САЩ скоро ще затворят вратичката за пране на пари чрез луксозни имоти

Министерството на финансите на САЩ скоро ще предложи правила, с които на практика ще сложи край на анонимните покупки на луксозни жилища и ще затвори вратичката, която според ведомството позволява на корумпирани олигарси, терористи и други престъпници да укриват незаконно придобити печалби, пише Ройтерс.

Очаква се дългоочакваната промяна да изисква от професионалистите в областта на недвижимите имоти, като например застрахователите, да съобщават самоличността на действителните собственици на компании, които купуват недвижими имоти в брой, на Мрежата за борба с финансовите престъпления към Министерството на финансите (FinCEN).

В продължение на десетилетия престъпниците анонимно са укривали незаконно придобити печалби в недвижими имоти, заяви през март американският министър на финансите Джанет Йелън, като добави, че между 2015 г. и 2020 г. чрез недвижими имоти в САЩ са изпрани до 2,3 млрд. долара.

„Ето защо FinCEN предприема тази важна стъпка, за да въведе нещо официално, което ще изкорени прането на пари в сектора веднъж завинаги“, казва Ерика Ханичак, директор по правителствените въпроси на застъпническата група FACT Coalition.

FinCEN води борба да доведе до край въвеждането на друго, свързано правило, което има за цел да разкрива собствениците на фиктивни компании. Според публично писмо от април двупартийна група от американски законодатели настоява FinCEN да усъвършенства това предложение. Според един от източниците този дебат е забавил работата на FinCEN по правилото за недвижимите имоти.

Американската асоциация за поземлени имоти, която представлява застрахователите на имоти, заявява, че приветства новото правило, но че FinCEN трябва да го отложи, докато не бъде завършено правилото за фиктивните компании.

Въпреки че от банките отдавна се изисква да знаят източника на средства на клиентите си и да докладват за подозрителни трансакции, за сектора на недвижимите имоти не съществуват такива правила в национален мащаб.

Вместо това FinCEN прилага правила за разкриване на информация за покупките на недвижими имоти, известни като географски целеви заповеди, само в няколко града, включително Ню Йорк, Маями и Лос Анджелис. Очаква се новото правило на практика да разшири обхвата на тези заповеди в цялата страна.

FinCEN въведе въпросните заповеди през 2016 г., след като New York Times разкри, че почти половината от луксозните недвижими имоти са закупени от анонимни фиктивни компании. Заповедите обаче лесно могат да бъдат заобиколени, като просто се закупи имот извън целевите райони.

Източник: Investor.bg

Сродни статии

07-окт.-2024
07-окт.-2024 Зелено ли е бъдещето на строителството, какво се случва в имотния сектор и какви са градовете на бъдещето: изводи от 3-та годишна конференция за строителство и инвестиции

3-тата годишна конференция за строителство и инвестиции на списание „Мениджър“ отново събра над 300 души, представители на строителния сектор в България. Модератор на дискусиите беше Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI. НСНИ беше партньор на събитието. Програмата стартира с откриваща презентация на Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика на тема „Икономически прогнози за 2025 г. и влиянието им върху бизнес средата“. Той изрази мнение, че липсата на стабилно правителство в България води до липса на институционална предвидимост и много от големите проекти, особено в инфраструктурата, буквално изчакват политическа воля и подреждане […]

Научи повече
07-окт.-2024
07-окт.-2024 Галина Максимова: Продавачите са в по-силна позиция на жилищния пазар, няма имотен балон

– Какви са вашите наблюдения за жилищния пазар в София към края на третото тримесечие? – Жилищният пазар в София в момента е пазар на продавача, тъй като липсват добри оферти, а купувачите са повече от продавачите. След като търсенето е по-голямо от предлагането, е логично и цените да поемат леко нагоре. Това положение на пазара към момента изключва наличието на балон, който възниква при несъответствие между цените и платежоспособното търсене на населението. Сега липсва такова несъответствие. Цените на жилищата се повишават, но се усеща забавяне на темпа на нарастването им. Пазарът достига плато, т.е. състояние на равновесие. В статистиката […]

Научи повече
26-сеп.-2024
26-сеп.-2024 Отпускане на ипотечен кредит – новите изисквания на БНБ към банките

Преглед на Кредитланд, съвместно с MoitePari.bg на изискванията и ефектът им върху пазара. На 11.09.2024 г., на свое редовно заседание, Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на жилищни кредити. Те са в 3 основни направления (максимално финансиране, максимален срок на кредита, максимален размер на задължението по кредита) и влизат в сила от 01.10.2024 г. Важно уточнение е, че заложените от БНБ задължителни изисквания (посочени по-долу) ще се прилагат за договори, сключени след 01.10.2024 г., т.е. няма да се прилагат за вече съществуващи такива. Как е сега и как ще бъде […]

Научи повече
24-сеп.-2024
24-сеп.-2024 Отворена среща дискусия „ЕТИКАТА- МОСТЪТ МЕЖДУ НАС“ се състоя в гр. Бургас

На 19 септември 2024 г. в гр.Бургас се проведе третата по ред, след гр.Пловдив и гр.Варна, отворена среща дискусия „Етиката мостът между нас“ под надслов „РАБОТИМ СЪВМЕСТНО – УСПЯВАМЕ ЗАЕДНО”. Участие взеха над 80 колеги, членове на регионалната структура на НСНИ – Бургас. На събитието бяха поканени и ученици от Професионална Гимназия по Строителство, Архитектура и Геодезия “Кольо Фичето” – Бургас и техни преподаватели. Участници в първия панел бяха членовете на КПЕ към НСНИ, а модератор бе Председателят на НСНИ – Александър Бочев. Дискутирани бяха основни теми на пазара на недвижими имоти като етиката в маркетимнга, етиката между брокерите, защо […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: