Имотният сектор в Европа е изправен пред „въглероден балон“

Имотни групи в Европа рискуват голямо понижаване на стойността на активите си, ако не предприемат спешни мерки за намаляване на въглеродните емисии от сградите, които притежават, предупреждава научен институт, цитиран от Financial Times.

Собственици на имоти на Стария континент, инвеститори и оценители не вземат предвид разходите за преход към нетна нула, а това води да повсеместно надценяване на офиси, магазини и жилищни имоти, пише Urban Land Institute и определя ситуацията като „въглероден балон“.

Промяна в регулациите или икономическо сътресение може бързо да извади наяве неправилно определената цена на по-стари, не толкова зелени сгради и да доведе до „бърз спад на стойностите“, пише ULI.

Старите сгради и новото строителство са отговорни за около две пети от свързаните с енергията въглеродни емисии, сочат данни на Световния съвет за зелени сгради.

Има стъпки към декарбонизиране на недвижимите имоти, но те до голяма степен са движени от собственици на имоти с големи финансови възможности, които подобряват енергийната ефективност на наличностите си, за да привличат наематели, склонни да плащат бонус.

Големите инвеститори и собственици на имоти си поставят собствени цели за достигане до нетна нула в идните две десетилетия, но мнозинството имоти са относително незасегнати.

Усилията за декарбонизиране ще се сблъскат и с повишаването на лихвите и ускоряването на инфлацията, които забавят продажбите на офиси и изяждат сумите, които собствениците на имоти в Европа могат или искат да инвестират в привеждането на сградите към стандарта.

ULI публикува методология за оценка на разходите за декарбонизиране и на рисковете за собствениците на имоти и инвеститорите.

Групата се надява това да помогне за определянето на цена на прехода към нетна нула и за насърчаване на собствениците на имоти и на публичните органи да инвестират в преустройството на съществуващи сгради, за да предотвратят по-голям удар за стойностите в бъдеще.

Институтът съобщи, че настоящият дефектен подход към декарбонизацията в имотната индустрия „може да предизвика поляризиране на инвестиционните пазари и повишен риск от блокирани активи в части от градовете ни, които изискват повече, а не по-малко инвестиции“.

„Смятаме, че с въвеждането на указанията можем да предотвратим реално сътресение. Ако се създадат регулации, ще има сътресение, защото голяма част от пазара трябва да се приспособи за много кратко време“, коментира Лизет ван Дурн, главен изпълнителен директор на ULI за Европа. „Ако не предприемем действия за оценките на имотите, значителният принос на индустрията ни към климатичните промени ще продължи“, допълва тя.

Източник Investor.bg

Сродни статии

11-дек.-2024
11-дек.-2024 Новите рестрикции на БНБ – влияние върху жилищното кредитиране и прогнози за 2025 г.

Както вече стана ясно, рестрикциите на БНБ се очаква да доведат до спад в темпа на кредитиране. Според Георги Канайков, Директор консултантска мрежа в Кредитланд, това ще е с около 10-15% за последното тримесечие на 2024 г., както и през 2025 г. Жилищното кредитиране у нас продължава да расте, при това с особено високи темпове.  Новоотпуснатите кредити постоянно нарастват, като ниските лихви и растящите доходи поддържат този ръст. Достъпът до финансиране е сравнително лесен и все повече българи успяват да се възползват. На фона на всичко това, считано от 01.10.2024 г., БНБ въведе нови изисквания към търговските банки. Какви бяха те […]

Научи повече
06-дек.-2024
06-дек.-2024 НСНИ и АКПБ празнуваха заедно в предколедно настроение

Под звуците на латиноритми, шумни наздравици и много веселие, гостите на партито “Коледни сделки в празничен синхрон” отпразнуваха предстоящите коледни и новогодишни празници. Домакини на събитието бяха Регионалната структура на НСНИ град София и Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ), които се бяха погрижили подобаващо за доброто настроение на всички присъстващи. Събитието бе повод и създаде възможности за нови запознанства и бизнес контакти сред представителите на двата бранша. В поздравителното си слово г-н Александър Бочев, председател на Национално сдружение Недвижими имоти приветства всички гости и отправи благопожелания за предстоящата 2025 година. Чрез мероприятието бе осъществена и благотворителна кампания в […]

Научи повече
05-дек.-2024
05-дек.-2024 В очакване на еврото. Какво ще се промени?

 – Как присъединяване към еврозоната и въвеждането на еврото ще се отрази на банките?  Приемането на еврото в България може да бъде разгледано през поне 2 различни призми – от една страна са потребителите, за които реално почти нищо не се променя, просто от една валута минават към друга, при ясно фиксиран курс от 1.95583, като, разбира се, ще има съпътстващи процеси, които по един или друг начин ще влияят на този преход, с последващите от тях ефекти, но като цяло за хората няма да има нищо драматично – всички цени и наличности по сметки ще се конвертират автоматично в […]

Научи повече
03-дек.-2024
03-дек.-2024 Как кредитният посредник ще повиши доверието на клиента във вашата брокерска услуга?

Доверието винаги е било една от най-ценните валути. За да изградите успешни и дългосрочни взаимоотношения с клиентите, е от съществено значение да демонстрирате отношение и професионализъм, експертиза в детайлите на всеки етап от процеса на покупка на имот. Представете си Брокер на недвижими имоти, който е достатъчно подготвен или работи тясно с опитен кредитен консултант!? Тази му подготовка или пряка консултация му дава огромното предимство да знае какви са реалните възможности (бюджет) и респективно да търси и предложи на клиентите си точно онези имоти, за които може да са гарантира покупката! Всичко различно ще е огромна и неоправдана загуба на […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: