Имотите ни най-евтини и има много собственици

Седем държави са пред нас по дял на хората със свой дом

Средният наем у нас е 310 евро, а в Унгария е 453 евро

1264 евро/кв. м в Румъния

България е страната от ЕС с най-ниска средна цена на квадратен метър жилищна площ и най-ниски наеми. Средната цена на квадратен метър у нас е 932 евро, а наемите са средно 310 евро, показва изследване на Compare the Market Australia. На второ място е Румъния със средна цена на квадратен метър от около 1264 евро, а на месечния наем – 349 евро.

България е на седмо място в ЕС по най-висок дял на хората, които живеят в собствени жилища, показва още изследването. Румъния е на първо място по този показател с 96,1%. Това е с над 45% повече отколкото са собствениците в Германия. Словакия е на второ място с дял от 92,3% на хората, които живеят в собствени жилища. Преди България са и Хърватия, Унгария, Литва и Полша. У нас 84,3% от хората живеят в собствени домове.

В Словакия средната цена на квадратен метър достига 2045 евро, а месечният наем – 550 евро. Жилищната собственост в страната е около 50% през 80-те години на миналия век, но след това се увеличава главоломно с процъфтяването на имотния пазар след падането на комунизма.

Хърватия и Унгария поделят третото място в проучването, като там 91,3% от населението живее в собствени жилища. Имотите в Унгария струват средно около 2250 евро на кв. метър, а месечният наем достига близо 453 евро. Имотите в Хърватия струват средно около 1649 евро на квадрат, а месечният наем е приблизително 414 евро.

Германия е страната с най-нисък процент на жилищна собственост. Там малко над половината от хората са собственици на жилищата си – 50,4%. За разлика от страните с най-висок процент на жилищната собственост, в Германия има високи такси за прехвърляне при покупки на имоти и няма данъчни отстъпки за лихвите по ипотечен кредит, което затруднява купувачите.

Австрия е на второ място по най-нисък дял на собствениците на жилище с едва 55,3%. Подобно на Германия в страната има силна култура за наемане вместо за купуване. Наемите в Австрия са и сравнително достъпни благодарение на големия брой социални жилища.

На трето място е Дания, където жилищната собственост достига 59,3%. Скандинавската страна има високи цени на имотите със средно 4900 евро на квадрат, което обяснява защо толкова малко хора в страната могат да купят собствен дом.

“Има връзка между цените на имотите, наемите и жилищната собственост. Като цяло страни с високи наеми имат по-ниска жилищна собственост, което може би означава, че в тези страни потенциалните купувачи на жилище се затрудняват да спестят за първоначална вноска, за да излязат от цикъла на наемите”, казва Хана Нортън, говорител на Compare the Market.

“Като цяло в страните с най-висока жилищна собственост, като Румъния, цените на имотите са много по-ниски на квадратен метър. А в страните с най-ниска жилищна собственост, като Германия, цените на имотите са много по-високи”, допълва тя. Фактът, че наемите са високи в страни, където жилищната собственост е ниска, показва, че излизането от цикъла на наемите може да е трудно, тъй като средните наеми на тези места поглъщат голям дял от бюджета на хората.

В страните с най-скъпи имоти в Европа хората е по-малко вероятно да притежават собствен дом. Люксембург, Франция, Германия и Австрия са сред най-скъпите страни за притежаване на жилища и също така имат най-нисък процент хора, живеещи в собствен имот. Норвегия е изключение от правилото.

Има различни варианти за плащане

Продават предимно завършени апартаменти

Купувачите знаят какво искат

Редица строителни предприемачи предпочитат да продават готови апартаменти, а не “на зелено”, казаха брокери.

Основната причината за това е поскъпването на строителните материали. Освен това е много по-изгодно да продадат жилище с Акт 15, защото то е на по-висока цена от тази на апартамент в строеж. Някoи инвecтитopи в мoмeнтa пpeдлaгaт двa вapиaнтa зa пpoдaжбa нa жилищa – нa пo-виcoкa цeнa, нo c пo-ниcкa пъpвoнaчaлнa внocкa, или нa пo-ниcкa цeнa, нo c пo-виcoкa пъpвoнaчaлнa внocкa oт oкoлo 50%.

Купувачите са много добре ориентирани на пазара и знаят точно какво искат. Част от тях търсят дом за семейството си, а други искат да инвестират парите си като защита от високата инфлация. Купувачите се осведомяват от интернет за наличните оферти на пазара и правят огледи само на жилища, които вече са привлекли вниманието им. Така бързо се стига до сделка. Според брокери цените на имотите ще продължат да нарастват, но точно с колко ще бъде покачването през настоящата и следващата година е трудно да се прогнозира.

Сродни статии

23-ян.-2025
23-ян.-2025 ДА на ПРОФЕСИОНАЛИЗМА и ЕТИКАТА в бранша НЕДВИЖИМИ ИМОТИ!

ДА на ПРОФЕСИОНАЛИЗМА и ЕТИКАТА в бранша НЕДВИЖИМИ ИМОТИ! НЕ на ЖЕЛАНИЕТО ЗА СЪЗДАВАНЕ НА КАРТЕЛ СРЕЩУ МАЛКИТЕ и СРЕДНИ ФИРМИ! НЕ на ЗАЩИТАТА НА ЛОШИТЕ ПРАКТИКИ В БРАНША! Ние, членовете на Национално сдружение Недвижими имоти, Искаме посредническата дейност при сделки с недвижими имоти да се регламентира със закон в интерес и защита на потребителите и на професионалните брокери и агенти, извършващи посреднически услуги при сделки с недвижими имоти. Вече за всички в бранша е ясно, че срещу този подход яростно се съпротивлява група лица, зад които прозират силните интереси на лица и фирми, желаещи да утвърдят дългосрочен монопол на пазара. Тези лица и […]

Научи повече
22-ян.-2025
22-ян.-2025 Обучение SEO Marketing Masterclas

За поредна година НСНИ  е инстуционален партньор на организаторите на SEO Marketing Masterclass. Обучението ще се проведе на  12.02.2025 г. и е предназначено за малка група хора и дава възможност за индивидуална работа с всеки от курсистите. Оптимизацията за търсачки, или SEO, се разви скоростно през последните 18 месеца с появата на генеративния изкуствен интелект и все по-честото използване на социалните платформи като търсачки. Технологията не отменя необходимостта от възприемане на надеждна и актуална SEO стратегия, с която да привличате органичен трафик към сайта при търсене. Изкуственият интелект (AI) също е гореща тенденция, като променя напълно ефективността и прецизността на […]

Научи повече
21-ян.-2025
21-ян.-2025 Ще се вдигнат ли цените на имотите заради готвени промени в Закона за ДДС?

Интервю на председателя на НСНИ Александър Бочев в предаването „Гласът на столицата“ по БНР. 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Александър Бочев обясни, че и в момента Законът за ДДС задължава физически лица, при определени условия, да се регистрират по ДДС. „Тук водещото е дали сте задължено лице, а не дали сте юридическо или физическо […]

Научи повече
13-ян.-2025
13-ян.-2025 Тенденциите на пазара на имоти през 2025 и промените в етичния кодекс на НСНИ, свързани с обявите за частни лица

Национално сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ) организира през ноември 2024 г. Десетата национална конференция Inspire to Higher 2024 по случай празника на професионалните брокери в България. Събитието се проведе в Пловдив под надслов „Бъдещето на имотите. Очаквайте неочакваното!“. Основни теми на форума бяха тенденциите на жилищния пазар в страната и факторите, които оказват влияние върху развитието му – макроикономически показатели, банкови политики, мерки на БНБ за намаляване на риска в системата. По този повод Александър Бочев, председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“, гостува в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов. За тенденциите на пазара на имоти през 2025 и важните промени […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: