Крайбрежието на Кавала в пика на цените на имотите

По крайбрежието в района на Кавала – от Керамоти до Аспровалта, вече има селища, в които „всеки втори е българин“. При това не само като турист в разгара на сезона, но и като собственик на апартамент, мезонет, къща или парцел. Покупките тръгват след 2007 г. с членството на България в ЕС, но през последните пет години стават особено масови.

„Ооо, много са“. Така най-често отговарят брокерите на недвижими имоти по крайбрежието на въпроса колко българи притежават имоти в съответното селище. Почти навсякъде има надписи на български, при това не само на менютата, заведенията, магазините, но и на агенциите за недвижими имоти. В поне една на всяко населено място има българи или говорещи български. Съществена част от продажбите стават на място, макар че и в imot.bg има множество обяви за имоти в Гърция, предлагани от агенции в България като Re/Max, Luximmo, Grekodom. По приблизителни данни българите с имоти в Кавала са поне 500, на Тасос и в Керамоти – по около 250, а в Паралия Офринио се говори за 2-4 хил. Колонии от сънародници има също в Неа Перамос, Неа Ираклица и Аспровалта.

Пионерите в Керамоти

Керамоти е от първите места, където българите започват да купуват. Група рибари любители откриват мястото още през 2005-2006 г. После водят и други рибари, покрай тях идват туристи – от София, от Пловдив. Започват да пълнят хотелите. А след 2007 г. си купуват и жилища, после ги дават под наем, а и започват да строят хотели. Това разказва Валентин Методиев, който се занимава с настаняване, поддръжка на апартаменти и брокерски услуги за сънародници.

В Керамоти сега има десетина български хотела, като цяло новопостроени. Такива са Sunset (11 сгради), Sole, Oliva и др. Най-често това са апарт хотели с по 15 – 20 апартамента, тъй като високото строителство не е разрешено – преди е можело да се вдигат до три етажа с кота корниз 9.5 м, сега тя е свалена на 7.5 м. Персоналът в българските хотели е основно български и твърдят, че обслужването е на ниво.

„Тук има всякакви хора, от висше до нисше общество. Идват и забравят кой кой е. Почиват си. Тихо е. Плажът е 14 км и няма кой да ви хвърли пясък върху хавлията даже“, обяснява събеседникът, чийто номер е записан в множество български телефони като Вальо Керамоти.

По негова оценка българските собственици в Керамоти сега са между 150 и 250 души. Селището, от което тръгва фериботът за Тасос, е с около хиляда постоянни жители, но лятото набъбва до 6-7 хил. Има две таверни с български собственици, едната от които „Тропикана“, и български супермаркет.

„Търсенето на апартаменти е голямо, но няма достатъчно построени. А и повече парцели няма да има – ще си остане туристическо селище. Цените на апартаментите тръгват от 70 – 80 хил. евро нагоре, спрямо това къде са и накъде гледат. Като това са цени за напълно обзаведени жилища“, казва той.

Българите в Тасос са пръснати навсякъде

„Българските собственици на имоти на Тасос са поне 250 и са пръснати навсякъде по острова. Предпочитани са имотите до морето, но поради голямото им поскъпване мнозина започват да купуват в планината на по-ниски цени. Традиционните каменни къщи например вървят по около 80 хил. евро. Докато за апартамент или мезонет на добра локация и в добър вид се искат по 130 – 150 хил. евро. А новите вили и самостоятелни къщи са над 200 хил. евро“, казва Нина Циклаури, отговорник за чуждестранните клиенти на Тасос, в Кавала и Керамоти в Re/Max Choice – най-голямата агенция за имоти в Северна Гърция. Допреди три години е било по-евтино, но после цените тръгват нагоре.

Има хора, които купуват на Тасос за живеене, но около 60% по нейна оценка казват, че искат освен за себе си и за инвестиция. Сезонът на острова е дълъг, пълно е с туристи. Чуждестранните са предимно българи и дори повече румънци, за които им е близо през Маказа. Сред собствениците на имоти освен гърци и българи има холандци, германци, англичани. Румънците все още не купуват, но по обща оценка това е въпрос на време.

В Лименас, Лименария и Принос има компактни гръцки общности и там най-трудно се намират имоти, обяснява Нина Циклаури. Разказва за хора, които с бюджет 100 – 110 хил. евро търсели апартамент в централния град на острова – Лименас, защото предпочитали градска среда. Не открили и се наложило да се преориентират към Кавала. По-голямо предлагане има в околните села – Скала Сотирос, Скала Калирахис, Скала Рахониу. Силно е застроен районът на Golden Beach, където и най-много собствености се отдават под наем.

Като цяло на Тасос предлагането е голямо, а и в последните три-четири години много се строи, казва брокерката. Не й е известно да има български строителни предприемачи с основен бизнес на острова. По-скоро хора, които строят по поръчка на други българи, наглеждат строителните работници и материалите.

„Малко започваме да се тревожим от развитието, защото островът бурно се застроява с хотелска база и хубавите плажове се изпълват с чадъри и шезлонги. Но все пак плажната ивица е наистина много голяма и има място за всеки“, казва българка, чието семейство има две къщи за гости, купени преди пет години. Обяснява, че около тях всичко е фамилен бизнес, макар на острова да има и петзвездни хотели, но те са отделна категория. Местните ги приели много добре и вече са „част от фамилията“. Казва също, че този малък бизнес си е свързан с много работа – посрещаш, изпращаш, обгрижваш, обслужваш, за да се върнат хората отново, а и общуването е много важно.

Такъв е основният тип български хотелиери на Тасос.

По информация от брокери класическите български хотели – с рецепция и звезди, на острова са четири, включително и Thassos Grand Resort – един от двата петзвездни на Тасос. Иначе хотелите с нает персонал са около 150 – 200, построени са преди време, когато това е било по-лесно, и са основно гръцки. Отскоро се е появил и румънски апарт хотел с басейн.

Апартаменти и стари къщи в Кавала

В Кавала българските сделки са най-вече за апартаменти и за къщи в стария град – квартал „Панагия“. Това е изборът на хората, които търсят градска среда. А и предвид, че много са поскъпнали имотите в Палио – вилната зона на Кавала, а и в Неа Перамос, и благодарение на многото покупки на българи мнозина предпочитат да вземат нещо на разумни цени в Кавала (от 75 – 80 хил. евро и нагоре за среден апартамент), където има планина, плаж и градски живот, казва Нина Циклаури.

Според нея над 500 българи имат имоти в града и в последните години почти всичко е изкупено. През август например в техния клон на агенцията е имало 10 български сделки – 4 за Кавала, 4 за Керамоти и 2 за Тасос.

В Кавала български хотели няма – всички хотели са гръцки, казва тя. Спомня си случай за български инвеститор с бюджет от 1 млн. евро, който искал да купи хотел в града, който се продавал заради дългове, но не му приели офертата и го купил грък. Търсят се хотели до морето, но те са скъпи.

Неа Перамос и високият пазар

Първият българин купи къща в Неа Перамос през 2009 г., казва Васил Богданов, съсобственик в агенцията за недвижими имоти Open House, чийто клиент е бил той. „Сега българите са много. Има от чужбина, от цяла България и дори от Бургас“, добавя съдружникът му Йоргос Цаликис.

На имотния пазар се твърди, че 70 – 80% от собствениците в Перамос са българи. Много гърци са имали втори и трети ваканционен имот там. По време на кризата обаче те масово продават и много българи купуват.

„Големият бум на сделките беше тази година и българите далеч не бяха основните купувачи. Гърците от Германия изкупиха къщите в района. Купуваха и много американски и канадски гърци. И търсенето вдигна цените“, казва Христина Андонова, собственик на агенцията за недвижими имоти VIP Real Estate.

Сега търсенето в Перамос е повече от предлагането. Новото строителство е от порядъка на 2000 – 2300 евро/кв.м, а старото – в диапазона 1300 – 1800 евро/кв.м в зависимост от гледката и от други фактори. Съществено уточнение е, че гръцкият маниер е новото строителство да се продава завършено, с баните, кухните, термопомпите, а понякога и с електроуредите, както казва Богданов. Друга особеност, на която обръща внимание Христина Андонова, е, че в Гърция се продава реална жилищна площ – ако е 50 кв.м, това се обявява като квадратура и върху това се плащат данъци, дори терасата да е 100 кв. м.

Парцелите в Перамос са скъпи, но и районът е предпочитан, обясняват от Open House. Плажът Амолофи попада в топ 7 на най-добрите европейски плажове – 3 км фин пясък, плитко море, кристална вода и повече от дузина плажни барове. Храната е вкусна и на добри цени. Вторият основен поминък е лозарството. Има канализация и кадастър, минерални извори и археология, изброява достойнствата Богданов.

„През 2008 г. тук много се купуваше, банките даваха много пари на заем и квадратният метър достигаше 2000 евро. После падна до 1000 евро. Преди година-две цените се вдигнаха до нивата от 2008 г. и продължиха нагоре“, казва Христина Андонова. Тя е в Гърция от 1994 г. и през 2008 г. прави агенция. Офисът й е бил в Кавала, Неа Ираклица, а сега е на крайбрежната улица на Неа Перамос, така че има поглед върху региона.

В Неа Перамос и Неа Ираклица вече има общо четири български хотела. Български инвеститор започва петзвезден хотел до плажа Амолофи. Твърди се, че българинът, собственик на Almyra Beach Bar, вече строи и хотел в съседство с бара.

„Българското“ Офринио

Рекламите описват Паралия Офринио (плажът Офринио, известен още като Тузла) като нова и растяща туристическа и инвестиционна дестинация на Гърция. Селището е най-близкото от София на крайбрежието на Кавала, а пясъчният плаж е дълъг 17 км. Според някои експертни оценки българите – собственици на имоти в Офринио, сега са между две и четири хиляди души.

„Сградите тук никнат като гъбки и се изкупуват още на зелено. Вече има хора с втори и трети имот, който отдават под наем пак на българи. Има цели български квартали и български кооперации, а и хората, които имат интерес от закупуване на имоти, много се увеличават“, казва Николета Николова, собственик на българския магазин „Егео“ в Офринио.

Постоянните жители на Паралия Офринио са 1100 души, но през лятото стигат до 10 хиляди. От туристите 95% са българи и с всяка година стават все повече. Освен това има македонци, сърби, германци, украинци, казва тя.

Николета е родом от Оряхово, по образование е петролен инженер от Техническия университет на Кавала и от 15 години е в Гърция. Магазинът съществува от 12 години, но със съпруга й го поемат преди година от предишната собственичка – също българка. До „Егео“ има българска пицария „Фратели“, после друг български магазин. В градчето е известно за две български таверни – рибната „Атлантиди“ и „Кокорас“, която от две години не работи. Иначе в почти всяка от таверните в района работи поне по един българин.

И амбициозните инвеститори

„Българите започнаха да купуват особено активно тук от 2019 г., като ние имаме около 150 такива продажби годишно (450 за три години – бел. ред.), казва Костантина Димитрова, съсобственик на Re/Max Choice. Агенцията, която е франчайз на Re/Max Greece, има шест офиса в района на Кавала. В нея Димитрова партнира с Никос Куртидис, когото определя като лидер при недвижимите имоти в Паралия Офринио Тузла. Строително-инвестиционната Kourtidis, чийто вицепрезидент е тя, развива също така туризъм и управление на ваканционни имоти. Дъщерната компания за пропърти мениджмънт обещава на купувачите 6% гарантирана доходност върху цената на имота.

Дотук групата има продадени над 2000 жилища и отбелязва приноса си за това в рамките на две десетилетия постоянните жители в района да нараснат 10 пъти. През тази година Kourtidis строи 545 нови жилища едновременно. Върху 175 дка до морето в Паралия Офринио развива и втория по големина туристически проект в Гърция, в който ще има два луксозни хотела, вилно селище и тематичен парк.

„В града много се строи, но все малки сгради. Триетажните, които виждате, са заварено положение. Коефициентът на застрояване беше променен – от 0.8 на 0.6 и сега се правят само двуетажни с по около шест апартамента. Цените за новото строителство се движат между 1500 и 2000 евро/кв.м. Данъкът върху имотите е 2.50 евро/кв.м, а месечните разноски – около 70 евро“, обяснява Константина Димитрова. В това време в офиса на Re/Max Choice в Офринио има няколко български клиенти – две семейства и човек в пенсионна възраст, който разучава проект на сграда.

В Офринио има още няколко агенции, които продават на българи. Втората голяма например е Maria Real Estate, която е свързана с друг голям строителен предприемач в района – Fylaktos Minas.

„Българите купуват активно от пет години, но сега е пикът и на цените, и на сделките. Влагат пари от работа, от спестявания, от продажби на други имоти. Основната идея е да си ги дават под наем за доходност, като тук тя е около 6-7% годишно. Имот с цена примерно 70 хил. евро може да носи 4200 – 4900 евро бруто годишно“, казва Мариана Борикова, брокер в Maria Real Estate. Самата тя има хотелче, което отдава над 80% на българи и заетостта му през сезона е 95%.

Цената на нов имот е около 1700 евро/кв.м, а на стар – 1500 евро. Къщи на първа линия рядко излизат и една такава е 450 хил. евро. В пика на цените сме, казва тя.

Опашки от чакащи за Аспровалта

В Аспровалта новото строителство е доста по-ограничено. В офиса на агенция Siagos Андреана Атанасова обяснява, че могат да предложат основно къщи във вилната зона на селцето. Иначе вече имали списък с приятели, които чакат да излезе добра оферта в района. „За 50 хил. евро можете да намерите нещо в Офринио, но за тук ви трябват поне 70 – 80 хил. евро“, обяснява тя. На сайта на агенцията къща във вилната зона се предлага за 210 хил. евро. Тя е 120 кв.м и включва гостна, кухня, 4 спални, 2 тоалетни, 2 бани и 1 хол. В съседното Неа Врасна има оферта за 6.5 дка на стойност 200 000 евро. Вероятно е въпрос на време да си намерят инвеститори.

Източник Capital.bg

 

Сродни статии

03-дек.-2024
03-дек.-2024 Как кредитният посредник ще повиши доверието на клиента във вашата брокерска услуга?

Доверието винаги е било една от най-ценните валути. За да изградите успешни и дългосрочни взаимоотношения с клиентите, е от съществено значение да демонстрирате отношение и професионализъм, експертиза в детайлите на всеки етап от процеса на покупка на имот. Представете си Брокер на недвижими имоти, който е достатъчно подготвен или работи тясно с опитен кредитен консултант!? Тази му подготовка или пряка консултация му дава огромното предимство да знае какви са реалните възможности (бюджет) и респективно да търси и предложи на клиентите си точно онези имоти, за които може да са гарантира покупката! Всичко различно ще е огромна и неоправдана загуба на […]

Научи повече
27-ное.-2024
27-ное.-2024 Нови хоризонти в строителството и инвестициите: Пътят напред за България

За поредна година НСНИ  е партньор на Forum Real. На 10 декември 2024 г., ще се проведе единадесетото поред събитие Forum Real, посветено на бъдещето на строителния бранш, недвижимите имоти и инвестициите в България. Темата на тазгодишното събитие ще бъде – Новите хоризонти в строителството и инвестициите. Форумът на строително-инвестиционната индустрия има за цел да разшири хоризонтите пред участниците на пазара, като водещите инвеститори, предприемачи, архитекти, строители, консултанти и други експерти ще обсъждат следващия етап от развитието на недвижимите имоти и строителството. Очакват се над 500 избрани посетители, които да станат свидетели на провокиращите дебати, дефинирайки новите тенденции в бранша! […]

Научи повече
26-ное.-2024
26-ное.-2024 Нарастват жилищните кредити

Жилищните кредити в България нарастват с 26,5 на сто на годишна база до 24,124 млрд. лева към края на месец октомври тази година, сочат данните на Българската народна банка (БНБ). Това представлява увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец септември ръстът бе 25,9 на сто. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на българския пазар нараства с малко над 5 млрд. лева. За сравнение, към края на октомври миналата година жилищните заеми достигаха 19,07 млрд. лева. През октомври тази година спрямо предходния месец септември кредитите за жилище нарастват с […]

Научи повече
21-ное.-2024
21-ное.-2024 ПОЗЕМЛЕНИ ИМОТИ В СТРОИТЕЛНИ ГРАНИЦИ НА НАСЕЛЕНИ МЕСТА. КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕ БРОКЕРЪТ ПРИ РАБОТАТА С ТЕРЕНИ?

 На 19-ти ноември, при засилен интерес, Софийската структура на Национално сдружение Недвижими имоти, организира първия по рода си мастър клас с цел повишаване квалификацията на колегите в браша. Събитието се проведе в Столичната библиотека, зала „Вяра”. Обучението е част от поредицата събития „Практическа работилница” целящи подпомагане работата, както на членовете на НСНИ в гр. София, така и на всички колеги от бранша. Работилницата беше на тема „Поземлени имоти в строителни граници на населени места, както и какво трябва да знае брокерът при работа с терени”. Лектори на събитието бяха инж. Мариана Стаменова – член на КПЕ към НСНИ, инж. Александър […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: