Цените на жилищата – инфлацията и ограниченото предлагане ги държат високи

Инфлацията и ограниченото предлагане са основните причини за високите цени на имотите в България. Това заяви в ефира на предаването „Директно“ Добромир Ганев, Председател на Националното сдружение Недвижими имоти.

Последните данни на Евростат показаха, че България е на второ място в Европейския съюз по ръст на цените на жилищата за второто тримесечие на тази година.

„10,7% е ръстът на цените спрямо второто тримесечие на 2022 г. Във Варна например цените са скочили с 20%, никак не е малък ръстът на цените“, посочи Ганев. Той открои като фактор и все още ниските лихви по ипотечните кредити у нас в сравнение с Съединените американски щати и други европейски държави.

По думите му спад на цените на жилищата е възможно да видим на отделни места у нас, но не и в големите градове.

„Пазарът в момента в страната, въпреки спада от около 10%, можем спокойно да го характеризираме като много добър, защото ние го сравняваме с 2021 и 2022, които бяха рекордни за годините от 2008 насам. За някои от градовете София, Пловдив и Бургас, това е третото по сила шестмесечие като обем от сделки от 2008 насам, а за Варна даже второто“, коментира Ганев.

Според него в България голяма част от сделките с имоти продължават да се случват чрез спестявания, а не с ипотечно финансиране, за разлика от САЩ и някои западноевропейски държави.

Ганев отбелязва, че съществува спад на започнатото ново строителство, което е свързано с притесненията на някои от предприемачите и факта, че за последните няколко тримесечия има около 12% спад на обема на сделките, смята той.

„В България за първото шестмесечие имаме спад на започнатото ново строителство в градове като София, Пловдив и Варна с над 50%. Причината е логична и тя е свързана с притесненията на някои от предприемачите“, поясни още Ганев пред Bulgaria ON AIR.

Вижте целия разговор във видеото ТУК

Сродни статии

07-мар.-2025
07-мар.-2025 Лидерите в жилищния сектор се събират на Residential Forum 2025

За поредна година НСНИ  е институционален партньор на Residential Forum и представители на агенции, членове на Сдружението са включени в програмата. Водещата платформа ще разгледа новите възможности за развитие на градската среда и жилищния пазар. Най-изявени лидери в жилищния и инвестицинния сектор ще откроят тенденциите за развитие на градската среда и жилищния пазар в рамките на Residential Forum 2025. Събитието събира на едно място ключови фигури в сектора и ще се проведе на 11 март 2025 г. в Sofia Event Center. Целта на тазгодишното издание е да очертае бъдещите концепции за развитие на жилищния пазар. Форумът, организиран от Градът Медиа […]

Научи повече
28-фев.-2025
28-фев.-2025 Брокери: Регулацията на бранша трябва да обединява, а не да разделя допълнително

Професионалистите в сектора са разделени основно по въпроса кой трябва да регулира и да администрира брокерската дейност. Брокерският бранш е узрял за регулирането на дейността му и е съгласен, че са нужни ясни правила за работа, вписани в закон, за да се изчисти имиджът му. Но регулацията трябва да обединява бранша, а не да го разделя допълнително, считат участниците в дискусия за регулацията на посредничеството при сделките с недвижими имоти в рамките на събитието Real Estate Business Forum, организирано от портала  Imoti.net, част от Investor Media Group. За регулация на бранша се говори от 1995 г., а през 2013 г. е […]

Научи повече
28-фев.-2025
28-фев.-2025 Пазарът на масовите наеми тотално излезе извън контрол

Фалшивите обяви и нелоялните практики станаха причина големите агенции да се оттеглят от него, казва председателят на Национално сдружение „Недвижими имоти“.   По-слабото търсене е причина цените на наемите в София да изостават от покупко-продажните, изисквайки около 30 години за откупуване на имот сега при 16-17 преди години. Липсата на законодателство и начини за ограничаване на фалшиви и подвеждащи обяви е основна причина за аномалиите на наемния пазар, казва той. Въвеждането на минимални образователни изисквания и професионална отговорност за брокерите на недвижими имоти ще повиши професионализма в бранша и ще подобри качеството на услугите за потребителите, смятат в НСНИ.  Защо […]

Научи повече
25-фев.-2025
25-фев.-2025 Ред в системата

Сега дейставащата регулация е крайно недостатъчна поради това, че на първо място не дефинира отговорности при посредниците на сделките с недвижими имоти. Законопроектът на НСНИ решава доста въпроси. Александър Бочев, председател на НСНИ гост в предаването „Добро утро Европа“ по Euronews TV. Гледайте цялото интервю ТУК   

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: