Добромир Ганев: През 2023 не се очаква криза на жилищния имотен пазар в България

Имотният пазар в България през 2023 година ще бъде добър. Ще има известно отстъпление, продиктувано от основната причина, свързана с покачването на лихвите. Но не е сигурно дали това няма да бъде компенсирано от хора със спестявания, които, мотивирани от евентуалното ни влизане в еврозоната, да окажат обратно влияние. Това каза Добромир Ганев, председател на Национално сдружение Недвижими имоти, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

„Криза явно няма, макроикономистите през последната седмица коментират масово, че данните не показват никакво отстъпление на българската икономика. Напротив, има ръстове, няма спадове. Ако продължат и доходите на българите в големите градове да растат, вероятно наистина ще бъдем свидетели на добра година на пазара, основно, на жилищни имоти“. 

През третото и четвъртото тримесечие на 2022 година видяхме спад на пазара на недвижими имоти в България, но не е сигурно дали сега няма да има ръст, коментира гостът. „Едва ли ще има ръст през първото тримесечие, но очакваното сериозно намаление на обема сделки, ние не го усещаме. Да, ще намалеят сделките с кредити, което ще се отрази на общия обем, но не секва интересът. Това, което коментираме с макроикономисти, е, че кризата, специално в този сектор няма да бъде толкова дълбока и дълга. Даже не е сигурно дали има и криза“.

Говорим за обем от сделки. Такава официална информация имаме за цялата 2022 година. Когато говорим за цени, говорим за индекс на цените на жилищата. Нямаме стойностни параметри. Там също за третото тримесечие ръстът, както показва националната статистика, е много висок – над 15%, уточни събеседникът.

Според анализите на макроикономистите, които действат като консултанти на Националното сдружение Недвижми Имоти, това, което би могло да повлияе на имотния пазар е покачването на лихвите, а то в България се случва много плавно, подчерта Ганев. „Преди месец бяха огласени данни, че България е третата по най-ниски лихви по ипотечни кредити страна в Европа“.

„Данните от преди няколко дни показват, че ръстът на доходите продължава да върви нагоре, като е около 16%. Така че има фактори, които влияят позитивно на този сектор. Има и фактори, като покачването на лихвите, които със сигурност ще го охлаждат. Инфлацията му действа позитивно и повдигащо. Хората бързат да запазят спестяванията. Войната действа по същия начин. Миналата година имаме само два процента по-малко сделки от най-силната година за 13-24 годишен период, а именно – 2021 година. Видяха се и спадове през последните две тримесечия в София, Бургас и Пловдив, като само Варна има ръст 3-4% миналата година“.

Трябва да се има предвид, уточни събеседникът, че активен пазар, когато говорим за жилища, има в няколко големи града плюс Несебър. „Несебър е четвъртата по големина община в България по обем сделки, като даже измести Бургас с реализирани 10 000 сделки“.

Вижте целия коментар във видеото ТУК: https://bit.ly/3xD08M2

Сродни статии

07-мар.-2025
07-мар.-2025 Лидерите в жилищния сектор се събират на Residential Forum 2025

За поредна година НСНИ  е институционален партньор на Residential Forum и представители на агенции, членове на Сдружението са включени в програмата. Водещата платформа ще разгледа новите възможности за развитие на градската среда и жилищния пазар. Най-изявени лидери в жилищния и инвестицинния сектор ще откроят тенденциите за развитие на градската среда и жилищния пазар в рамките на Residential Forum 2025. Събитието събира на едно място ключови фигури в сектора и ще се проведе на 11 март 2025 г. в Sofia Event Center. Целта на тазгодишното издание е да очертае бъдещите концепции за развитие на жилищния пазар. Форумът, организиран от Градът Медиа […]

Научи повече
28-фев.-2025
28-фев.-2025 Брокери: Регулацията на бранша трябва да обединява, а не да разделя допълнително

Професионалистите в сектора са разделени основно по въпроса кой трябва да регулира и да администрира брокерската дейност. Брокерският бранш е узрял за регулирането на дейността му и е съгласен, че са нужни ясни правила за работа, вписани в закон, за да се изчисти имиджът му. Но регулацията трябва да обединява бранша, а не да го разделя допълнително, считат участниците в дискусия за регулацията на посредничеството при сделките с недвижими имоти в рамките на събитието Real Estate Business Forum, организирано от портала  Imoti.net, част от Investor Media Group. За регулация на бранша се говори от 1995 г., а през 2013 г. е […]

Научи повече
28-фев.-2025
28-фев.-2025 Пазарът на масовите наеми тотално излезе извън контрол

Фалшивите обяви и нелоялните практики станаха причина големите агенции да се оттеглят от него, казва председателят на Национално сдружение „Недвижими имоти“.   По-слабото търсене е причина цените на наемите в София да изостават от покупко-продажните, изисквайки около 30 години за откупуване на имот сега при 16-17 преди години. Липсата на законодателство и начини за ограничаване на фалшиви и подвеждащи обяви е основна причина за аномалиите на наемния пазар, казва той. Въвеждането на минимални образователни изисквания и професионална отговорност за брокерите на недвижими имоти ще повиши професионализма в бранша и ще подобри качеството на услугите за потребителите, смятат в НСНИ.  Защо […]

Научи повече
25-фев.-2025
25-фев.-2025 Ред в системата

Сега дейставащата регулация е крайно недостатъчна поради това, че на първо място не дефинира отговорности при посредниците на сделките с недвижими имоти. Законопроектът на НСНИ решава доста въпроси. Александър Бочев, председател на НСНИ гост в предаването „Добро утро Европа“ по Euronews TV. Гледайте цялото интервю ТУК   

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: