България е на второ място в ЕС по ръст на цените на имотите според Евростат

През третото тримесечие на 2022 г. цените на жилищата в Европейския съюз са се повишили със 7,4 на сто на годишна основа, докато в еврозоната са били с 6,8 на сто нагоре. Това показват най-новите данни за индекса на цените на жилищата, съобщи днес европейската статистическа агенция Евростсат.

Цените на жилищата са се увеличили през второто тримесечие на миналата година и в ЕС, и във валутния съюз, съответно с 9,8 на сто и с 9,2 на сто.

В сравнение с второто през третото тримесечие цените на жилищата са нараснали с 0,9 на сто в ЕС, както и с 1 на сто в еврозоната.

В България цените на жилищата са скочили нагоре с 15,6 на сто през третото тримесечие на 2022 г. спрямо същия период година по-рано. Това представлява ускорение на ръста на родните жилищни цени в сравнение с предишните второ и първо тримесечия, когато увеличението бе съответно 14,6 на сто и 11,5 на сто.

На месечна основа през третото тримесечие на миналата година цените на жилищата в страната ни са нараснали с 4,1 на сто, надскачайки 3,1-процентовия ръст през второто тримесечие, но оставайки под повишението с 5,2 на сто през първото тримесечие.

През третото тримесечие на 2022 г. месечният ръст на цените на жилищните имоти в България е бил вторият най-голям сред членките на ЕС, като по-висок растеж на ценовия индекс е регистрирала единствено Кипър (+5,8 на сто).

Динамика на цените на жилищата в страните членки

Сред членките на Евросъюза, за които има налични данни, петнадесет страни са регистрирали годишно увеличение на цените на жилищата с над 10 на сто през третото тримесечие на 2022 г. Най-голям ръст на цените са имали в Естония (+24,2 на сто), Унгария (+21 на сто) и Литва (+19,3 на сто). Единствената страна, в която цените на жилищата са спаднали, е била Дания (-2,4 на сто).

В сравнение с предходното тримесечие през периода юли – септември жилищните цени са били по-високи в двадесет членки на ЕС. Най-голямо увеличение е регистрирано в Кипър (+5,8 на сто), България (+4,1 на сто) и Австрия (+4 на сто). Обратно на тях спад на цените е наблюдаван в Дания (-3,8 на сто), Швеция (-3,1 на сто), Финландия (-1,3 на сто), Румъния (-1,2 на сто), Италия (-1 на сто) и Германия (-0,4 на сто).

За 12-годишен период – от 2010 г. до третото тримесечие на 2022 г., цените на жилищата в ЕС са нараснали с 49 на сто. През същия период цените на жилищата са се увеличили в 24 страни членки, а са намалели в три. Цените са се увеличили повече от два пъти в Естония (+199 на сто), Унгария (+174 на сто), Люксембург (+140 на сто), Литва (+137 на сто), Латвия (+134 на сто), Чехия (+133 на сто) и Австрия (+ 130 на сто). Намаление е отбелязала Гърция (-22 на сто), Италия (-9 на сто) и Кипър (-0,3 на сто).

Наемите в Евросъюза са се увеличили с 2,1 на сто през третото тримесечие на 2022 г. на годишна база. Спрямо третото тримесечие на 2010 г. обаче, наемите през същия период на 2022 г. са се повишили с 18 на сто.

Отнесено към третото тримесечие на 2010 г. през същото тримесечие на 2022 г. наемите са се увеличили в 26 страни от ЕС, и са намалели само в Гърция (-24 на сто). Най-голямо увеличение на наемите са имали в Естония (+233 на сто) и Литва (+151 на сто).

Източник: Pariteni.bg

Сродни статии

07-окт.-2024
07-окт.-2024 Зелено ли е бъдещето на строителството, какво се случва в имотния сектор и какви са градовете на бъдещето: изводи от 3-та годишна конференция за строителство и инвестиции

3-тата годишна конференция за строителство и инвестиции на списание „Мениджър“ отново събра над 300 души, представители на строителния сектор в България. Модератор на дискусиите беше Иван Велков, член на УС на БСК, председател на БГФМА и FIABCI. НСНИ беше партньор на събитието. Програмата стартира с откриваща презентация на Ясен Георгиев, изпълнителен директор на Института за икономическа политика на тема „Икономически прогнози за 2025 г. и влиянието им върху бизнес средата“. Той изрази мнение, че липсата на стабилно правителство в България води до липса на институционална предвидимост и много от големите проекти, особено в инфраструктурата, буквално изчакват политическа воля и подреждане […]

Научи повече
07-окт.-2024
07-окт.-2024 Галина Максимова: Продавачите са в по-силна позиция на жилищния пазар, няма имотен балон

– Какви са вашите наблюдения за жилищния пазар в София към края на третото тримесечие? – Жилищният пазар в София в момента е пазар на продавача, тъй като липсват добри оферти, а купувачите са повече от продавачите. След като търсенето е по-голямо от предлагането, е логично и цените да поемат леко нагоре. Това положение на пазара към момента изключва наличието на балон, който възниква при несъответствие между цените и платежоспособното търсене на населението. Сега липсва такова несъответствие. Цените на жилищата се повишават, но се усеща забавяне на темпа на нарастването им. Пазарът достига плато, т.е. състояние на равновесие. В статистиката […]

Научи повече
26-сеп.-2024
26-сеп.-2024 Отпускане на ипотечен кредит – новите изисквания на БНБ към банките

Преглед на Кредитланд, съвместно с MoitePari.bg на изискванията и ефектът им върху пазара. На 11.09.2024 г., на свое редовно заседание, Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на жилищни кредити. Те са в 3 основни направления (максимално финансиране, максимален срок на кредита, максимален размер на задължението по кредита) и влизат в сила от 01.10.2024 г. Важно уточнение е, че заложените от БНБ задължителни изисквания (посочени по-долу) ще се прилагат за договори, сключени след 01.10.2024 г., т.е. няма да се прилагат за вече съществуващи такива. Как е сега и как ще бъде […]

Научи повече
24-сеп.-2024
24-сеп.-2024 Отворена среща дискусия „ЕТИКАТА- МОСТЪТ МЕЖДУ НАС“ се състоя в гр. Бургас

На 19 септември 2024 г. в гр.Бургас се проведе третата по ред, след гр.Пловдив и гр.Варна, отворена среща дискусия „Етиката мостът между нас“ под надслов „РАБОТИМ СЪВМЕСТНО – УСПЯВАМЕ ЗАЕДНО”. Участие взеха над 80 колеги, членове на регионалната структура на НСНИ – Бургас. На събитието бяха поканени и ученици от Професионална Гимназия по Строителство, Архитектура и Геодезия “Кольо Фичето” – Бургас и техни преподаватели. Участници в първия панел бяха членовете на КПЕ към НСНИ, а модератор бе Председателят на НСНИ – Александър Бочев. Дискутирани бяха основни теми на пазара на недвижими имоти като етиката в маркетимнга, етиката между брокерите, защо […]

Научи повече
Стратегически партньори на НСНИ: