Близо 80% от въведените в експлоатация нови жилищни сгради представляват къщи

Броят на въведените в експлоатация жилищни сгради намалява с 1.4% на годишна база през второто тримесечие до общо 1 180 сгради. В същото време обаче жилищата в тях нарастват с 1 121 броя или с 27.5% спрямо същия период на миналата година до общо 5 198 жилища, сочат предварителните данни на Националния статистически институт. Цели 78.7% от въведените в експлоатация жилищни сгради през наблюдавания период (929 сгради) представляват къщи – тенденция, която се наблюдава през последните години.

От въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради през второто тримесечие на 2023 г. със стоманобетонна конструкция са 75.3%, с тухлена – 20.9%, с друга – 3.6%, и с панелна – 0.2%.

Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи (78.7%), следвани от жилищните кооперации (15.6%). В сравнение с второто тримесечие на 2022 г. се наблюдава намаление в броя на новопостроените къщи, докато броят на жилищните кооперации се увеличава до 184 броя.

Според експерти, високият дял на новопостроените къщи не означава, че българите масово са започнали да се преместват в такива имоти, тъй като повечето от тях не са за постоянно ползване, а преобладават млади семейства, които са закупили евтино рушаща се къща около градовете. Освен всичко друго, сравнението между жилищна кооперация и къща не дава ясна представа, тъй като броят на жилищата в една сграда е огромен в сравнение с къщите, където обикновено се помещава едно жилище, коментират от строителния бранш.

Така или иначе, най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в областите София (столица) – 204 сгради с 1 168 жилища, Пловдив – 163 сгради с 449 жилища, и Бургас – 130 сгради с 1 352 жилища в тях.

Най-висок е делът на новопостроените жилища с три стаи (32.9%), следват тези с две стаи (32.0%), а най-нисък е делът на жилищата с шест и повече стаи – 4.2%.

Общата полезна площ на новопостроените жилища през второто тримесечие на 2023 г. е 500.1 хил. кв. м, или със 17.6% повече в сравнение със същото тримесечие на 2022 г., а жилищната площ се увеличава с 16.0 % и достига 395.9 хил. кв. метра.

Същевременно средната полезна площ на едно новопостроено жилище намалява от 104.3 кв. м през второто тримесечие на 2022 г. на 96.2 кв. м през същото тримесечие на 2023 година.

Най-голяма средна полезна площ на едно новопостроено жилище е регистрирана в областите Силистра – 212.9 кв. м, и София – 157.0 кв. м, а най-малка – в областите Бургас – 53.0 кв. м, и Велико Търново – 72.3 кв. метра.

Източник: Expert.bg

Сродни статии

12-юни-2025
12-юни-2025 Кариерен старт получиха младежи от центрове за настаняване от семеен тип благодарение на АДРЕС Недвижими имоти и фондация BCause

Над 30 млади хора от центрове за настаняване от семеен тип получиха своя шанс за успешен кариерен старт. АДРЕС Недвижими имоти съвместно с фондация BCause инициираха проекта “Адрес за 30 младежи”. В рамките му, младежи в неравностойно положение, преминаха през курсове за професионална квалификация, които им позволяват да се развиват в избрана от тях сфера, като бяха подпомогнати от 8 организации. Младите хора преминаха обучения по техен избор – фризьорство, грим, шофьорски курс, английски език, класически масаж и спа терапии; фитнес инструктор ниво III, кулинария; Photoshop и Illustrator, графичен дизайн, готварски курс. “Направихме тази програма с огромно вълнение и желание, […]

Научи повече
09-юни-2025
09-юни-2025 На прага на еврото: ще се охлади ли имотният пазар или предстои нов пик?

В навечерието на влизането на България в еврозоната имотният пазар е в точка на кипене – броят на сделките расте, цените надминават символични прагове, а очакванията за бъдещето са пълни с противоречия. Какво движи пазара, колко дълго ще продължи ръстът, как ще се промени пазарът на имоти с въвеждането на еврото, какво ще се случи с лихвите, ще се повиши ли интересът от чуждестранни купувачи, какво ще се промени с подготвяния закон за регулация на дейността на брокерите и агенциите, ще се сложи ли ред на пазара и кой ще го регулира – тези и други въпроси коментираме с Александър […]

Научи повече
06-юни-2025
06-юни-2025 Пиковата година като нарастване на цените на имотите у нас ще бъде 2025 г., след приемането ни в еврозоната се връщаме към нормалния темп, каза председателят на НСНИ

Пиковата година като нарастване на цените на недвижимите имоти в България ще бъде 2025 г., където очакванията са покачването да стигне до към 18 процента, каквото беше и първото тримесечие на тази година спрямо същия период на предходната. Това съобщи пред журналисти Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ). След приемането ни в еврозоната, най-вероятно през 2026 г. и 2027 г. ще се върнем към нормалния темп на нарастване на цените в рамките на около десет процента, коментира председателят на НСНИ. НСНИ организира среща с медиите на тема: „На прага на еврозоната: защо регулацията на брокерите вече не […]

Научи повече
02-юни-2025
02-юни-2025 България пред прага на еврозоната: готовност, предизвикателства и възможности

България се намира в напреднала фаза на подготовка за присъединяване към еврозоната, като показва ясна стабилност и готовност. Въпреки че обществото все още има своите тревоги и въпроси, експертите са единодушни, че въвеждането на еврото ще донесе нови перспективи за устойчив икономически растеж, ще намали валутния риск и ще укрепи позицията на страната на европейските пазари. Присъединяването към еврозоната вече не е далечна мечта, а реална възможност, която може да се осъществи в началото на 2026 година. Европейската комисия се готви да представи своя Конвергентен доклад през юни, който се очаква да потвърди, че България отговаря на всички ключови Маастрихтски […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: