Общата възвръщаемост от недвижими имоти в Европа е намаляла драстично през третото тримесечие на 2022 г., най-отчетливо във Великобритания, сочи индексът на евроейската Асоциация на инвеститорите в нелистнати недвижими имоти INREV, цитиран от онлайн изданието ipe.com.
Общата възвръщаемост за периода от юли до септември е намаляла до -1,6% спрямо 2,61% в предишния тримесечен период, а нарастването на капитала се е забавило с 429 базисни пункта до -2,34%.
Асоциацията отдава рязката корекция на продължаващата енергийна криза, породена от нашествието на Русия в Украйна, рекордно високата инфлация и бързия ръст на лихвите на европейските пазари.
INREV съобщи, че макар корекцията да е факт на почти всички пазари, мащабът на спада е най-голям във Великобритания, където представянето през третото тримесечие на ниво активи е достигнало дъно от -4,79%. Спадът е бил по-умерен на други основни европейски пазари, включително Франция (-1.39%), Германия (-1.38%) и скандинавските страни (-1.3%).
За повечето пазари тримесечните спадове в представянето са в диапазона между 280 и 410 базисни пункта, но те са били значително по-високи за Великобритания с -844 базисни пункта.
INREV отбелязва, че това отразява бързите и по-резки корекции на паричната политика във Великобритания, която отчете най-големите ръстове на лихвите от над три десетилетия наред с „по-отчетливия имотен цикъл, създаден от честите оценки във Великобритания“.
Секторът на индустриалните и логистични имоти, който преживя силно представяне в последните години, отчита рязка корекция със спад на общата възвръщаемост от 4,21% през второто тримесечие на -4,06% през третото.
INREV коментира, че това не е изненада „предвид многото години на последователно силно представяне, рязко свиване на доходността и относително високи очаквания за ръст на наемите в повечето региони“.
Спадът е най-силно изразен във Великобритания, където възвръщаемостта от индустриални и логистични имоти през третото тримесечие е достигнала дъно от -6,8%, по-слабо представяне с 288 базисни пункта спрямо офисите, които са следващият най-слабо представящ се сектор. В Германия разликата в представянето на индустриалните и логистични имоти и офисите е още по-силно изразена – 381 базисни пункта.
Но INREV отбелязва, че фундаментите на сектора на индустриални и логистични имоти, подкрепен от силната електронна търговия, трябва да запазят относително стабилни и високи нивата на заетост.
Жилищният сектор се представя най-силно, като възвръщаемостта през третото тримесечие е останала на положителна територия на трите най-големи основни пазара – 0,73% във Великобритания, 0,59% във Франция и 0,37% в Германия.
В изследване на INREV за нагласите 83% от анкетираните са посочили, че оценката им за инвестиционния риск е нараснала за четвърто последователно тримесечие. Освен това очакванията за представянето в краткосрочен план на недвижимите имоти в Европа са все по-снижени, като 82 на сто от инвеститорите и инвестиционните мениджъри очакват ново забавяне на представянето.
В резултат на влошаването на представянето на инвестициите и нарастващия риск почти половината (46%) от анкетираните в последното допитване на INREV са заявили, че не са уверени в увеличаването на присъствието си в сектора на недвижимите имоти.
INREV отбелязва, че макар имотите да изглеждат непривлекателно оценени спрямо други класове активи в краткосрочен план, корекцията на цените на активите вече е започнала да кристализира, особено във Великобритания, полагайки основите за съживяване на търсенето от инвеститорите по-късно през 2023 г.
Източник Investor.bg
На 26 април в Международен конгресен център – Бургас ще се проведе събитието за инвестиции, лични финанси, недвижими имоти и кредитиране – EXPO MOITEPARI. НСНИ е традиционен партньор на събитието. След силния интерес през последните години, EXPO-то се завръща край морето с изцяло обновена програма, насочена към инвестиции, недвижими имоти и ефективно управление на личните финанси. Събитието ще събере на едно място водещи експерти от финансовия сектор, които ще представят практически съвети и актуални възможности за спестяване и инвестиране през 2025 г. Посетителите ще имат възможност да присъстват на практически работилници, панелни дискусии и специални сесии, насочени към всеки, който […]
Научи повечеИзповяданите сделки с имоти в София и Бургас през първото тримесечие на тази година са на най-високото си ниво за периода поне от 20 години насам, докогато са налични данни на сайта на Агенцията по вписванията. В София те преминават прага от 8000 сделки за първото тримесечие едва за втори път от 2005 г. насам. За първи път това се случи през 2008 г., която беше последвана от срив на имотния пазар. Миналата година сделките с имоти в големите градове в страната, както и в морските и планинските курорти преобладаващо нарастваха след около година и половина на спад, докато на […]
Научи повечеНа 11 и 12 април 2025 г. в Paradise center (SEC – етаж 3) ще се проведе пролетното издание на изложението за жилищни имоти. Входът е свободен, а посетителите ще имат възможност за директен контакт с представители на най-новите и качествени жилищни проекти на пазара. Участие ще вземат над 40 водещи компании от сектора, които ще представят над 120 актуални жилищни проекта. Residential Expo Пролет ’25 се организира от „Градът Медиа Груп“ – водещата медийна група в сферата на недвижимите имоти. Входът е свободен и всички заинтересовани ще получат възможността да бъдат част от събитието. Посетителите ще имат на разположение […]
Научи повечеПрез четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18,3 на сто в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година. Цените на жилищата в България са се увеличили с 2,7 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие (трето тримесечие на 2024 година), съобщава Националният статистически институт (НСИ). Най-голямо увеличение е регистрирано в Русе – 8 на сто, следван от градовете Пловдив (5,9 на сто), Варна (5,1 на сто) и Стара Загора (4,5 на сто). Пазарът на недвижими имоти в България продължава своя възходящ тренд и през 2025 г., отчитат платформите […]
Научи повече