Увеличават се очакванията за по-голям спад на цените на жилищата в света

Нова Зеландия, Канада и скандинавските пазари ще бъдат най-силно засегнати, показва проучване на Reuters

Нарастват очакванията за продължаване на спада на цените на жилищата в света. Това показват резултатите от анкета на Reuters сред анализатори на имотния пазар, проведена в периода от 15 февруари до 8 март. Важно уточнение е, че тя е проведена, преди председателят на Федералния резерв Джером Пауъл да заяви миналата седмица, че американската централна банка е готова да повиши основния лихвен процент с повече от очакваното и тя ще остане висока по-дълго, отколкото се очакваше досега. Това изявление ще доведе до ускоряване на понижението на цените допълнително, като най-силно то ще се усети в Нова Зеландия, Канада и скандинавските пазари.

Повишаващите се лихвени проценти по ипотечните кредити, след като централните банки покачиха лихвите в опит да ограничат инфлацията, и историческият бум на цените на жилищата по време на пандемията от COVID направиха закупуването на жилища значително по-трудно за хора, които го правят за първи път. Това от своя страна повиши рязко наемите на повечето пазари, което остави общата цена на жилищата много по-висока спрямо последните няколко години.

„Онези пазари, които отбелязаха най-силен растеж по време на пандемията, като Нова Зеландия, Канада, скандинавските пазари, вероятно ще бъдат най-силно засегнати“, казва Кейт Еверет-Алън, ръководител на международното глобално жилищно проучване в Knight Frank. Цените на жилищата в Канада и Нова Зеландия, които започнаха да спадат миналата година, се предвижда да регистрират спад от най-малко 20%, показва проучването. Други пазари, където се очаква сериозно понижение, са тези в Австралия – 16%, Германия – 11.5%, и САЩ – 10%

Въпреки това стойността на недвижимите имоти ще остане значително над тази преди началото на пандемията. Сред най-често цитираните причини за това са ограниченото предлагане, влошено по време на пандемията, когато строителната дейност почти спря, и постоянно нарастващото търсене.

„Забавянето на новото жилищно строителство и намаляването на разрешителните за строеж се очаква да задълбочат недостига на жилища в много страни по света, като нарастването на населението продължава да изпреварва растежа на предлагането на нови жилища“, обясняват анализатори от JLL пред Reuters. „През 2023 г. се очаква разминаване в строителната продукция, като повечето пазари виждат спад в предлагането“, добавят те.

Голямото изключение

Друга анкета на информационната агенция показва, че единственият голям пазар, където очакванията са обратни, е индийският. Строителният сектор е един от най-големите работодатели в страната, а търсенето остава високо.

Прогнозите са, че средните цени на жилищата ще се покачат с 5.5% и 5% през тази и следващата година. „След пандемията от COVID-19 желанието да притежаваш къща е по-високо от всякога и по този начин жилищният сегмент е свидетел на силно търсене“, каза Дивиеш Шах, асоцииран директор в CARE Ratings. „Въпреки че нарастващата инфлация и лихвените проценти може да повлияят на търсенето до известна степен в краткосрочен план, индустрията обаче е готова за стабилен растеж през следващите 2-3 години и по този начин има вероятност притежанието на жилища да се увеличи“, добавя той пред Reuters.
Източник Capital.bg

Сродни статии

02-сеп.-2024
02-сеп.-2024 Какво ще стане с лихвата по ипотечен кредит с приемане на еврото?

Лихвите по ипотечен кредит у нас продължават да са много ниски и все повече домакинства финансират покупката на имоти със заеми. Броят жилищни кредити в банковата система за последните 5 години се е увеличил с около 48 хиляди. Статистиката на БНБ за месец юли показва средна лихва по нов левов жилищен кредит от едва 2.53%. В същото време този показател в Еврозоната е средно 3.73%. От юли 2022 г. до септември 2023 г. със серия от увеличения Европейската Централна Банка рязко вдигна основната си лихва с цели 4.5 процентни пункта в борбата си с високата инфлация. И макар и през […]

Научи повече
14-авг.-2024
14-авг.-2024 Новопостроените жилища: основно двустайни, със средна площ 85 кв. м

Новите жилища у нас са предимно двустайни, със средна площ от 85 квадратни метра и са изградени от стоманобетон. Близо 5 500 са новопостроените жилища за 2023 г. в България. Малко по-голям е броят им в сравнение с 2022 г., но пък много повече от 2021 г., когато са били построени по-малко и от 4000 жилищни сгради. В този период обаче пандемията от коронавирус все още беше активна, а строителството – един от най-силно засегнатите сектори. Като част от годината, времето през което обичайно се регистрират най-много нови домове, са последните три месеца. Въпреки че през последните години броят на […]

Научи повече
07-авг.-2024
07-авг.-2024 Девет нови компании станаха членове на НСНИ

През летните месеци юли и август приветстваме нови членове, които избраха да се присъединят към голямото семейство на НСНИ. Общо девет компании повярваха в каузите и мисията на Сдружението. Регионална структура Бургас доказа още веднъж, че е най- сплотената и нейният председател г-жа Стефка Калчева увлича с примера си. ЩАСТЛИВИ СМЕ ДА ПОСРЕЩНЕМ С ДОБРЕ ДОШЛИ! „ДОМ УЮТ КОНСУЛТ“ ООД гр. София „ТОП ПАРЦЕЛИ“ ЕООД гр. София „ЕМИЛИ ПРОПЪРТИС“ ЕООД гр. София „РС ЕСТЕЙТС“ ООД гр. София „ЕКО РЕАЛ ЕСТЕЙТ“ ЕООД гр. Слънчев бряг „БАСТИОН ПЛЮС“ ЕООД гр. Несебър „АНОЛИ“ ЕООД гр. Ахелой „ФОРОС ИНВЕСТ“ ЕООД гр. Бургас „СИТИ ИНВЕСТ […]

Научи повече
05-авг.-2024
05-авг.-2024 БЮЛЕТИН НА CEPI за месец август 2024 година

Можете да се запознаете с БЮЛЕТИНА НА CEPI (European Association Of Real Estate Professions) за месец авуст ТУК.

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: