Пазарът на ваканционни имоти се развива динамично в глобален мащаб, като се оформят интересни прилики и отчетливи разлики между отделните региони. Дали ще изберем уютно студио в Созопол, вила с басейн в Санторини или апартамент в луксозен комплекс в Дубай – ваканционният имот все по-често е не само място за почивка, но и важен инвестиционен актив.
България – достъпност и потенциал
Българският пазар на ваканционни имоти се отличава със сравнително ниски цени и добро съотношение „цена-качество“, особено по Черноморието и в планинските курорти. Средната цена на кв.м в Созопол е около 1500 евро – атрактивно ниво в сравнение със Западна Европа и САЩ. Възстановяването на интереса след пандемията, възходът на дистанционната работа и нарастващото търсене на имоти с повече зеленина и енергийна ефективност движат пазара напред.
Гърция – традиции, визи и доходност
Сезонът в южната ни съседка започва още през април и продължава до октомври. Популярни са както островите (Крит, Родос, Санторини), така и Халкидики и Атинската ривиера. В допълнение към прекрасния климат, стабилният интерес на чуждестранни инвеститори се подхранва от програмата за „Златна виза“. Имоти с добър потенциал за краткосрочно отдаване под наем и доходност между 4 и 6% се радват на засилен интерес.
Италия – чарът на автентичността
Със своите исторически къщи и села, Тоскана и езерото Комо предлагат не само естетика, но и инвестиционни възможности. Британци, немци и американци проявяват засилен интерес, като често се търсят стари имоти за реставрация. Въпреки това бюрокрацията и нуждата от реновации изискват търпение и ресурси. Интересен феномен са инициативите за продажба на къщи за 1 евро в обезлюдени села – добър PR, но и реално предизвикателство.
САЩ – мащаб и гъвкавост
САЩ разполагат с един от най-големите и ликвидни пазари. Флорида, Калифорния, Хавай и Колорадо са сред предпочитаните дестинации. Преобладават вътрешни купувачи, но международното присъствие е силно, особено от Канада и Латинска Америка. Краткосрочните наеми чрез Airbnb и VRBO процъфтяват, макар и при сериозна регулация. Покупката от чужденци обаче често е обвързана със строги изисквания и по-сложно финансиране.
Дубай – модерност, лукс и 0% данъци
Със своята динамична строителна активност и амбициозни проекти, Дубай се утвърди като глобален магнит за инвестиции. Луксозни комплекси с гарантирана доходност от наеми (6–10%), отсъствието на данъци върху дохода от наем и липсата на имотен данък са силен стимул. Купувачите идват от цял свят, а сделките „на зелено“ (off-plan) са обичайна практика. Регулациите и стабилната валута правят пазара предвидим, макар и с високи ценови нива.
Какво обединява и какво различава тези пазари?
Прилики:
Разлики:
Тенденции и добри практики
Работата от разстояние доведе до т.нар. „workation“ – работа от ваканционна локация. Търсят се устойчиви имоти с ниски разходи, модерни технологии (смарт системи, виртуални огледи) и възможности за краткосрочно отдаване. Важно е обстойното проучване на пазара, консултация с местен адвокат, оценка на допълнителните разходи и реалистични очаквания за доходност.
Пазарът на ваканционни имоти се развива бързо, воден от новите навици за работа, търсенето на качество на живот и желанието за стабилна инвестиция. Както казва Искрен Тодоров:
„Успехът при покупката зависи от доброто проучване, разбирането на местните специфики и реалистичните очаквания.“
Изборът на имот е повече от емоция – това е стратегическо решение, което изисква информация, подготовка и партньори, на които да се доверим.
Източник CreditLand.bg
Над 30 млади хора от центрове за настаняване от семеен тип получиха своя шанс за успешен кариерен старт. АДРЕС Недвижими имоти съвместно с фондация BCause инициираха проекта “Адрес за 30 младежи”. В рамките му, младежи в неравностойно положение, преминаха през курсове за професионална квалификация, които им позволяват да се развиват в избрана от тях сфера, като бяха подпомогнати от 8 организации. Младите хора преминаха обучения по техен избор – фризьорство, грим, шофьорски курс, английски език, класически масаж и спа терапии; фитнес инструктор ниво III, кулинария; Photoshop и Illustrator, графичен дизайн, готварски курс. “Направихме тази програма с огромно вълнение и желание, […]
Научи повечеВ навечерието на влизането на България в еврозоната имотният пазар е в точка на кипене – броят на сделките расте, цените надминават символични прагове, а очакванията за бъдещето са пълни с противоречия. Какво движи пазара, колко дълго ще продължи ръстът, как ще се промени пазарът на имоти с въвеждането на еврото, какво ще се случи с лихвите, ще се повиши ли интересът от чуждестранни купувачи, какво ще се промени с подготвяния закон за регулация на дейността на брокерите и агенциите, ще се сложи ли ред на пазара и кой ще го регулира – тези и други въпроси коментираме с Александър […]
Научи повечеПиковата година като нарастване на цените на недвижимите имоти в България ще бъде 2025 г., където очакванията са покачването да стигне до към 18 процента, каквото беше и първото тримесечие на тази година спрямо същия период на предходната. Това съобщи пред журналисти Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ). След приемането ни в еврозоната, най-вероятно през 2026 г. и 2027 г. ще се върнем към нормалния темп на нарастване на цените в рамките на около десет процента, коментира председателят на НСНИ. НСНИ организира среща с медиите на тема: „На прага на еврозоната: защо регулацията на брокерите вече не […]
Научи повечеБългария се намира в напреднала фаза на подготовка за присъединяване към еврозоната, като показва ясна стабилност и готовност. Въпреки че обществото все още има своите тревоги и въпроси, експертите са единодушни, че въвеждането на еврото ще донесе нови перспективи за устойчив икономически растеж, ще намали валутния риск и ще укрепи позицията на страната на европейските пазари. Присъединяването към еврозоната вече не е далечна мечта, а реална възможност, която може да се осъществи в началото на 2026 година. Европейската комисия се готви да представи своя Конвергентен доклад през юни, който се очаква да потвърди, че България отговаря на всички ключови Маастрихтски […]
Научи повече