За 13 години жилищата в България са поскъпнали с близо 80%

България е на второ място в Европейския съюз по годишен ръст на цените на жилищата през четвъртото тримесечие на 2023 г., сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.

В края на миналата година жилищата в страната ни са поскъпнали с 10,1% на годишна база. Преди България е само Полша с ръст от 13 на сто, а на трето място е Хърватия с годишно покачване от 9,5%.

На обратния полюс са Люксембург и Германия, където цените на жилищата са отбелязали годишен спад от съответно 14,4% и 7,1%. На трето място е Финландия с понижение от 4,4 на сто.

От страните, за които са налични данни, осем са отбелязали годишен спад на цените на жилищата, а 18 са записали ръст.

Спрямо предходното тримесечие – третото на миналата година, цените на жилищата у нас са се повишили с 1,2%. При това сравнение лидер отново е Полша с покачване на цените от 4,8 на сто, следвана от Хърватия с 3,4% и Ирландия с 3 на сто.

Най-голям тримесечен спад на цените на жилищата отчита Франция с 2,7%, а в топ три попадат още Литва с 2,5% и Дания и Швеция с по 2,3 на сто.

Спрямо предходното тримесечие цените са намалели в 11 страни членки, останали са непроменени в Италия и са нараснали с 14.

На ниво ЕС и еврозона цените на жилищата са отбелязали съответно годишен ръст от 0,2% и спад с 1,1 на сто. На тримесечна база жилищата са поевтинели с 0,7% в еврозоната и с 0,3 на сто в ЕС.

В същото време наемите на жилища са отбелязали ръст в ЕС както на тримесечна база (+0,6%), така и на годишна (+3%).

В 13-годишния период от 2010 г. до края на 2023 г. цените на жилищата в България са нараснали с близо 80%, като по този показател страната ни е на десето място в ЕС.

Цените на жилищата са се повишили над два пъти в Естония (+217%), в Унгария (+185%), Литва (+162%), Латвия (+135%), Чехия (+123%), Австрия (+111%) и Люксембург (+102%). Спад е отчетен само в две страни, Италия (-8%) и Кипър (-3%).

В същия 13-годишен период наемите са нараснали в 26 страни членки на ЕС, като най-голямо покачване е отчетено отново в Естония (+207%), Литва (+172%) и Ирландия (+102%). Еденствената страна членка със спад на наемите през периода е Гърция (-19%).

Източник Investor.bg

Сродни статии

07-мар.-2025
07-мар.-2025 Лидерите в жилищния сектор се събират на Residential Forum 2025

За поредна година НСНИ  е институционален партньор на Residential Forum и представители на агенции, членове на Сдружението са включени в програмата. Водещата платформа ще разгледа новите възможности за развитие на градската среда и жилищния пазар. Най-изявени лидери в жилищния и инвестицинния сектор ще откроят тенденциите за развитие на градската среда и жилищния пазар в рамките на Residential Forum 2025. Събитието събира на едно място ключови фигури в сектора и ще се проведе на 11 март 2025 г. в Sofia Event Center. Целта на тазгодишното издание е да очертае бъдещите концепции за развитие на жилищния пазар. Форумът, организиран от Градът Медиа […]

Научи повече
28-фев.-2025
28-фев.-2025 Брокери: Регулацията на бранша трябва да обединява, а не да разделя допълнително

Професионалистите в сектора са разделени основно по въпроса кой трябва да регулира и да администрира брокерската дейност. Брокерският бранш е узрял за регулирането на дейността му и е съгласен, че са нужни ясни правила за работа, вписани в закон, за да се изчисти имиджът му. Но регулацията трябва да обединява бранша, а не да го разделя допълнително, считат участниците в дискусия за регулацията на посредничеството при сделките с недвижими имоти в рамките на събитието Real Estate Business Forum, организирано от портала  Imoti.net, част от Investor Media Group. За регулация на бранша се говори от 1995 г., а през 2013 г. е […]

Научи повече
28-фев.-2025
28-фев.-2025 Пазарът на масовите наеми тотално излезе извън контрол

Фалшивите обяви и нелоялните практики станаха причина големите агенции да се оттеглят от него, казва председателят на Национално сдружение „Недвижими имоти“.   По-слабото търсене е причина цените на наемите в София да изостават от покупко-продажните, изисквайки около 30 години за откупуване на имот сега при 16-17 преди години. Липсата на законодателство и начини за ограничаване на фалшиви и подвеждащи обяви е основна причина за аномалиите на наемния пазар, казва той. Въвеждането на минимални образователни изисквания и професионална отговорност за брокерите на недвижими имоти ще повиши професионализма в бранша и ще подобри качеството на услугите за потребителите, смятат в НСНИ.  Защо […]

Научи повече
25-фев.-2025
25-фев.-2025 Ред в системата

Сега дейставащата регулация е крайно недостатъчна поради това, че на първо място не дефинира отговорности при посредниците на сделките с недвижими имоти. Законопроектът на НСНИ решава доста въпроси. Александър Бочев, председател на НСНИ гост в предаването „Добро утро Европа“ по Euronews TV. Гледайте цялото интервю ТУК   

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: