Продажбите на жилища в туристическите курорти на Италия са се увеличили с 41% през 2021 г. в сравнение с 2020 г. Цените също се покачват, като Мадона ди Кампильо е начело в списъка на най-скъпите места, сочат данните от проучване проведено от Националната обсерватория на туристическите имоти Fimaa-Confcommercio.
Обсерваторията проследява тенденциите на пазара на недвижими имоти в групата туристически курорти, като анализира данните за продажбите и наемите на 141 крайбрежни и 76 планински и езерни места.
Сделките с недвижими имоти в италианските туристически курорти са нараснали с 41,1% през 2021 г. в сравнение с 2020 г. Ръстът засяга всички видове наблюдавани туристически курорти, особено морските (+43%), както и планинските (+35%) и езерните (+29,6%). Причините за този ръст са както сваляне на част от ограниченията, въведени заради пандемиятаот коронавируса, така и увеличаването на туристическия поток. Друг съществен фактор е необходимостта да се отговори на търсенето на жилище след период на изолация.
Цените на този тип недвижим имот отчита ръст от 3,2% на годишна база. Планинските и крайбрежните ваканционни къщи показват най-висок растеж със средни колебания от +3,7% до +5%, докато крайбрежните къщи показват по-слаби средни колебания, които остават в диапазона от +2,2% до +2,8%.
По отношение на анализираните туристически дестинации, средната цена на къща в Италия е от порядъка на 2550 EUR/кв.м.
Най-скъпите туристически локации по цена на жилище (EUR/кв.м)
Мадона ди Кампилио | 15 000 |
Форте дей Марми | 14 000 |
Капри | 14 000 |
Кортина д’Ампецо | 13 500 |
Санта Маргерита Лигуре | 13 000 |
При наемите също се регистрира повишение, което възлиза на 4.8% през това лято спрямо миналото. Средната стойност е обобщение на заявените наеми през юни, юли и август в избрани наблюдавани туристически курорти. В този пазарен сегмент има доста забележими разлики между езерни и морски/планински райони.
Според експертите в бранша, тази година пазарът на жилища в туристическите курорти се подхранва основно от покупки за директно ползване (64%), като останалата част идва от инвестиционни цели (18%) или решения, които включват комбинация от двете по-горе причини (18%).
Що се отнася до разпределението на намеренията за покупка между италианци и чужденци, търсенето на ваканционни жилища все още се поддържа основно от местния компонент, чиято тежест достига 81%, докато останалите 19% са прерогатив на чужденците, които обаче се е увеличил в сравнение с предишни проучвания.
Що се отнася до наемния сегмент, търсенето на чуждестранния компонент е малко по-високо – 23%, вероятно поради ръста на международните туристически потоци, докато делът на местния компонент е 77%.
Изрочник Fakti.bg
Само в девет държави от Европейския съюз са се увеличили разрешителните за строеж през 2022 г. в сравнение с 2021 г. Сред тях е и България, става ясно от данни на Евростат. Отчетеното увеличение в България е с 12%, което е и едно от най-големите. Останалите страни, в които европейската статистика отчита ръст в разрешителните за строеж (по отношение на полезната застроена площ) са Малта (+29%), Испания (+28%), Хърватия (+21%), Словения (+17%) ), Италия (+8%), Унгария (+7%), Португалия (+3%) и Франция (+2%). Като цяло през изминалата 2022 г. разрешителните за строеж са намалели с почти 5% в ЕС до 386.7 […]
Научи повечеНационално сдужение Недвижими имоти изпрати Поздравителен адрес до проф. д-р Евгени Станимиров по случай преизбирането му за ректор на Икономически университет – Варна, дългогодишен асоцииран академичен член на Сдружението. НСНИ високо оценява партньорството с едно от най-авторитетните учебни заведения в страната, чиито образователни програми са сред най-иновативните в сферата на икономиката. ПОЗДРАВИТЕЛЕН АДРЕС
Научи повечеСпоред данни на националната статистика Започна изграждането на 6597 апартаменти и къщи в страната Правят 1272 кооперации и еднофамилни сгради Строителството на нови жилища се увеличава в редица области на страната. Това се дължи на нарастващото търсене на апартаменти и къщи в много големи и по-малки населени места. А строителните предприемачи с изгражданите от тях сгради се опитват да удовлетворят желанията на клиентите. През първото тримесечие на годината в област Варна е започнало строителството на 934 апартаменти и еднофамилни къщи, което е ръст с близо 24% на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. За същия период на миналата […]
Научи повечеПрез първите три месеца на годината са въведени в експлоатация 1289 жилищни сгради с 4427 жилища в тях. Това показват предварителните данни на Националния статистически институт. Спрямо първото тримесечие на 2022 г. сградите са с 18 повече, или с 1.4%, а жилищата в тях намаляват със 153, или с 3.3%. По данни на агенциите за недвижими имоти въпреки непрекъснатия ръст в цените на жилищата търсенето на такива в новопостроени или строящи се сгради продължава да надхвърля предлагането. Очаквано най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в най-големия град. По области с разрешение за обитаване най-много са сградите в: София (столица) […]
Научи повече