Ще има ли кризисен период за пазара на имоти

Кризисният период за пазара на недвижими имоти ще е относително по-кратък и по-лек.

Това прогнозира икономистът Владимир Сиркаров от Съвета по икономически и публични политики по време на национална конференция „Inspire to Higher“ под надслов „Влиянието на очакваното и непредвидимото“, организирана от Националното сдружение „Недвижими имоти“.

Експертът изтъкна, че действията на ЕЦБ по отношение на повишаването на основната лихва са дори закъснели и плахи. Инфлацията е едно от най-деструктивните икономически явления и води до сериозни дисбаланси в икономическо отношение, напомни експертът. По думите му в момента инфлацията е породена най-вече по линия на предлагането и в подобна инфлационна криза с очакване и за рецесия, се вижда, че отделните сегменти на инвестиционните активи също страдат и перспективите през следващата година не са толкова добри от гледна точка на чистото инвестиционно хеджиране на инфлационните рискове.

Според него съвсем естествено е и пазарът на имоти, с уговорката за сегментацията му, да има охлаждане и корекция, която според Владимир Сиркаров ще е полезна.

„Не мисля, че има предпоставки за появата на проблеми в сектора, каквито се появиха след глобалната финансова криза през 2008 г. през следващите няколко години. Кризисният период ще е относително по-кратък и относително по-лек“, каза експертът.

Той открои по време на форума и темата за войната в Украйна, като изтъкна, че тя тепърва ще навлиза в „по-неприятни измерения“ и допълни, че това ще има сериозни негативни икономически ефекти. По въпроса за енергийната криза в Европа експертът коментира, че основната причина за нея са „недалновидните действия на европейските бюрократи, структурирането на зелен преход по безумен начин“, който, по думите му, всяка седмица се преосмисля и започват да се правят корекции. Същевременно той изрази надежда именно по линия на енергийната криза да могат да се намерят възможно най-устойчивите решения за ефективна диверсификация, което е от изключителна важност за бизнеса.

Георги Ангелов, старши икономист в Института „Отворено общество“, изтъкна, че основното притеснение в САЩ и в европейските държави е свързано с влизането в рецесия.

„В САЩ имаме прегряваща икономика и там Федералният резерв вдига рязко лихвите, опитвайки се да охлади тази икономика, за да намали инфлацията. Там рецесията би била ефект от много високите лихви и това е целта“, каза икономистът. Според него в Европа проблемът е с изкуствено създадената енергийна криза, когато „Газпром“ започна да спира кранчето и притесненията бяха дали ще има енергия и дали няма да се стигне до затваряне на заводи, което значи по-малко производство. Същевременно икономистът отбеляза, че енергийните притеснения на европейските държави вече намаляват, защото бързо започна строителството на терминали за втечнен газ.

Според Ангелов лятното говорене за енергийна криза стимулира енергийните компании и страните от Европа по-бързо да действат и по думите му може би ще избегнем чак толкова тежка енергийна криза с пълно затваряне на цели индустрии. Може би рецесията няма да е толкова тежка, колкото смятахме преди няколко месеца, допусна икономистът.

Това, че в Европа нямаме прегряване като в САЩ, не означава, че ЕЦБ няма да вдига лихвите, предупреди Лъчезар Богданов, главен икономист в Институт за пазарна икономика. И това видяхме още вчера, допълни той, като изтъкна, че процесите са свързани и с борбата с инфлацията. По отношение на риска от рецесия икономистът посочи, че това е и въпрос на очаквания, които могат да прелеят в пазара и това ще рефлектира върху забавянето на някои инвестиционни проекти, което пък ще се отрази върху свързаните отрасли.
Мирослав Владимиров, член на Съвета на директорите на „ЕРА България“, посочи, че колкото и да са повишени в момента лихвени проценти, те са „силно отрицателни“.

„В момента се опитваме да овладеем инфлацията със силно отрицателни лихвени проценти, най-вероятно защото не можем да си позволим много положителни, защото едва ли икономиките биха издържали, без да влязат в сериозна рецесия“, коментира експертът. По думите му големият въпрос е дали паричната политика сега има същата сила и възможности да овладява инфлацията, както преди 30-40 години. Според експерта рецесията е в очакванията и той допълни, че много негативните очаквания в бизнеса могат действително да доведат до по-сериозен от очаквания спад в БВП.

Източник Pariteni.bg

Сродни статии

11-дек.-2023
11-дек.-2023 Галина Максимова: Обръщаме все по-голямо внимание на борбата с порочните практики на пазара

Галина Максимова – дългогодишен брокер недвижими имоти, носител на Специалната награда на Imoti.net за професионализъм и колегиалност. Преди месец тя бе избрана отново за председател на Комисията по професионална етика към НСНИ. – Какви цели си поставя Комисията през новия й мандат? – Ще продължи да утвърждава етичните правила, възприети от сдружението чрез Етичния професионален кодекс и да популяризира етиката в бизнеса като същевременно обръщаме все по-голямо внимание на борбата с порочните практики на пазара. Подобна лоша практика, с която новия състав на Комисията ще се бори е обявяването на оферти само за частни лица от агенциите за недвижими имоти. […]

Научи повече
11-дек.-2023
11-дек.-2023 Александър Бочев: Не смятам, че ще има съществен спад или повишение на цените на имотите

Нуждата от регулация в бранша с недвижими имоти е крещяща. Има редица практики, които не съответстват с добрите такива. Има възможност агенциите на недвижими имоти, които представляват собственици да обявяват имотите от частни лица. С такава обява те взимат двойна комисионна – и от купувача и от продавача. Това каза в ефира на „Добро утро, Европа“ председателят на УС на Национално сдружение недвижими имоти Александър Бочев. По думите му има и много други подобни практики. 95% от агенциите в ЕС и България са малки и средни предприятия, уточни той. Големите агенции са 4-5. Никъде в законопроекта, който е входиран в […]

Научи повече
08-дек.-2023
08-дек.-2023 Πpoyчвaнe: Цeнитe нa жилищaтa в cвeтa щe ce пoĸaчвaт и пpeз cлeдвaщитe двe гoдини

Цeнитe нa имoтитe в cвeтoвeн мaщaб нa гoлeмитe жилищни пaзapи щe ce пoĸaчaт пpeз cлeдвaщитe двe гoдини. Toвa щe ce дължи нa гoлямoтo тъpceнe и нa oгpaничeнoтo пpeдлaгaнe, ce ĸaзвa в пpoyчвaнe нa Rеutеrѕ. Цeнитe нa жилищaтa нe oтгoвopиxa нa oчaĸвaниятa нa aнaлизaтopитe, ĸoитo пpoгнoзиpaxa двyцифpeн cпaд в нaчaлoтo нa гoдинaтa. в гoлямa чacт oт пaзapитe цeнитe нa имoтитe щe пpиĸлючaт гoдинaтa c pъcт. Πoĸaчвaнeтo нa цeнитe щe пpoдължи и пpeз cлeдвaщaтa гoдинa, ĸaĸтo и в 2025 г., нo пo-виcoĸитe лиxвeни пpoцeнти пo ипoтeчнитe ĸpeдити и липcaтa нa пpeдлaгaнe нa жилищa нa дocтъпни цeни щe oгpaничaт тoвa пoĸaчвaнe. „Цeнитe нe […]

Научи повече
07-дек.-2023
07-дек.-2023 Съболезнователен адрес

Скъпи колеги и приятели, С огромна тъга споделяме тъжната новина, че на 6.12.2023 г ни напусна г-н Владимир Лафчиев. Владимир Лафчиев бе уважаван от всички  нас колега и приятел, отдаден на мисията за създаване на професионален и регламентиран бизнес с недвижими имоти. Владо бе в основата на обединението на всички регионални гилдии в лоното на НСНИ. За всички нас той бе безусловен лидер и човек с голям професионален опит, дългогодишен, активен член на УС на НСНИ и Председател на РС Пловдив. Ще запомним Владо като дългогодишен и пламенен радетел на идеите за налагане и спазване на професионалните стандарти на брокерите на недвижими имоти! […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: