Лъчезар Богданов, Главен икономист в Института за пазарна икономика, обяснява защо е важно да извървим докрай пътя към еврозоната.
Лъчезар Богданов, Главен икономист в Института за пазарна икономика, бе един от участниците в първия дискусионен панел по време на годишната конференция на Национално сдружение недвижими имоти (НСНИ). Дискусията бе под надслов „Нарастване на напрежението“.
Economy.bg попита г-н Богданов какво да очакваме през следващите 6 месеца, как може страната ни да се справи със ситуацията и кои според него са правилните политики в момента.
Кои са основните икономически тенденции, които ще търпят развитие в следващите 6 месеца според Вас?
Всички следим две неща. Едното е какво се случва с войната в Украйна и съответно енергийната криза в Европа. Второто нещо е процесът на повишаване на лихвите и като цяло затягане на паричната политика и как това ще прелее в реалната икономика. Като че ли консенсусните очаквания са, че всъщност и двата процеса водят до забавяне на растежа, а дори и до рецесия може би в някои от водещите икономики.
Стагфлация или рецесия? Кое е по-страшно и защо?
Засега централните банки изглеждат решени, а изглежда срещат и подкрепа, за да преборят инфлацията, което ще означава, че по-скоро ще преборят инфлацията чрез рецесия. Но това дали ще е така, трудно можем да кажем. Може при по-плахи действия да се окаже, че ще има един период, в който хем ще се борят с по-високи лихви, хем ще имаме момент на забавен растеж, хем ще продължи и инфлацията да не слиза до 2 – 3%.
Изглежда при всички положения ни очаква криза и тежка зима. Имате ли съвет как да се справим със ситуацията?
За България е важно вътрешните фактори за растежа да са на място. От една страна, в момента имаме и политическа ситуация. Трябва да имаме бюджет, и то бюджет, който е със стабилни дисциплиниращи показатели и да дадем ясен сигнал, че вървим към еврозоната, че ще спазваме бюджетна дисциплина да се отпуши планът за възстановяване. Т.е. всички вътрешни фактори, които могат да подкрепят растежа вътре в страната, са някакъв механизъм да намалим външните шокове.
Какви икономически и фискални политики са най-подходящи за България в момента?
Според мен винаги са били подходящи, не само в този момент, политика на едни дисциплинирани публични финанси, което означава в добрите времена – излишъци, в лошите времена е допустим дефицит, но само до преодоляване на кризата, а и същевременно като цяло по-ниски данъци, и то по-ниски данъци именно за труда и инвестициите, тоест там, където се създава стойността. Така че това са общите рамки, които гледаме. В нашата конкретна ситуация, още веднъж да кажа, ние имаме много явен и ясен приоритет присъединяване към еврозоната. Тоест ние сме започнали този път и трябва да го извървим. Иначе даваме изключително опасен сигнал. Ако си по средата или даже на финала и се откажеш и дадеш заден ход, това дава по-скоро повод за съмнение и притеснение какво се случва в една такава държава и защо би направила такава рискова крачка.
Източник Economy.bg
Както вече стана ясно, рестрикциите на БНБ се очаква да доведат до спад в темпа на кредитиране. Според Георги Канайков, Директор консултантска мрежа в Кредитланд, това ще е с около 10-15% за последното тримесечие на 2024 г., както и през 2025 г. Жилищното кредитиране у нас продължава да расте, при това с особено високи темпове. Новоотпуснатите кредити постоянно нарастват, като ниските лихви и растящите доходи поддържат този ръст. Достъпът до финансиране е сравнително лесен и все повече българи успяват да се възползват. На фона на всичко това, считано от 01.10.2024 г., БНБ въведе нови изисквания към търговските банки. Какви бяха те […]
Научи повечеПод звуците на латиноритми, шумни наздравици и много веселие, гостите на партито “Коледни сделки в празничен синхрон” отпразнуваха предстоящите коледни и новогодишни празници. Домакини на събитието бяха Регионалната структура на НСНИ град София и Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ), които се бяха погрижили подобаващо за доброто настроение на всички присъстващи. Събитието бе повод и създаде възможности за нови запознанства и бизнес контакти сред представителите на двата бранша. В поздравителното си слово г-н Александър Бочев, председател на Национално сдружение Недвижими имоти приветства всички гости и отправи благопожелания за предстоящата 2025 година. Чрез мероприятието бе осъществена и благотворителна кампания в […]
Научи повече– Как присъединяване към еврозоната и въвеждането на еврото ще се отрази на банките? Приемането на еврото в България може да бъде разгледано през поне 2 различни призми – от една страна са потребителите, за които реално почти нищо не се променя, просто от една валута минават към друга, при ясно фиксиран курс от 1.95583, като, разбира се, ще има съпътстващи процеси, които по един или друг начин ще влияят на този преход, с последващите от тях ефекти, но като цяло за хората няма да има нищо драматично – всички цени и наличности по сметки ще се конвертират автоматично в […]
Научи повечеДоверието винаги е било една от най-ценните валути. За да изградите успешни и дългосрочни взаимоотношения с клиентите, е от съществено значение да демонстрирате отношение и професионализъм, експертиза в детайлите на всеки етап от процеса на покупка на имот. Представете си Брокер на недвижими имоти, който е достатъчно подготвен или работи тясно с опитен кредитен консултант!? Тази му подготовка или пряка консултация му дава огромното предимство да знае какви са реалните възможности (бюджет) и респективно да търси и предложи на клиентите си точно онези имоти, за които може да са гарантира покупката! Всичко различно ще е огромна и неоправдана загуба на […]
Научи повече