Дистанционната работа ще направи по-евтини с 800 млрд. долара офисите в големите градова

Работата от разстояние може да изтрие 800 млрд. долара от стойността на офис сградите в големите градове в света – знак за потенциалните загуби, пред които са изправени собствениците на имоти заради промените в тенденциите при заетостта след пандемията, предава Bloomberg.

Стремежът от времето на COVID-19 към хибридна работа намалява необходимостта от офис площи, а свободните площи растат, отбелязва институтът McKinsey в доклад, очертаващ последиците върху цените до 2030 г. в девет града в света.

Прогнозата за загубена стойност за 800 млрд. долара съставлява спад с 26% спрямо нивата през 2019 г., но ударът може да се задълбочи до 42%, счита консултантската компания.

„Последиците за цените може да са по-големи, ако се прибавят и растящите лихви“, отбелязва McKinsey. Загубите „може да нараснат, ако изпитващи затруднения финансови институции решат по-бързо да намалят цената на имотите, които финансират или притежават“, допълва компанията.

Моделът на McKinsey показва как собственици на имоти и кредитори се борят с промените след пандемията в местата, където хората работят. Промяната засяга и стойността на търговските и жилищните площи, тъй като новите навици влияят и на избора им къде да пазаруват и да живеят.

При умерен сценарий търсенето на офис площи ще бъде с 13% по-малко до края на десетилетието, счита McKinsey. Посещаемостта остава с 30% по-ниска от нивата преди пандемията, а само 37% от хората са в офиса всеки ден.

По-ниската посещаемост тласка надолу офертните наеми в реални изражения. Американските градове обичайно отчитат по-големи спадове, като Сан Франциско и Ню Йорк регистрират понижения от съответно 28% и 18%, а европейски центрове като Париж, Лондон и Мюнхен са по-устойчиви.

Очаква се тенденцията да се запази, тъй като повече работодатели намаляват площите, за да ограничат разходите с изтичането на дългосрочни договори за наем.

„Някои наематели избират да не чакат датите си за подновяване и вместо това купуват излизането си от дългосрочни контракти“, отбелязва McKinsey.

„Строителните компании могат да се приспособят към намаляващото търсене на офиси и търговски площи чрез изграждането на хибридни сгради, чийто дизайн и инфраструктура може да се променят, за да обслужват различни употреби“, допълва консултантската компания.

Този дизайн „ще защити собственици от промени в предпочитанията, които сега са невъзможни за прогнозиране“, гласи докладът. Освен това „тъй като сега наемателите ще влизат и излизат по-често от сградите, може да повишат стойността си, ако станат по-адаптивни“, пишат още авторите му.

Източник: investor.bg

Сродни статии

13-ян.-2025
13-ян.-2025 Тенденциите на пазара на имоти през 2025 и промените в етичния кодекс на НСНИ, свързани с обявите за частни лица

Национално сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ) организира през ноември 2024 г. Десетата национална конференция Inspire to Higher 2024 по случай празника на професионалните брокери в България. Събитието се проведе в Пловдив под надслов „Бъдещето на имотите. Очаквайте неочакваното!“. Основни теми на форума бяха тенденциите на жилищния пазар в страната и факторите, които оказват влияние върху развитието му – макроикономически показатели, банкови политики, мерки на БНБ за намаляване на риска в системата. По този повод Александър Бочев, председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“, гостува в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов. За тенденциите на пазара на имоти през 2025 и важните промени […]

Научи повече
10-ян.-2025
10-ян.-2025 За месеците юли-септември 2024 г. България има най-голямото в ЕС увеличение на цените на жилищата

През третото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в ЕС са се повишили с 3,8%, докато наемите са се вдигнали с 3,2% в сравнение със същия период на 2023 г. Спрямо второто тримесечие на 2024 г. цените на жилищата се повишават с 1,4%, а наемите – с 0,9%, съобщи днес Евростат. От данните се вижда, че цените на жилищата в България са с най-голямо увеличение от всички страни през третото тримесечие на 2024 г. (+16,5%), а през предходните две на с.г. страната ни по този показател е подгласник само на Полша.  През отчетното трето тримесечие обаче Полша изостава (+14,4%). […]

Научи повече
09-ян.-2025
09-ян.-2025 Модулните обучения за “ПРОФЕСИЯ БРОКЕР НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ” към НСНИ са без аналог

Търсите професия, с която да се реализирате успешно и да развиете свой печеливш бизнес? Към Национално сдружение Недвижими имоти от 2009 година насам функционира нашият лицензиран Център за професионално обучение. Академията провежда целогодишно професионални обучения, структурирани в отделни модули, насочени към начинаещи и вече опитни брокери на недвижими имоти. При нас можете да придобиете нови и полезни знания от най-добрите експерти в бранша или да надградите опита и личната си експертиза. Нашата цел е да постигаме качествено професионално обучение, което да спомага за задоволяване на потребностите и интересите на отделната личност и на работодателите. Нашите курсисти се подготвят в умения за пълноценно обслужване […]

Научи повече
07-ян.-2025
07-ян.-2025 Кои са седемте най-добри града в Европа за инвестиция в имот през 2025 г.?

Какво превръща един град в изключителна дестинация за инвеститорите в недвижими имоти? Дали привлекателността на калдъръмените улици, шумотевицата от оживения пазар или обещанието за стабилна финансова възвръщаемост? През 2025 г. отговорът е ясен – находчивите инвеститори се насочват към градове, чиято съвършена, като от пощенска картичка, красота се среща със студената, твърда рентабилност – доходността от наем е водещият показател. Доходността от наем, просто казано, е годишният доход от наем като процент от цената, на която е закупен имотът. Това е златното правило за скоростта, с която започва да се отплаща инвестицията. На пазар, на който всеки пункт е от значение, […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: