В интервю пред „Дневник“ архитектът Явор Панев казва, че в Барселона общината може да конфискува и дава под наем частни имоти, които не са обитавани повече от 2 години. Архитектът дава пример с политиката в Каталуния за „уплътняване” на застроените части на града. Factcheck.bg направи проверка, след като интервюто предизвика противоречиви реакции в социалните мрежи и потребители изразиха съмнения в достоверността на твърдението на арх. Панев.
В действителност, според закон от 2016 г., общините в Каталуния имат право да поемат контрола върху жилища, които са оставени без наематели за повече от две години. Това включва възможността местните власти да отдадат под наем тези имоти на хора, които се нуждаят от общинско жилище. Контролът над имота се връща на неговия собственик след четири до седем години. В Барселона има и възможност общината да купи жилището срещу 50% от пазарната цена. Политиката е ориентирана най-вече към наемодатели с голямо количество имоти – главно банки и фондове.
Мярката е предложена като реакция на последиците от финансовата криза от 2008 г., която в Испания предизвика ипотечна и банкова криза. Последвалият от срив в цените на имотите беше преодолян за няколко години, но пандемията от коронавирус причини нов спад в цените на жилищата. Компаниите, собственици на голямо количество имоти, ги оставят празни в очакване стойността им отново да се повиши, а обитаеми жилища остават празни в продължение на години.
Жилищната политика е въведена в каталунския регион през 2016 г., но в последствие се отменя с решение на Конституционния съд. През 2018 г. каталунският парламент я възстановява. Каталунския закон позволява отчуждаването на жилища за период между четири и десет години, стига имотите да се намират в райони с голямо жилищно търсене.
Такъв е случаят с банката SAREB, която през 2020 г. е притежавала 149 празни имота на територията на Барселона. Мярката е създадена и поради голямото търсене на общински жилища в региона, както и в опит местните власти да се справят с проблема необитаеми имоти да стават място за употреба на наркотици, т.нар. „нарко-апартаменти”.
Имотите, които могат да станат обект на тази процедура, са събрани в регистър на празните жилища. Това става като се проверят битовите сметки на имота и като се потвърди, че той не се обитава от поне две години. Имотите, които не са регистрирани като основно жилище, но се обитават епизодично, не могат да бъдат иззети временно от местните власти.
На практика процедурата е следната: в случай, че общината идентифицира празен имот в район с голямо търсене, тя има правото да издаде заповед за отчуждаване, с която контрола върху имота се прехвърля на града. Тази заповед може да бъде отменена, ако в рамките на 3 месеца собственикът намери наемател за жилището. Има и условие, че наемът трябва да бъде определен от общината, а той е под пазарните цени, за да може да бъде плащан от социално слаби граждани. Ако собственикът не намери наемател, имотът става общинско жилище за срок от четири до седем години.
Градският комисар по жилищното настаняване Лучия Мартин обяснява, че намерението е да се окаже натиск върху собствениците на имоти да отдават под наем празните жилища, а не общината да извърша масово принудително изкупуване. „Ние не сме тук, за да експроприираме. Това, което искаме, е апартаментите да се отдават под наем“.
Мерките са част от по-широка политика на региона, която да реши проблема с липсата на достатъчно общински жилища и големия брой граждани, които се нуждаят от дом под наем на по-ниска цена. Тази политика позволява хората, които чакат за общинско жилище, да получат временен дом, докато местната управа строи нови общински жилища.
В Барселона общината може временно да изземе жилище, за да го даде под наем на граждани, които отговарят на изискванията за наем на общински имот. За да стане това, в жилището не трябва да живее никой поне от 2 години, и собственикът да откаже да го даде под наем. Контролът на тези жилища се поема от общината за период от 4 до 7 години. Политиката е ориентирана основно към собствениците на големи количества имоти, каквито са банките и фондовете.
Източник: Factcheck.bg, автор Дафина Кандова
На 26 април в Международен конгресен център – Бургас ще се проведе събитието за инвестиции, лични финанси, недвижими имоти и кредитиране – EXPO MOITEPARI. НСНИ е традиционен партньор на събитието. След силния интерес през последните години, EXPO-то се завръща край морето с изцяло обновена програма, насочена към инвестиции, недвижими имоти и ефективно управление на личните финанси. Събитието ще събере на едно място водещи експерти от финансовия сектор, които ще представят практически съвети и актуални възможности за спестяване и инвестиране през 2025 г. Посетителите ще имат възможност да присъстват на практически работилници, панелни дискусии и специални сесии, насочени към всеки, който […]
Научи повечеИзповяданите сделки с имоти в София и Бургас през първото тримесечие на тази година са на най-високото си ниво за периода поне от 20 години насам, докогато са налични данни на сайта на Агенцията по вписванията. В София те преминават прага от 8000 сделки за първото тримесечие едва за втори път от 2005 г. насам. За първи път това се случи през 2008 г., която беше последвана от срив на имотния пазар. Миналата година сделките с имоти в големите градове в страната, както и в морските и планинските курорти преобладаващо нарастваха след около година и половина на спад, докато на […]
Научи повечеНа 11 и 12 април 2025 г. в Paradise center (SEC – етаж 3) ще се проведе пролетното издание на изложението за жилищни имоти. Входът е свободен, а посетителите ще имат възможност за директен контакт с представители на най-новите и качествени жилищни проекти на пазара. Участие ще вземат над 40 водещи компании от сектора, които ще представят над 120 актуални жилищни проекта. Residential Expo Пролет ’25 се организира от „Градът Медиа Груп“ – водещата медийна група в сферата на недвижимите имоти. Входът е свободен и всички заинтересовани ще получат възможността да бъдат част от събитието. Посетителите ще имат на разположение […]
Научи повечеПрез четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година. Цените на жилищата в България са се увеличили с 2,7 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие (трето тримесечие на 2024 година), съобщава Националният статистически институт (НСИ). Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе – 8 на сто, следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). Пазарът на недвижими имоти в България продължава своя възходящ тренд и през 2025 г., отчитат платформите […]
Научи повече