Спадът в цените на имотите е труден за прогнозиране

Ситуацията на имотния пазар е трудна за прогнозиране. Това коментира в ефира на предаването „Директно“ Предеседателят на Националното сдружение Недвижими имоти (НСНИ) Добромир Ганев.

По думите му данните за третото тримесечие на годината показват изявен спад на сделките с недвижими имоти от средно 15% за страната. Причините – притесненията на гражданите от влошената икономическа обстановка и прогнозите за по-тежка зима и политическата криза.

Все още обаче не може да се говори за устойчива тенденция преди да излязат данните и за четвъртото тримесечие, посочи Ганев.

„Цените – все още имаме данни само за второто тримесечие. Там цените показаха рекорден ръст. Трябва да видим данните за третото тримесечие. Има вероятност и цените да покажат някакъв спад, но той ще бъде спад на ръста, по-скоро“, коментира още той и поясни, че цените на имотите зависят от нивата на предлагане.

Покачването на размера на лихвите от страна на централните банки също е фактор, който се очаква да повлияе на цените, но категорични прогнози е трудно да бъдат правени, смята Ганев.

„Не можем да гледаме само един фактор. Пазарът на имоти е зависим от страшно много икономически фактори, от политическата ситуация в страната, така че, лихвите със сигурност ще се отразят. Въпросът е колко и за какъв период от време“, посочи Председателят на НСНИ.

На 28 октомври ще се състои осмата Национална конференция, организирана от Национално сдружение Недвижими имоти под надслов „INSPIRE TO HIGHER“. По време на която ще бъдат поставени теми като инфлацията, лихвените проценти, политическата нестабилност, вероятността от рецесия, сучващото се на пазара на наеми и лошите парктики, както и плановете за подобряване на регулацията в сектораBulgaria ON AIR е медиен партньор на форума.

Можете да гледате цялото видео ТУК: https://bit.ly/3gMHk8b

Сродни статии

02-юни-2023
02-юни-2023 Строителството в България тече с пълна сила за разлика от ЕС

Само в девет държави от Европейския съюз са се увеличили разрешителните за строеж през 2022 г. в сравнение с 2021 г. Сред тях е и България, става ясно от данни на Евростат. Отчетеното увеличение в България е с 12%, което е и едно от най-големите. Останалите страни, в които европейската статистика отчита ръст в разрешителните за строеж (по отношение на полезната застроена площ) са Малта (+29%), Испания (+28%), Хърватия (+21%), Словения (+17%) ), Италия (+8%), Унгария (+7%), Португалия (+3%) и Франция (+2%). Като цяло през изминалата 2022 г. разрешителните за строеж са намалели с почти 5% в ЕС до 386.7 […]

Научи повече
01-юни-2023
01-юни-2023 НСНИ поздрави проф. д-р Евгени Станимиров по случай преизбирането му за ректор на ИУ-Варна

Национално сдужение Недвижими имоти изпрати Поздравителен адрес до проф. д-р Евгени Станимиров по случай преизбирането му за ректор на Икономически университет – Варна, дългогодишен асоцииран академичен член на Сдружението. НСНИ високо оценява партньорството с едно от най-авторитетните учебни заведения в страната, чиито образователни програми са сред най-иновативните в сферата на икономиката. ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС

Научи повече
31-май-2023
31-май-2023 Строежът на жилища във Варна нарасна с 24%

Според данни на националната статистика Започна изграждането на 6597 апартаменти и къщи в страната Правят 1272 кооперации и еднофамилни сгради Строителството на нови жилища се увеличава в редица области на страната. Това се дължи на нарастващото търсене на апартаменти и къщи в много големи и по-малки населени места. А строителните предприемачи с изгражданите от тях сгради се опитват да удовлетворят желанията на клиентите. През първото тримесечие на годината в област Варна е започнало строителството на 934 апартаменти и еднофамилни къщи, което е ръст с близо 24% на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. За същия период на миналата […]

Научи повече
26-май-2023
26-май-2023 Строят се повече сгради с по-малко жилища

През първите три месеца на годината са въведени в експлоатация 1289 жилищни сгради с 4427 жилища в тях. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт. Спрямо първото тримесечие на 2022 г. сградите са с 18 повече, или с 1.4%, а жилищата в тях намаляват със 153, или с 3.3%. По данни на агенциите за недвижими имоти въпреки непрекъснатия ръст в цените на жилищата търсенето на такива в новопостроени или строящи се сгради продължава да надхвърля предлагането. Очаквано най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в най-големия град. По области с разрешение за обитаване най-много са сградите в: София (столица) […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: