Лихвите по жилищните кредити обърнаха посоката си от края на лятото насам и така към края на 2022 г. те се вдигнаха до едногодишен връх. Към края на годината ръст в лихвените проценти се наблюдава както при всички видове кредити, така и при всички видове депозити, макар и те да са малки в диапазона 0.1 – 0.3 пункта за последното тримесечие.
През декември средните лихвени проценти по жилищните кредити в лева достигат 2.6% – на нивото от януари 2022 г. Това е над рекордното дъно от 2.46% през септември, но в исторически план все още е сред най-ниските нива в българската икономика.
Само през декември ипотечните кредити са поскъпнали с 0.05 пр. пункта спрямо предходния месец. Статистиката показва, че през последните два месеца се наблюдават най-драстичните месечни ръстове от началото на 2020 г., белязано с избухването на COVID пандемията.
Минималното вдигане на цената на кредитите е в унисон с повишаването на основната лихва от Европейската централна банка и с прогнозите на финансисти и икономисти за плавно повишение на средните лихви в края на годината.
Средните лихвени проценти по жилищните кредити в евро също се повишават до 3.35%, което е най-високото ниво от септември 2021 г. Като цяло обаче ипотечните заеми в евро са рядкост на българския пазар.
Потребителските кредити също поскъпват и достигат най-високото си ниво от началото на 2020 г. от 9.65%. Само за месец декември те растат с 0.86 пр. пункта, но лихвите по заемите за потребление традиционно са по-волатилни и имат особеността да поскъпват през празничния последен месец от годината, свързан с повече покупки и по-големи разходи.
Засега статистиката на централната банка не показва признаци по-високите лихвени проценти да се отразяват на темпа на кредитиране, който продължава да расте с традиционните за последните около две години темпове.
Българският бизнес усети първи вдигането на лихвите по кредитите и поскъпването на заемите започна да отказва някои фирми да правят инвестиции и те съсредоточиха свободния си паричен ресурс в спестявания.
Плавното повишаване на лихвените проценти по кредитите продължава и в края на годината както за кредитите в лева, така и за тези в евро.
Източник Economic.bg
От началото на 2023 г. има леко охлаждане на имотния пазар след рекордния скок на цените през миналата година. Масовите сделки в София например са на цени от 1500 до 2000 евро за квадратен метър, като на практика те са на нивата от края на миналата година. Не очаквам поскъпване на жилищата през 2023 г., но за тези от високия сегмент цените вече са доста солени и стигат и до 3000 евро за квадратен метър, съобщи за „Мениджър нюз“ кредитният консултант Тихомир Тошев. Той припомни, че миналата година беше поставен абсолютен рекорд, след като за апартамент в района на Докторската градина бяха броени 6900 евро […]
Научи повечеНационалното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ) предложи през юли 2022г. проектозакон, чрез който да се въведе регулация на дейността на брокерите и агентите на недвижими имоти по модела на справедливите западни практики. Проектът и цялата му концепция се съгласува с Европейската асоциация на професионалистите по недвижими имоти (CEPI) и се обсъжда с представители на гилдията от държави, в които вече има такава регулация. CEPI е организацията, която работи пряко с Европейската комисия по законодателствата, свързани с дейността на посредниците при сделки с недвижими имоти. С проектозакона ще се въведат минимални образователни изисквания за упражняване на дейността в България и етични правила и стандарти, които да […]
Научи повечеПовечето турски граждани подкрепят забрана върху продажбите на жилища на чужденци – позиция, която наподобява възмущението от притока на такива купувачи в страни от Канада до Португалия, пише Bloomberg. Около 79% от турците смятат, че продажбите на жилища на чужди граждани трябва да бъдат забранени, показва допитване на Metropoll. Мнението е широко споделяно от избирателите на всички партии в политическия спектър, като над 77 на сто от гласувалите за управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) през 2018 г. изразяват подкрепата си за подобна стъпка. Притесненията нарастват на някои от най-нажежените жилищни пазари в света, където външното търсене тласка нагоре […]
Научи повечеНова Зеландия, Канада и скандинавските пазари ще бъдат най-силно засегнати, показва проучване на Reuters Нарастват очакванията за продължаване на спада на цените на жилищата в света. Това показват резултатите от анкета на Reuters сред анализатори на имотния пазар, проведена в периода от 15 февруари до 8 март. Важно уточнение е, че тя е проведена, преди председателят на Федералния резерв Джером Пауъл да заяви миналата седмица, че американската централна банка е готова да повиши основния лихвен процент с повече от очакваното и тя ще остане висока по-дълго, отколкото се очакваше досега. Това изявление ще доведе до ускоряване на понижението на цените […]
Научи повече