Ръстът в покупките на имоти се забавя през второто тримесечие, в София спря

Активността на пазара на недвижими имоти започва да намалява. През първото тримесечие на годината в страната са изповядани 44.1 хил. покупко-продажби, което е с 10.80% повече в сравнение със същия период на 2021 г. През второто сделките са 48.8 хил., но ръстът им е едва 4.31%, спрямо април – юни 2021 г. Общо за полугодието броят на сделките е малко над 112.5 хиляди. Увеличението спрямо 2021 г. е около 7%, или по-точно 7401 сделки. Данните обхващат покупко-продажбите на сгради, идеални части от сгради и земи, изповядани във всички 113 служби по вписванията в цялата страна.

Ръстът в София спря, охлаждане при големите десет

В София броят на сделките на практика спира да расте – увеличението спрямо второто тримесечие на 2021 г. е под процент – 0.28%. На годишна база за полугодието растежът в града от 3.5% е под средното за страната. За сравнение през първото тримесечие в столицата беше регистриран ръст от 8.7%.

Големите градове като Варна и Бургас също забавят темповете в сравнение с първото тримесечие на годината. Тогава те отчетоха повишение съответно от 34.6% и 18% спрямо 2021 г. Сега ръстът и в двата града спрямо второто тримесечие на миналата година гравитира около 10.5%.

От четирите големи града единствено Пловдив бележи леко повишение – при минус 3.02% за първото тримесечие на 2022 г., за второто ръстът е 3.82%. Общо за полугодието сделките са с едва 0.90% повече в сравнение с първите шест месеца на 2021 г.

При Велико Търново, Стара Загора и Русе се наблюдават отрицателни стойности в порядъка на минус 3-5%, а при града на липите минус цели 8.96%. При десетия по големина град в България – Шумен, намалението в броя на сделките е 13.07%, като през първото тримесечие на годината градът беше на плюс от 19.2%.

Сливен, осмият по големина град в страната, забавя минимално – от 2.95% ръстът пада на 2.21% При Добрич забавянето е от 11.53% през първото тримесечие на 4.62% през второто.

Все още е горещо по морето

По Черноморието активността през второто тримесечие също се забавя спрямо първото. Общият ръст на сделките в седемте морски служби по вписванията (Балчик, Бургас, Варна, Каварна, Несебър, Поморие и Царево) обаче е повече от 30% за полугодието, което е чувствително по-високо от средното 7% за страната и 5.3% за десетте големи града.

Най-много от сделките по Черноморието са изповядани във Варна – 4328 покупко-продажби за второто тримесечие и 7799 за първите шест месеца на годината. В сравнение със същия период на предишната година увеличението е 20.13%. Службата в морската столица запазва третата си позиция след София и Пловдив по брой сделки.

В служби като тези в Несебър, Балчик и Бургас забавянето през второто тримесечие в сравнение с първото е по-слабо. При Несебър от 104.55% за първото тримесечие на 2022 г. изповяданите сделки през второто са с 87.58% повече. За полугодието увеличението е впечатляващите 92.87%. Няма друга служба в страната с такъв растеж. На втора позиция е Царево с 36.90% за полугодието.

Интересното при Несебър е, че през първото тримесечие на годината се нареди за първи път в топ 10 по брой сделки, като влезе директно на пета позиция и се залепи точно зад Бургас. За второто тримесечие на 2022 г. по брой на извършените сделки с имоти Несебър измества Бургас и се нарежда четвърти с 2915. За полугодието службата е с 4353 сделки при 3938 за тази в Бургас.

Единствено по морето в службата в Каварна има спад на сделките през второто тримесечие в сравнение със същия период на предходната година – от 10.5%, докато през първото е имало растеж от почти 2%. Спадът в броя на сделките за полугодието е 5.6%.

Активността се измества по периферията

В около четвърт от службите по вписвания ръстът през второто тримесечие все пак е бил по-голям от този през първото. Сред тях са селища в близост до София като Елин Пелин, Ихтиман, Сливница, близо до зимните курорти – Смолян и Чепеларе. Активен е бил пазарът в Североизточна България – Търговище, Разград, Велики Преслав, Провадия, Силистра, както и в селища по периферията на страната – Козлодуй, Оряхово, Бяла Слатина, Мадан, Момчилград, Гоце Делчев. Изглежда, до тях вълната на имотната активност е достигнала със закъснение и вероятно ще отшуми по-късно във времето.

Забавянето па пазара се случва в условията на война в Украйна и скок на цените на материалите, на висока инфлация, която расте още от есента на 2021 г. и не на последно място бъдещото увеличение на лихвите по ипотечните кредити. Голяма част от собствениците се въздържат да продават заради риска инфлацията да стопи прихода им. Изчакват и строителните предприемачи, защото се затрудняват да изчислят финалната себестойност на бъдещите жилища. Има хора, които искат да купуват имоти, за да предпазят спестяванията си, но и други, които не са готови да го направят при сегашните високи нива с очакването да има спад. Дали явлението ще е временно, или второто тримесечие на 2022 г. бележи начало на трайна тенденция засега е трудно да се каже със сигурност.

Източник в. Капитал

Сродни статии

23-ян.-2025
23-ян.-2025 ДА на ПРОФЕСИОНАЛИЗМА и ЕТИКАТА в бранша НЕДВИЖИМИ ИМОТИ!

ДА на ПРОФЕСИОНАЛИЗМА и ЕТИКАТА в бранша НЕДВИЖИМИ ИМОТИ! НЕ на ЖЕЛАНИЕТО ЗА СЪЗДАВАНЕ НА КАРТЕЛ СРЕЩУ МАЛКИТЕ и СРЕДНИ ФИРМИ! НЕ на ЗАЩИТАТА НА ЛОШИТЕ ПРАКТИКИ В БРАНША! Ние, членовете на Национално сдружение Недвижими имоти, Искаме посредническата дейност при сделки с недвижими имоти да се регламентира със закон в интерес и защита на потребителите и на професионалните брокери и агенти, извършващи посреднически услуги при сделки с недвижими имоти. Вече за всички в бранша е ясно, че срещу този подход яростно се съпротивлява група лица, зад които прозират силните интереси на лица и фирми, желаещи да утвърдят дългосрочен монопол на пазара. Тези лица и […]

Научи повече
22-ян.-2025
22-ян.-2025 Обучение SEO Marketing Masterclas

За поредна година НСНИ  е инстуционален партньор на организаторите на SEO Marketing Masterclass. Обучението ще се проведе на  12.02.2025 г. и е предназначено за малка група хора и дава възможност за индивидуална работа с всеки от курсистите. Оптимизацията за търсачки, или SEO, се разви скоростно през последните 18 месеца с появата на генеративния изкуствен интелект и все по-честото използване на социалните платформи като търсачки. Технологията не отменя необходимостта от възприемане на надеждна и актуална SEO стратегия, с която да привличате органичен трафик към сайта при търсене. Изкуственият интелект (AI) също е гореща тенденция, като променя напълно ефективността и прецизността на […]

Научи повече
21-ян.-2025
21-ян.-2025 Ще се вдигнат ли цените на имотите заради готвени промени в Закона за ДДС?

Интервю на председателя на НСНИ Александър Бочев в предаването „Гласът на столицата“ по БНР. 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Александър Бочев обясни, че и в момента Законът за ДДС задължава физически лица, при определени условия, да се регистрират по ДДС. „Тук водещото е дали сте задължено лице, а не дали сте юридическо или физическо […]

Научи повече
13-ян.-2025
13-ян.-2025 Тенденциите на пазара на имоти през 2025 и промените в етичния кодекс на НСНИ, свързани с обявите за частни лица

Национално сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ) организира през ноември 2024 г. Десетата национална конференция Inspire to Higher 2024 по случай празника на професионалните брокери в България. Събитието се проведе в Пловдив под надслов „Бъдещето на имотите. Очаквайте неочакваното!“. Основни теми на форума бяха тенденциите на жилищния пазар в страната и факторите, които оказват влияние върху развитието му – макроикономически показатели, банкови политики, мерки на БНБ за намаляване на риска в системата. По този повод Александър Бочев, председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“, гостува в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов. За тенденциите на пазара на имоти през 2025 и важните промени […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: