още има своите тревоги и въпроси, експертите са единодушни, че въвеждането на еврото ще донесе нови перспективи за устойчив икономически растеж, ще намали валутния риск и ще укрепи позицията на страната на европейските пазари. Присъединяването към еврозоната вече не е далечна мечта, а реална възможност, която може да се осъществи в началото на 2026 година. Европейската комисия се готви да представи своя Конвергентен доклад през юни, който се очаква да потвърди, че България отговаря на всички ключови Маастрихтски […]
Научи повече