По предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през първото тримесечие на 2025 г. е 1052, а новопостроените жилища в тях са 4086.
От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през първото тримесечие на 2025 г. със стоманобетонна конструкция са 75,9 на сто, с тухлена – 19,3 на сто, с друга – 4,2 на сто, а с панелна – 0,6 на сто. Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи (77,2 на сто), следвани от жилищните кооперации (15,9 на сто), съобщи днес НСИ.
Справка в НСИ показва, че за същия период на предходната година броят на въведените в експлоатация жилищни сгради е бил 1026, а новопостроените жилища в тях са били 3475. Със стоманобетонна конструкция са били 78,5 на сто от сградите, с тухлена – 16 на сто, с друга – 4,3 на сто, и с панелна – 1,2 на сто. Най-голям е бил относителният дял на новопостроените къщи (79,1 на сто), следвани от жилищните кооперации (12,9 на сто).
През първото тримесечие на 2025 г. най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в областите София (столица) – 163 сгради с 1341 жилища, Пловдив – 135 сгради с 418 жилища, и Варна – 130 сгради с 517 жилища в тях. За същия период на 2024 г. класацията е водена от областите Пловдив – 147 сгради с 357 жилища, София област – 139 сгради с 217 жилища, и Варна – 108 сгради с 394 жилища в тях, сочи справка в НСИ.
Най-висок през първото тримесечие на 2025 г. е делът на новопостроените жилища с две стаи (38,1 на сто), следват тези с три стаи (37,8 на сто), а най-нисък е делът на жилищата с една стая – 2,8 на сто. През 2024 г. за същото тримесечие най-висок отново е бил делът на новопостроените жилища с две стаи, следвани от тези с три стаи, но най-нисък е бил делът на жилищата с шест и повече стаи – 4,5 на сто.
Общата полезна площ на новопостроените жилища през първото тримесечие на 2025 г. е 414,5 хил. кв. м, а жилищната площ – 279,7 хил. кв. метра. Средната жилищна площ на едно новопостроено жилище e 68,5 кв. метра. Най-голяма средна жилищна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите Видин – 151,8 кв. м, и Кърджали – 120,9 кв. м, а най-малка – в областите Плевен – 45,8 кв. м, и Разград – 47,5 кв. метра.
През първото тримесечие на 2024 г. общата полезна площ на новопостроените жилища е била 353,2 хил. кв. м, а жилищната площ – 274,5 хил. кв. метра. Средната полезна площ на едно новопостроено жилище e 101,7 кв. метра.
Най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е била регистрирана в областите Монтана – 230,5 кв. м, и Силистра – 182,5 кв. м, а най-малка – в областите Велико Търново – 69 кв. м, и Сливен – 75,1 кв. метра, сочи справка в НСИ.
Източник Novini.bg
Над 30 млади хора от центрове за настаняване от семеен тип получиха своя шанс за успешен кариерен старт. АДРЕС Недвижими имоти съвместно с фондация BCause инициираха проекта “Адрес за 30 младежи”. В рамките му, младежи в неравностойно положение, преминаха през курсове за професионална квалификация, които им позволяват да се развиват в избрана от тях сфера, като бяха подпомогнати от 8 организации. Младите хора преминаха обучения по техен избор – фризьорство, грим, шофьорски курс, английски език, класически масаж и спа терапии; фитнес инструктор ниво III, кулинария; Photoshop и Illustrator, графичен дизайн, готварски курс. “Направихме тази програма с огромно вълнение и желание, […]
Научи повечеВ навечерието на влизането на България в еврозоната имотният пазар е в точка на кипене – броят на сделките расте, цените надминават символични прагове, а очакванията за бъдещето са пълни с противоречия. Какво движи пазара, колко дълго ще продължи ръстът, как ще се промени пазарът на имоти с въвеждането на еврото, какво ще се случи с лихвите, ще се повиши ли интересът от чуждестранни купувачи, какво ще се промени с подготвяния закон за регулация на дейността на брокерите и агенциите, ще се сложи ли ред на пазара и кой ще го регулира – тези и други въпроси коментираме с Александър […]
Научи повечеПиковата година като нарастване на цените на недвижимите имоти в България ще бъде 2025 г., където очакванията са покачването да стигне до към 18 процента, каквото беше и първото тримесечие на тази година спрямо същия период на предходната. Това съобщи пред журналисти Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ). След приемането ни в еврозоната, най-вероятно през 2026 г. и 2027 г. ще се върнем към нормалния темп на нарастване на цените в рамките на около десет процента, коментира председателят на НСНИ. НСНИ организира среща с медиите на тема: „На прага на еврозоната: защо регулацията на брокерите вече не […]
Научи повечеБългария се намира в напреднала фаза на подготовка за присъединяване към еврозоната, като показва ясна стабилност и готовност. Въпреки че обществото все още има своите тревоги и въпроси, експертите са единодушни, че въвеждането на еврото ще донесе нови перспективи за устойчив икономически растеж, ще намали валутния риск и ще укрепи позицията на страната на европейските пазари. Присъединяването към еврозоната вече не е далечна мечта, а реална възможност, която може да се осъществи в началото на 2026 година. Европейската комисия се готви да представи своя Конвергентен доклад през юни, който се очаква да потвърди, че България отговаря на всички ключови Маастрихтски […]
Научи повече